דיווח: רה"מ מתכוון לאמץ עקרונות דוח המאחזים

שלושה חודשים לאחר פרסום הדוח המכשיר מאחזים בשטחי יהודה ושומרון, מתכוון ראש הממשלה בנימין נתניהו להביא חלק מעקרונותיו לאישור הממשלה. שר הביטחון ברק בתגובה: יגרום לנזק מדיני לישראל ולהעמקת בידודה בעולם

בדרך להכשרה? המאחז מגרון (רויטרס)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתכוון להביא את מסקנות דוח אדמונד לוי המכשיר את המאחים הבלתי חוקיים ביהודה ושומרון למליאת הממשלה כדי לאמץ חלק מעקרונותיו - כך דווח הבוקר בקול ישראל. צוות במשרד ראש הממשלה השלים לאחרונה את גיבושה של הצעת ההחלטה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הוועדה המיוחדת בראשותו של שופט בית משפט העליון בדימוס אדמונד לוי פרסמה את הדוח לפני כ-3 חודשים, והמליצה לשנות את המצב המשפטי ביהודה ושומרון באופן שיכשיר חלק ניכר מהמאחזים.

לאחר פרסום הדוח התחייב נתניהו להביא אותו לדיון בוועדת שרים לענייני התיישבות, ואולם עד כה נמנע מלעשות זאת. על פי הדיווח, גורמים בכירים מסרו כי נתניהו צפוי לבקש לממש המלצות מעשיות מתוך הדוח, אך ינסה לעקוף "מוקשים משפטיים בין-לאומיים".

הדוח שחיבר השופט לוי והתפרס על פני 96 עמודים, היווה מסמך נגד לדוח שחיברה עו"ד טליה ששון, הקובע כי עשרות מאחזים מהסוג הזה אינם חוקיים. השופט לוי קבע כי הדרך לאישור המאחזים שנבנו בעידוד ובתקצוב ממשלתי - סלולה.

עוד נקבע במסמך, כי "דיני הכיבוש אינם חלים ביהודה ושומרון", מפני ששטחי הגדה המערבית "מעולם לא היו חלק לגיטימי ממדינה ערבית כלשהי, לרבות ירדן".

ברק: הדוח יגרום לבידודה של ישראל בעולם

התגובות לכוונת נתניהו לא איחרו לבוא: שר הביטחון, אהוד ברק, הביע את התנגדותו לאימוץ עקרונות הדוח. "אימוץ המסקנות לא יתרום לחיזוק ההתיישבות ביהודה ושומרון", קבע ברק. "הדוח יגרום לנזק מדיני לישראל ולהעמקת בידודה בעולם".

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', התייחסה אף היא לכוונה לאמץ את הדוח. "מדובר בתרגיל בחירות שקוף וחסר טעם שלא יביא תועלת לתושבי יהודה ושומרון", טענה יחימוביץ'. "נתניהו מנסה בכל הכוח לחזור לחיקו של ויכוח מדומה בין ימין ושמאל שממילא כבר אינו קיים".