דרעי התפטר מהכנסת: "קשה לי"‎

אחרי שאתמול הגיש את התפטרותו מראשות ש"ס ונדחה על ידי מועצת חכמי התורה, נפגש דרעי עם יו"ר הכנסת אדלשטיין והודיע על התפטרותו. בעקבותיו הכריזו גם שאר הח"כים של ש"ס כי בכוונתם להתפטר

הדרמה בש"ס, שהחלה בעקבות חשיפת הקלטות הרב יוסף ז"ל בחדשות 2, לא נרגעת: יו"ר המפלגה אריה דרעי, שאתמול הגיש התפטרותו למועצת חכמי התורה - שדחתה את ההתפטרות, הגיע הערב (שלישי) ללשכת יו"ר הכנסת אדלשטיין והגיש את התפטרותו. להחלטה של דרעי אין משמעות של ממש, שכן הכנסת התפזרה ובעוד חודשיים תיבחר כנסת חדשה. לאחר שהתעקש להתפטר, הח"כים של ש"ס הודיעו כי כולם הולכים בעקבותיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הגשתי מכתב ליו"ר הכנסת, אין לי מה להוסיף יותר", אמר דרעי לכתבים לאחר ההתפטרות. "אני מבקש, הניחו לי. גם כך קשה לי, תודה רבה, אבל מספיק". עדיין לא ברור האם דרעי אכן מתכוון לעזוב את החיים הפוליטיים, או שמדובר בתרגיל כדי להסיט את האש מהדברים הקשים שנחשפו בהקלטות שפורסמו במהדורה המרכזית.

יפרוש? דרעי בכנסת, ארכיון (פלאש 90 מריים אלסטר)

עם הגעתו של דרעי לכנסת, שאליה הוזעק במיוחד יו"ר הכנסת כדי לקבל את מכתב ההתפטרות, הודיעו כל חברי הכנסת של ש"ס כי מאחר ודרעי הוא האיש שעליו סמך הרב עובדיה יוסף שיוביל את ש"ס, כולם יתפטרו מהכנסת.

בתוך כך נערכה הערב פגישה בין הרב שלמה עמאר לבין הרב שלום כהן, נשיא מועצת חכמי התורה. גורמים המקורבים לנושא אומרים כי השניים פועלים להשיב את הרב מזוז לש"ס ובכך לבודד את ישי. אם המהלך יצליח - הדבר צפוי לסלול את הדרך לכך שדרעי ישוב בו מהתפטרותו.

זהו כמובן לא סופה של ש"ס - ההתפטרות של דרעי וחבריו לא מונעת מהם להתמודד לכנסת הבאה ולהחלטה לא צפויה להיות השפעה מעשית מלבד הסמליות, שכן הכנסת לא תקיים יותר ישיבות עד לתאריך הבחירות.

בשלושת החודשים הקרובים ייכנסו לכנסת חברים חדשים של ש"ס, אך כאמור הם לא יוכלו להוביל תהליכי חקיקה בשל הקרבה לתאריך הבחירות. אם הם יסרבו כולם להיכנס למשכן כחברי כנסת, בכנסת יהיה מצב חסר תקדים שבו לא יהיו 120 ח"כים.

"הקברניט לא יכול לעזוב את האונייה"

חברי הכנסת של ש"ס מגבים את היו"ר וקוראים לו להמשיך להנהיג את המפלגה. "דרעי נפגע קשות, ואני מבין אותו על עצם הרצון שלו להתפטר" אמר לחדשות 2 online ח"כ נסים זאב, שכאמור הגיש גם הוא את התפטרותו. "יש פה אחריות כבדה. אי אפשר להשאיר את הספינה בלב ים, הקברניט לא יכול לעזוב את האונייה".

זאב אמר כי כל יו"ר נתון להכפשות ולחצים: "אחד המאפיינים של ראש מפלגה זה לעמוד בלחצים והכפשות - זו דרך הפוליטיקה לצערנו הרב. למרות זאת, הפגיעה היא קשה ואני מאמין בכנות של הכאב שלו, שהוא רוצה להתפטר. האינטרס הוא מפלגתי, אבל גם ציבורי גדול ורחב של תנועת ש"ס. הבענו את דעתנו אתמול - לא ניתן לו להתפטר".

"מרן רצה לראות אותם עובדים זה לצד זה"

על הסקרים הלא מחמיאים אמר זאב: "אני לא מאמין לסקרים, אלא לשטח שמדבר בעד עצמו. אני חושב שאריה מאמין בכוחה של התנועה. אם הוא לא היה מאמין, הוא לא היה עומד בראשה. מרן זצ"ל אהב את שניהם - אהב את אריה ואהב את אלי. הרב ראה אותם עובדים זה לצד זה".

גם חבר הכנסת יעקב מרגי הדגיש את הכאב האמיתי של דרעי בעקבות פרסום ההקלטות. "דרעי בסערת רגשות אמיתית. אנחנו מנסים למנוע ממנו את הפרישה", סיפר. "כולי תקווה שהוא לא יפרוש, אבל זה תלוי רק בו. אני מקווה שהמפגש עם הרבנים יעשה לו טוב".

"יש פה שילוב - הפגיעה האישית בו ובמשפחתו והפגיעה בכבודו של הרב", המשיך מרגי. "להשתמש ברב כדי להכות בו תוך הפרת צנעת הפרט ועוד נסיבות אישיות. למרות הכל, מרגי אופטימי: "יש בכוחנו להתגבר על המשבר. מי שפרסם את הקלטת רצה להשיג שתי מטרות - לפגוע בדרעי ברמה האישית ולפגוע ברב, בתורתו ובש"ס. כל חברי הכנסת של ש"ס בדעה אחת שצריך לעשות הכל כדי להחזיר אותו".