תעמולת הבחירות החדשה – בדפי הרשת החברתית

עוד לפני שנורתה יריית הפתיחה לתעמולת הבחירות הרשמית, המתמודדים ברשימות השונות לכנסת הקרובה כבר מנצלים את הדרך הקלה והזמינה ביותר כדי להפיץ את משנתם ולא מהססים להבטיח הבטחות וגם לתקוף את החברים מהצד השני של המפה הפוליטית

בנימין נתניהו (AP)

גם בימים שבשגרה פוליטיקאים רבים משתמשים בפייסבוק כדי לפנות בדרך בלתי אמצעית לציבור, אך בימים בהם נושבת רוח בחירות הכלי הזה הופך להיות לפלטפורמת תעמולה יעילה. לקראת יום ההכרעה בקלפי אנחנו מביאים לכם סקירה יומית של דברי המועמדים לכנסת ברשתות החברתיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

ראש הממשלה בנימין נתניהו שעמוד הפייסבוק שלו, בעברית ובאנגלית, נחשבים לאחד הנצפים ביותר, משתמש בו היום כדי לנסות ולהרגיע את מי שהכלכלה היא בראש מעייניו בימים אלה ואמר: "גם בתקופת הבחירות, אנו נמשיך לנהל את הכלכלה הישראלית באחריות כדי לשמור עליה ועל מקומות העבודה של אזרחי ישראל". בהמשך דבריו פנה נתניהו לציבור הבוחרים המבוגר יותר וסיפר כי "הממשלה אישרה היום את מתווה התוכנית לשילוב האוכלוסייה הבוגרת בישראל במעגל העבודה. בכל גיל, מקום העבודה הוא הדבר החברתי ביותר שישנו", אמר בתקווה אולי לפנות לליבם של פלח מצביעים מכריע.

למרות אי-הודאות הפוליטית בה מצוי שר הפנים אלי ישי בימים אלה, ברשת החברתית הוא מקפיד להישאר ממוקד מטרה ופורס פעם נוספת את משנתו בעניין הפליטים לאחר הפגנת הסודנים שהתקיימה היום בתל אביב. "אפעל עד להוצאת אחרון המסתננים", אמר ישי. "צר לי על מצבם של אזרחי סודן, יחד עם זאת, חובתי כשר בממשלת ישראל איננה נתונה לאזרחי אפריקה, כי אם לאזרחי ישראל ביטחונם ועתידם" הוסיף, ואף ייעץ לפליטים: "טוב יעשו אם יצאו מיוזמתם, תוך קבלת מירב הסיוע והעזרה האפשריים ולא לחכות להוצאתם ע"י משרד הפנים".

ח"כ כרמל שאמה הכהן מהליכוד, יושב ראש ועדת הכלכלה, מגייס אולי מצביעים פוטנציאלים עם הודעה שלא מעט אנשים חיכו לה: "ועדת הכלכלה אישרה לאחר דיון של שמונה שעות את שחרור מחזיקי יחידות הנופש הכבולים בחוזים דרקונים של עד 999 שנים, לרבות במלון 'קלאב הוטל'", הוא אף הבטיח: "צוות הוועדה ימשיך לעבוד לתוך הלילה בהכנת נוסח כדי שהצעת החוק תונח מחר לאישור המליאה, רגע לפני פיזורה".

גלאון: "מבחינת ממשלת נתניהו יש ילדים ששווים פחות"

ח"כ זהבה גלאון, יו"ר מפלגת מר"צ תקפה היום את הממשלה בעמוד הפייסבוק שלה תוך שהיא מנסה לפנות לליבם של מצביעיה: "גם בחינוך הממשלה מעדיפה את שותפיה מהמגזר הדתי על חשבון ילדי המגזר הערבי", כתבה גלאון על מה שהיא הגדירה כאפליה של המגזר הערבי בתחום החינוך כשהיא מתבססת על נתוני בנק ישראל שפורסמו היום, והוסיפה: "מסתבר שמבחינת ממשלת נתניהו יש ילדים ששווים פחות".

ח"כ אלכס מילר ממפלגת ישראל ביתנו, נכנס לעובי הקורה הפוליטית ותקף את חבריו לשולחן הכנסת: "כוונתם של ח"כים מסיעות קדימה והעבודה להיפגש עם אבו מאזן היא חסרת אחריות שאינה מתקבלת על הדעת ונותנת לגיטימציה לתיאטרון הטירוף של אבו מאזן להמשיך בפעולותיו כנגד מדינת ישראל במישור הבינלאומי." מילר האשים כי הפגישה הייתה לצורכי תעמולת בחירות לא לגיטימית ואמר, "ח"כים אלה מריחים את ריח הבחירות ועושים הכל כדי לזכות בקולות, גם אם מדובר בצעדים שמעודדים את חיזוק הטרור ככלי לגיטימי".

ואילו ח"כ ציפי חוטובלי סיפרה לבוחרים מיהו המודל שלה לחיקוי בעשייה הפוליטית. חוטובלי העלתה לעמוד הפייסבוק שלה תמונה של השר רחבעם "גנדי" זאבי ז"ל וכתבה: "בין כנס, סיור ודיונים מרתוניים על מועד הבחירות, לא יכולה שלא לעצור ולחשוב על האיש בתמונה שנלקח מאיתנו לפני 12 שנים. מי ייתן ואזכה לעשות טיפה ממה שהוא עשה למען עם ישראל".