המפלגה שתאחד את כוחות המרכז?

חיים רמון שוקד בימים אלה על הקמת מפלגת מרכז חדשה שתהווה אלטרנטיבה מול ראש הממשלה נתניהו. הבוקר הוא אישר כי הוא מקיים שיחות בנושא עם אהוד אולמרט וציפי לבני שטרם החליטו. "מי שיוכל לנצח את נתניהו יעמוד בראש המפלגה", הבהיר בריאיון לגלי צה"ל. "לא נעשה את הטעות של שאול מופז"

בצל המרוץ לבחירות, חיים רמון שוקד בחודשים האחרונים על הקמת מפלגת מרכז שאמורה להעמיד אלטרנטיבה לראש הממשלה בנימין נתניהו. בינתיים הוא מעריך שהוא יצליח לייסד אותה בשבוע או בשבועיים הקרובים, וייתכן שאף בימים הבאים. עם זאת, טרם ברור מי יעמוד בראשה, ומי יהיה ברשימה הסופית. נבנחת אפשרות להקמת מפלגה גדולה שתאחד את כוחות המרכז - או מפלגה קטנה יותר, אפשרי שבראשותה של יו"ר קדימה לשעבר ציפי לבני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אך האם רמון באמת יצליח להעמיד על הרגליים מפלגה כזאת, ואם כן, האם היא מסוגלת להביס את ראש הממשלה המכהן נתניהו? בריאיון לגלי צה"ל הבוקר אמר רמון כי הוא מקיים שיחות בנושא עם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שלטענתו "עוד לא קיבל החלטה" - וכן אישר שהוא מקיים שיחות גם עם יושבת ראש קדימה לשעבר ציפי לבני, שלפי הערכות עדיין מהוססת באשר לחזרתה האפשרית לפוליטיקה.

"מי שיוכל לנצח את נתניהו יעמוד בראש המפלגה", הבהיר הבוקר רמון. "לכולם יש כישורים טובים יותר מאשר נתניהו לעמוד בראשות ממשלת ישראל ולשים קץ למציאות שבה אנו חיים. כל מי שיכול לנצח את נתניהו ויש לו הכישורים אזי הוא יעמוד בראש והדברים האלה ייבדקו בשבוע-שבועיים הקרובים".

רמון ניסה לשרטט איך תיראה מפלגתו והבהיר שהרשימה תורכב מבכירים לשעבר שלא מעוניינים "רק בכיסא": "היעד הוא להקים אלטרנטיבה רצינית שתוכל להחליף את נתניהו. משאת נפשנו היא לא להיות שרים זוטרים בממשלה רעה של נתניהו, הוא ראש הממשלה הכי טוב למתנחלים ולחרדים אבל גרוע לשאר עם ישראל" .

בהתייחסו למועמדות של יושב ראש קדימה ח"כ שאול מופז אמר רמון כי "מופז הוא איש ראוי וטוב, אך הוא פסל עצמו מלהיות אלטרנטיבה ברגע שהצטרף לנתניהו. הכוונה שלנו היא להחליף את נתניהו ולא להצטרף אליו. אנחנו לא נעשה את הטעות של שאול מופז".

האם לבני ואולמרט יחזרו לפוליטיקה? לא בטוח

על פי הערכות, האנשים שמהווים את האלטרנטיבה השלטונית היחידה המסתמנת כעת מול ראש הממשלה נתניהו - ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ויושבת ראש קדימה לשעבר ציפי לבני - לא ירוצו בבחירות הקרובות. השניים עשויים לאיים על סיכוייו של נתניהו להיות ראש הממשלה קדנציה נוספת, בעיקר אם ישובו לפוליטיקה ויצליחו לגבש סביבם גוש מרכז חזק.

אהוד אולמרט לא ערוך כעת להתמודדות פוליטית למרות שמשפטית הוא יכול לעשות זאת, מפני שזוכה מרוב האישומים החמורים נגדו ובשל העונש הקל יחסית, ללא קלון, שגזר עליו בית המשפט. מי ששוחח איתו בימים האחרונים מעיד כי הוא "להוט" לחזור למערכת הפוליטית אבל זה קרוב מדי ומהר מדי. הוא במיוחד לא רוצה להיחשב ככזה שלא מתייחס להליכים המשפטיים, זאת בשל פרשת הולילנד בה הוא מעורב, וטרם "נחתמה" סופית.

גם על ציפי לבני הופעל לאחרונה לחץ רב על מנת שהיא תחזור ותרוץ מול נתניהו בבחירות. חיים רמון אף ביקש ממנה שתעמוד בראש מפלגה חדשה שהוא מקים - אבל היא מהססת. מאז שעזבה את המערכת הפוליטית היא שומרת על נינוחות; טסה הרבה לחו"ל ומרצה. קשה לה לחזור כי היא בעיקר מבינה שאין לה סיכויים להחליף את בנימין נתניהו בתפקיד ראש הממשלה.

הולכים לבחירות - סיקור מיוחד

אולמרט להוט לחזור, לבני מהססת

הכנסת תתכנס בשבוע הבא מחדש - כדי להתפזר

בחירות 2013: ביטחון מול כלכלה

הבחירות יוקדמו: "אינטרס לאומי"

למה נתניהו מקדים את הבחירות?

המתחרים מתכוננים: "יש אלטרנטיבה"

מסתמן: אריה דרעי יעמוד בראש ש"ס