"לא דובר בפגישה על תיקים בממשלה"

פגישת נתניהו וליברמן הסתיימה ללא תוצאות ועסקה רק בקווי היסוד של הממשלה - בעיקר הגיוס והגיור. קודם לכן נפגש נתניהו, שייאלץ ככל הנראה לבקש הארכה מריבלין, עם בנט בפגישה שהוגדרה "טובה" לאחר נתק ממושך

נתניהו וליברמן, ארכיון (Miriam Alster/FLASH90)

המו"מ הקואליציוני ממשיך לדשדש: ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (שישי) בצהריים עם יו"ר ישראל ביתנו השר אביגדור ליברמן, זמן קצר לאחר הפגישה הנדירה עם יו"ר הבית היהודי בנט. למרות לוח הזמנים הדחוק להרכבת הממשלה, השניים דיברו על קווי היסוד של הממשלה ולא על חלוקת התיקים - כך נמסר בתום הפגישה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לבקשת ישראל ביתנו יועברו לידיה הסיכומים המוקדמים בין הליכוד ובין המפלגות החרדיות בנושאי דת ומדינה - ובעיקר בנושאי הגיור והגיוס. במערכת הפוליטית מעריכים כי ליברמן מתנגד לחלק מהסיכומים שהשיג נתניהו עם יהדות התורה וש"ס, ויפעל על מנת לשנותם לפני שייכנס לממשלה.

חוסר ההסכמות על הרכב הממשלה וחלוקת התיקים יוביל להארכת משך השיחות: ביום שלישי הקרוב יסתיימו 28 הימים שהקציב נשיא המדינה ריבלין לנתניהו לצורך הקמת הממשלה החדשה וככל הנראה ייאלץ ראש הממשלה לבקש הארכה של שבועיים נוספים. נתניהו יצטרך לסיים עם הרכבת הממשלה עד לתחילת חודש מאי, אחרת יועברו סמכויות הרכבת הממשלה לידי חבר כנסת אחר.

נפגשו לאחר הנתק (רויטרס, פייסבוק)

"פגישה טובה בין נתניהו ובנט"

מוקדם יותר היום נפגש נתניהו עם בנט לאחר נתק של כשלושה וחצי שבועות. הפגישה נמשכה כשעה וחצי, והוגדרה על ידי הצדדים טובה. השניים סיכמו להמשיך ולהידבר בהמשך.

במפלגת הבית היהודי זעמו בימים האחרונים על סירובו של נתניהו להעביר לבנט את תיק החוץ או הביטחון, ומחו על כך שליברמן עשוי להישאר בתפקיד בכיר למרות שיקבל פחות מנדטים מהם.

אחת מדרישותיו של ליברמן היא לשמור את תיק החוץ בידיו - תפקיד שבו חושק גם בנט ומגביר את המתיחות בין השותפות האפשריות.

רוב הסוגיות עם כחלון כבר סוכמו

בינתיים מנסה נתניהו להאיץ את המגעים עם השותפות האפשריות ולפני חמישה ימים נועד לשיחה ארוכה עם יו"ר כולנו משה כחלון, למה שהוגדר על ידי מקורבים כפגישה מכרעת. כל סוגיות הליבה שעמדו על שולחן המשא ומתן הקואליציוני סוכמו וכעת ניתן לומר שלא נותרו מחלוקות מהותיות בין המפלגות.

סוגיה אחת שנידונה בין השניים עוד נותרה פתוחה, והיא עתידו של מנהל התכנון והשאלה האם יישאר בידי משרד הפנים או שיימסר לכולנו בתמורה לחבילת פיצוי לדרעי. עם זאת, גורמים המקורבים לשיחות הבהירו כי אין ספק שיימצא פתרון לסוגיה.

במהלך הפגישה ליבנו כחלון ונתניהו סוגיה אחר סוגיה - החל מהמדיניות הכלכלית, דרך תיאום בנושא המדיני-ביטחוני ונושאי חקיקה שונים וכלה בסיכום על תקציב דו-שנתי עד 2017 לפחות.