דנילוביץ': "אי אפשר להיות מנהיג בלי רגש"

רוביק דנילוביץ', ראש עיריית ב"ש ואיש שמאל, מסביר מדוע סירב לתמוך בהרצוג בבחירות ומאשים את השמאל שאיבד קשר עם הציבור: "מה זו ההתנשאות הזו? אני מרחם על וקסמן וגרבוז, אסור להפריד בין תל אביב לבאר שבע"

כמו רבים בישראל, גם ראש העיר של באר שבע רוביק דנילוביץ' זעם על דבריה של ענת וקסמן על ההבדלים בין מצביעי השמאל מהמרכז לאנשי הפריפריה. בריאיון לחדשות 2 מתח דנילוביץ' ביקורת חריפה על השמאל, שלדבריו איבד קשר עם הרחוב והציבור: "מה זו הפטרונות הזו? מה זו ההסתכלות הזו מלמעלה? בשם מי עושים את זה?"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות שהוא מזוהה כאיש מפלגת העבודה, נמנע דנילוביץ' מלסייע להתמודדותו של הרצוג לראשות הממשלה. בריאיון הסביר דנילוביץ' מדוע סירב לתמוך במועמד המחנה הציוני - וחולק שבחים דווקא לנתניהו: "אמרתי לו לא, מעולם לא המלצתי לאיש לאיזו מפלגה להצביע. אני איש מפלגת העבודה בבאר שבע, אני שומר ומגן על זכותם של תושביי להצביע למי שהם רוצים".

"אני מוכרח לומר שלמרות שנתניהו לא משתייך למפלגה שלי, מה שהוא עשה בבאר שבע בשנים האחרונות, לא עשה אף ראש ממשלה מאז רבין ב-1992". דנילוביץ' דחה בריאיון את האפשרות שיתמודד בבחירות הארציות: "אני משרת את מדינת ישראל בנגב, לא אלך לפוליטיקה הארצית".

בניגוד לרבים בשמאל, דנילוביץ' לא הופתע מתוצאות הבחירות האחרונות, שבאו לאחר סקרים מחמיאים להרצוג: "עבורי התוצאות היו ברורות לאחר הנאום של גרבוז בכיכר. לא היה לי ספק, משום שזה היה בוטה". ראש העיר של באר שבע נזכר ביומה האחרון בחייה של אמו, שלדבריו עיצבה את תפיסת עולמו והצביעה כל חייה למפא"י - וגם נמנתה על האנשים אותם גינה גרבוז בנאומו. "היא נסעה עם חברות לטיול בקברי צדיקים, שם נדם ליבה. הייתה קרובה מאוד למסורת, אהבה את תורת ישראל, אבל לא בפנאטיות".

"מרחם עליהם". וקסמן וגרבוז (פלאש 90)

"אני מרחם על וקסמן וגרבוז, וגם על מי שקורא לתל אביבים להגר לברלין", הוסיף. "למה אתם גורמים לקיטוב הזה? אסור לנו להסכים להתבטאויות האלה ולהפרדה הזו. אני לא מוכן שיפרידו את באר שבע מתל אביב. לדור שלנו נמאס העיסוק בספרדים ואשכנזים. העדות לא משחקות תפקיד אצל מי שמרגיש שהוא לא צריך להיות נעלב, למרות שיש כאלו שניזונים מכך ומלבים את היצרים".

לדבריו, ההסבר לפער בין תוצאות ההצבעה בתל אביב ובבאר שבע ברור: "אדם מצביע גם עבור מי שהוא מרגיש שהוא מחובר אליו ערכית, מצפונית, מסורתית. אנשים מתחברים למי שאומר 'בעזרת השם'. זה כובש את לבבות חלק מהאנשים".

הביקורת של דנילוביץ' על הנהגת השמאל עוסקת בעיקר בחמימות וברגש שמנהיג צריך להעביר - תכונות שככל הנראה חסרו להרצוג: "יש נבחרת של אנשים טובים ומוכשרים, אך הציבור נתן תשובה ברורה. גם בן גוריון לא היה מנצח בבחירות כיום. אתה לא יכול להיות מנהיג בלי רגש. העידן השתנה, העולם השתנה. במפלגות מסוימות זה נראה הרבה יותר טבעי, ובאחרות קצת פחות".