נתניהו קבע סופית: בחירות 2013 יתקיימו ב-22 בינואר

ראש הממשלה קבע תאריך לבחירות לכנסת ה-19: 22 בינואר – תשעה חודשים בדיוק לפני המועד המקורי בו היו אמורות להיערך. נתניהו היה מעוניין לקיים את הבחירות כבר ב-15 בינואר, המועד הראשון בו ניתן היה לקיים בחירות ע"פ החוק, אולם הסכים לתאריך יעד מאוחר יותר - שבוע לאחר מכן

יש תאריך לבחירות: לאחר שהודיע ביום שלישי על הקדמת הבחירות לכנסת הבאה, ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט כי הן יתקיימו ב-22 לינואר 2013. על פי החוק, הבחירות חייבות להתקיים ביום שלישי, לכן ההערכות במערכת הפוליטית סבבו בשבועות האחרונים גם סביב התאריכים 15 ו-29 בינואר.

מאז הודעתו של נתניהו, הצהירו כלל המפלגות על מוכנותן לבחירות ופרסמו את המועד המועדף עליהן לעריכתן. יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ' קראה לנתניהו ללכת לבחירות ב-29 בינואר ואילו בקדימה קראו לערוך אותן במועד מאוחר יותר, ב-19 בפברואר. נתניהו שאף לקיים את הבחירות ב-15 בינואר, שלושה חודשים בדיוק מה-15 באוקטובר, בו צפויה הכנסת להתכנס לפתיחת מושב החורף - ולהתפזר מיד לאחר מכן. בסופו של דבר, כאמור, נבחר התאריך - 22 בינואר, מעט לפני ט"ו בשבט.

זמן קצר לאחר פרסום מועד הבחירות, בירכה ח"כ יחימוביץ' על בחירת התאריך והצהירה שמפלגת העבודה תתמוך במועד לעריכת הבחירות שקבע ראש הממשלה."כעת יצטרך הציבור לבחור בין שתי גישות- זו של נתניהו שהיא גישת הג'ונגל הכלכלי וזו של העבודה בראשותי, שהיא אלטרנטיבה המציגה חברה נאורה ומוסרית. הדיון הפעם אינו רק על בטחון בגבולות אלא גם על בטחון של פרנסה, בריאות, קורת גג ואוכל במקרר", אמרה יחימוביץ'.

גם שר הביטחון ויו"ר מפלגת העצמאות אהוד ברק, הודיע על תמיכה בתאריך הבחירות. "מדינת ישראל זקוקה ליציבות בעת הזאת ומערכת בחירות קצרה תשיג מטרה זו", אמר וקרא לכל המפלגות לתמוך במועד זה מתוך 'אחריות לאומית'.

כזכור, ראש הממשלה הכריז שלשום על הקדמת הבחירות, לאחר שלא הצליח לגבש את ראשי הסיעות לאישור התקציב בכנסת. לאחר הודעתו אמר נתניהו כי הבחירות צריכות להתקיים מוקדם ככל הניתן - כבר בינואר הקרוב. אתמול פורסם כי על פי ההערכות באגף התקציבים באוצר, תעלה מערכת הבחירות לכנסת ה-19 למשלם המסים בין 400-350 מיליון שקלים מקופת המדינה, מהם כ-240 מיליון לארגון וניהול יום הבחירות - והיתר למימון המפלגות.