השר שלום על דוח לוי: תוצאה ידועה מראש

דוח המאחזים שגיבשה הוועדה בראשות השופט אדמונד לוי קבע כי אין כיבוש בשטחי יהודה ושומרון, קרא להכשיר מאחזים שנבנו במימון ממשלתי והצליח לעורר זעם רב בשמאל ותשבוחות בימין. לידי אתר וואלה הגיעה הקלטה מכנס בחירות שנערך לפני כחודש בו הודה המשנה לראש הממשלה סילבן שלום כי בחירת חברי הוועדה לא הייתה מקרית

האם דוח המאחזים של אדמונד לוי הוזמן מראש? השר לפיתוח הנגב והגליל והמשנה לראש הממשלה סילבן שלום הודה בכנס בחירות סגור שקיים לפני כחודש כי הבחירה בחברי הוועדה שגיבשה את המסמך - שופט העליון לשעבר אדמונד לוי, אלן בייקר, יועץ משפטי של משרד החוץ בעברו, והשופטת בדימוס תחיה שפירא הייתה מכוונת ונועדה להשפיע על המסקנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"האם ראש הממשלה לא ידע מי זה אדמונד לוי כשמינה אותו?", שואל שלום בהקלטה מהכנס הסגור שהגיעה לידי אתר וואלה, "אז אני אגלה לכם", הוא מסביר. "אדמונד לוי היה סגן ראש עיריית רמלה מטעם הליכוד. הוא היה איש ליכוד, תושב רמלה, סגן ראש העיר מטעם הליכוד, עילוי משפטי והשר מאיר שטרית מינה אותו להיות שופט ב'דילים' עם הנשיא דאז אהרון ברק".

"לוי לא התחבר בכלל להוויה של בית המשפט העליון, לא הגיע לשום טקס. פשוט פרש בודד. אז כאשר ראש הממשלה מינה אותו, הוא לא הבין את מי הוא ממנה?", הציג שלום שאלה רטורית בפני הנוכחים.

"אי אפשר לקבל החלטה כזו ערב בחירות - אבל תנו לממשלה את הכוח"

השופט בדימוס לוי (חדשות 2)

שלום המשיך וסקר גם את יתר חברי הוועדה - אלן בייקר, והשופטת בדימוס תחיה שפירא. "כשהוא מינה את בייקר, אתם חושבים שלא ידענו מי זה אלן בייקר? היועץ המשפטי של משרד החוץ בתקופתי, כשאני הייתי במשרד החוץ", הדגיש שלום. "לא ידענו מי זה?", הוא שאל פעם נוספת.

על תחיה שפירא אמר: "נאמר לי כאן שהיא הבת של הרב שלמה גורן. האם לא יודעים מי זאת בתו של הרב גורן? הרי ברור שהשלישייה הזאת לא הייתה אמורה לספק דוח של טליה ששון", סיכםהמשנה לראש הממשלה. 

דוח אדמונד לוי אמור היה לספק תשובה לדוח המאחזים הקודם שגיבשה עורכת הדין טליה ששון, שספגה ביקורת רבה מימין על רקע קביעותיה וקשירת שמה למפלגת מרצ. דבריו של המשנה לראש הממשלה סילבן שלום נאמרו במהלך כנס בהתנחלות נווה צוף בבנימין, לאחר שהתושבים שאלו אותו מדוע הדוח אינו מובא לאישור הממשלה.

"באים ואומרים שאתם לא יכולים לקבל החלטה כזאת ערב בחירות", ניסה שלום להסביר לבאי הכנס. "אני מאמין שראש הממשלה בתוכו רוצה לעשות את זה, אני מרגיש את זה, אבל כמובן שמשרד המשפטים מתנגד לכך ברמה העקרונית. היום אי אפשר להעלות את הנושא בממשלה כי יש את הבחירות, אבל בואו ניתן לממשלה הזאת את הכח".

מלשכת המשנה לראש הממשלה סילבן שלום נמסר בתגובה: "השר ענה כפי שענה מתוך הערה אשר נאמרה מהקהל לגבי מינויה של טליה ששון לוועדה בנושא המאחזים על ידי אריאל שרון. המשנה לראש הממשלה אומר דברים ברורים וידועים אשר יכולים לעלות בכל מנוע חיפוש כזה או אחר וציין עובדות ידועות לגבי משרתם וייחוסם של אדמונד לוי, אלן בייקר ותחיה שפירא. אין בכך רמיזה כי הוועדה מונתה מטעם ושהיא איננה ועדה אובייקטיבית והניסיון להוכיח זאת באמצעות התמליל מוציא דברים מהקשרם. אילו אכן היה מדובר בוועדה מטעם והמסקנות היו ממומשות מיד בפועל ולא אלו פני הדברים בשטח".