בעקבות תחקיר חדשות 2: דרישה להטיל סנקציות על ח"כ צלנר

התנועה לאיכות השלטון פנתה ליו"ר הכנסת, יו"ר ועדת האתיקה ויועמ"ש הכנסת בעקבות תחקיר חדשות 2, במהלכו נחשף כי חבר הכנסת יובל צלנר מקדימה מסתייע בעוזרת הפרלמנטרית שלו כדי לשווק קרקעות. בתנועה דורשים להטיל עליו סנקציה ולדון בעניינו בוועדת האתיקה: "התנהלותו אינה מכבדת את כנסת ישראל ואינה הולמת את מעמדו"

בעקבות תחקיר חדשות 2 בו נחשף כי חבר הכנסת יובל צלנר מקדימה, שרכש קרקעות בהרחבות קהילתיות בצפון, מסתייע בעוזרת שלו דווקא כדי לשווק אותן לרוכשים פוטנציאליים, פנתה התנועה לאיכות השלטון ליושב ראש הכנסת ח"כ ראובן ריבלין וכן ליושב ראש ועדת האתיקה והיועץ המשפטי של הכנסת, בבקשה לדון בנושא ולהטיל עליו סנקציה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נבקש מוועדת האתיקה של הכנסת לדון בהתנהלות זו של חבר הכנסת צלנר ואף לקבוע כי עבר על כללי האתיקה של הכנסת. כן נבקשה להטיל עליו סנקציה הולמת, הכל בהתאם להוראות סעיף 13ד(ד) לחוק חסינות חברי הכנסת, זכויותיהם וחובותיהם, תשי"א-1951", ציינה עו"ד מיקה קונר קרטן מהתנועה במכתבה.

עוד ציינו כי התנהלותו "אינה מכבדת את כנסת ישראל ואינה הולמת את מעמדו", והוסיפו ש"על אף העובדה שנדמה היה כי השימוש במשאבי הציבור המושקעים במימון צוות פרלמנטרי לחברי הכנסת- לא יכול לשמש את חבר הכנסת לענייניו הפרטיים; הופתענו לגלות שאפילו אמת מידה מוסרית בסיסית זו אינה מובנת מאליה עוד".

"אם יובל מוכר, הוא יכול לסדר...לעזור"

הצעירה שהציגה בתקופה האחרונה את ביתו של חבר הכנסת יובל צלנר בקיבוץ גבת בפני רוכשים פוטנציאליים מוכרת פחות מעולם הנדל"ן, ויותר ממסדרונות הכנסת. שמה עופרית ויינברגר, והיא העוזרת הפרלמנטרית של המוכר, חבר הכנסת יובל צלנר.

"אם יובל מוכר, הוא יכול לסדר...לעזור", היא מבטיחה לרוכש ששאל האם ועדות הקבלה במקום לא יכשילו את הניסיון לעבור ולהתגורר בבית. הסתייעות בעוזר הפרלמנטרי לצרכים פרטיים היא עבירה חמורה על חוקי הכנסת. נראה שזו הסיבה שצלנר ועופרית לא מספרים את כל האמת למתעניינים.

עוזרת פרלמנטרית - ומתווכת. עופרית ויינבר (חדשות 2)

בשיחה בין חבר הכנסת צלנר לנציג חדשות 2 שהזדהה כמתעניין בדירה הסביר חבר הכנסת כי "העוזרת גרה בעפולה, יש לה מפתח, ואפשר לקבוע איתה מתי שתרצה, בשמחה". כשנשאל צלנר במה הוא עוסק הוא בחר להשיב כי "זה לא רלוונטי כרגע". גם כשעופרית נשאלה על הקשר בינה לבין צלנר, במעמד הצגת דירה, היא סיפקה תשובה מתחמקת וטענה כי הם "רק חברים טובים".

הבית נקנה במחיר מופחת - ומוצע למכירה ביוקר

הבית של צלנר בגבת כבר מוכר בעמק. בקיבוץ טוענים שצלנר קיבל קרקע ופיתוח במחירים נמוכים במיוחד תמורת התחייבות לגור בקיבוץ, אך עכשיו כשהוא מוכן - הוא מוכר וביוקר. וזה מה שהיה למזכיר קיבוץ גבת לומר בשיחה איתו בעניין. כשנשאל האם צלנר עבר את ועדות הקבלה הוא השיב כי אכן עבר את הוועדות והוסיף - "הצליחו להערים עלינו, בתמימותנו".

זה גם לא הבית היחיד שרכש צלנר בהרחבות קהילתיות בגליל. גם בקיבוץ עין דור ניצב בית שנקנה על ידי צלנר. הבית הזה כבר נמכר, הקופון נגזר, ושם היזם אולי נשמע לכם כבר מוכר. בשיחה עם נציג קיבוץ עין דור נחשף כי החברה היוזמת, גם בפרויקט הזה, היא לא אחרת מחברת דוראל נדל"ן.
ההרחבות ששמו של צלנר נקשר בהן נבנו כולן על ידי אותו יזם, אלון קסל, בעלי חברת דוראל, וידיד של חבר הכנסת צלנר. היו וועדות קבלה, הבטחות למגורים, מגרשים זולים, אבל צלנר בחר להישאר באזור תל אביב ולוותר על נופי העמק.

בשיחה איתו טען חבר הכנסת צלנר כי "אם אתה לא חולה נפש, אתה תעבור את ועדת קבלה. זה לא משהו מורכב", הוא הסביר, "רק רוצים לבדוק שאתה אדם בסדר. במדינת ישראל עוד אי אפשר לחייב אותך לגור בשום מקום, אלא אם כן אתה בכלא", הוא סיכם.

בתגובה לנתונים שהוצגו בכתבה, גורמים בכנסת הביעו פליאה ומסרו כי במידת הצורך תעבור התנהלותו לבדיקת וועדת האתיקה של הכנסת.

מחברת דוראל נמסר בתגובה כי "רכישת הקרקעות מתבצעת על פי נהלי מנהל מקרקעי ישראל, לאחר אישור ועדת קבלה, והחברה אינה קשורה כלל לתהליכים האלו".

חבר הכנסת צלנר מסר שלשום בתגובה לתחקיר כי "העוזרת הפרלמנטרית אשר הציגה את הדירה לכתב הינה ידידה של חבר הכנסת צלנר מזה שנים רבות ועשתה לו טובה אישית מחוץ לשעות העבודה בשל מגוריה בשכנות. בזמן הרכישה הראשונה צלנר היה רווק שהתכוון להגשים חלום ישן ולעבור לגור בצפון הארץ. שלוש שנים מאוחר יותר נוצרה הזדמנות לרכוש מגרש גדול יותר במקום טוב יותר ולשם כך החליט למכור נכס ולרכוש במקומו נכס חלופי ואיכותי יותר בעין דור, מתוך כוונה ברורה לעבור לגור בו. בינתיים צלנר נישא, בני הזוג החליטו לקבוע את מקום מגוריהם במרכז ועל כן החליטו למכור את הנכס בעין דור".