טרכטנברג באוקטובר: "אם אהיה שר אוצר לא אדע מה לעשות"

לפני כשלושה חודשים, בריאיון ל"דה-מרקר", אמר פרופ' מנואל טרכטנברג שהוצג הבוקר ע"י יו"ר העבודה הרצוג כמי שישמש שר האוצר בממשלה שתוקם על ידו, כי "להיות שר אוצר זה לא גליק גדול". הדברים נאמרו כשטרכטנברג פרש על מנת לגבש את סדר היום החברתי-כלכלי שלו

"אם אהיה שר אוצר, זה לא יהיה נכון" (פלאש 90)

יו"ר מפלגת העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג בישר היום (רביעי) כי הוא מתכוון למנות את הפרופסור מנואל טרכטנברג לתפקיד שר האוצר אם יזכה להרכיב ממשלה בראשותו. אלא שלפני פחות משלושה חודשים אמר טרכטנברג כי לא יהיה נכון למנות אותו לתפקיד הבכיר. הדברים נאמרו לפני כשלושה חודשים בריאיון ל"דה-מרקר", עת פרש טרכטנברג על מנת לגבש את סדר היום החברתי-כלכלי שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אם מחר בבוקר אהיה שר אוצר זה לא יהיה נכון, כי לא אדע מה צריך לעשות", אמר מי שעמד בראשה של הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי, כשנשאל אם ירצה להיות שר אוצר.

"להיות שר אוצר או כל שר אחר בישראל זה לא גליק גדול, אלא אם כן אתה רוצה לחולל שינוי ואתה יודע מה אתה רוצה לעשות", אמר טרכטנברג חודשיים לפני שבישר על הצטרפותו לרשימה המשותפת של העבודה והתנועה לכנסת. "אני אומר לך כיום שאני לא יודע. אני יודע להגיד בקווים כלליים, אני יודע מה לא - אבל זה לא מספיק".

"אני רוצה להיות בעמדה שממנה אוכל לתרום לחברה צודקת יותר במדינת ישראל", נימק טרכטנברג את תשובתו. "זו השאיפה הדומיננטית אצלי. יכול להיות שהיא תבוא אך ורק מספסל הכתיבה, או גם ממקום אחר".

"הממשלות האחרונות נכשלו בבעיית הדיור"

ההכרזה על המינוי הצפוי של טרכטנברג, היום (חדשות 2)

מוקדם יותר היום, הציגו כאמור יו"ר העבודה ויו"ר התנועה את טרכטנברג כרכש החדש של רשימתם המשותפת, והכריזו כי הוא מועמד הרשימה המשותפת לתפקיד שר האוצר בממשלה הבאה.

"אין מנוס מלומר מה שכל אזרח בישראל מרגיש מדי יום", אמר טרכטנברג במסיבת העיתונאים. "הממשלות האחרונות מאז המחאה החברתית נכשלו בטיפול בבעיה מספר אחת - בעיית הדיור שרק הלכה והחריפה, ולא נתנו מענה ליוקר המחייה ולשיעור העוני המחפיר".

"דור שלם מרגיש שהאופק קודר ושהמדינה הפנתה לו גב", המשיך. "אני מאמין ביכולות הטמונות בחברה שלנו. כולנו משתוקקים לדרך חדשה, לחברה צודקת יותר, לחברה שמציעה שוויון הזדמנויות אמיתי, חברה שדואגת לחלש ושממשיכה לטפח חדשנות ויזמות".

פרופ' טרכטנברג החמיא להרצוג ולבני והדגיש כי בניגוד לשמועות על מגעים בינו לבין כחלון, בשום שלב לא ניהל משא ומתן עם מפלגה אחרת. "החיבור בין הרצוג ללבני מצית זיק של תקווה מול קיפאון ודכדוך", אמר. "אני גאה להצטרף אליהם וללכת אחריהם כדי להפוך את הסיכוי למציאות ואת הניצוץ ללהבה גדולה. זה אפשרי להסיר מעלינו את חרפת העוני ולהביא את החדשנות לכל מגזרי המשק ומעל הכל זה הכרחי לשים את האדם במרכז".

"שש שנים שישראל משותקת תחת ראש ממשלה חסר חזון", אמר הרצוג באירוע. "הציבור הישראלי רוצה לראות דרך וכיוון חדש. פרופ' טרכטנברג מייצג את הציונות בהתגלמותה - הוא עלה מארגנטינה והגיע לעמדה חשובה מאוד בכלכלה הישראלית בעשר אצבעותיו. הוא איש עשייה וחש מחויבות מוסרית למה שקורה כאן".

"כששמעתי את הצעקה שעלתה לפני שלוש שנים וחצי משדרות רוטשילד הרגשתי שהיא תשנה את סדר העדיפויות בישראל", אמרה לבני. "זה לא קרה אז, אבל זה יקרה עכשיו. מנו לא הגיע כדי להוריד את להבות המחאה או לטייח, אלא כדי לחולל שינוי כלכלי-חברתי עמוק ואמיתי".