יאיר לפיד בריאיון מיוחד: "אין לי 22 מיליון שקל, המספר הזה לא קשור למציאות"

לראשונה מאז עזב את תפקיד המגיש ב-"אולפן שישי", חזר הערב יו"ר "יש עתיד", הפוליטיקאי יאיר לפיד לכיסא המרואיין. על נאום נתניהו באו"ם: "הוא שידר מלחמה. הפתרון זה סנקציות". על הבחירות: "רואה מצב שנתניהו לא יהיה רה"מ הבא, לא אחבור לאולמרט". ואיך הוא מסביר את התנגדותו לפני מספר שנים לריצה לפוליטיקה? צפו

תשעה חודשים לאחר שהודיע על כניסתו לפוליטיקה, שב הערב יאיר לפיד אל "אולפן שישי", הפעם כמרואיין. תחילה, לפיד מתח ביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו ונאומו בעצרת האו"ם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

 "ראש הממשלה נשא נאום בו הוא מציע מלחמה במקום שבו צריך להציע פתרון אחר. נפילתו של המשטר האירני זה הדבר היחיד שיפיל את תכנית הגרעין האירנית", הבהיר לפיד, יושב ראש "יש עתיד". "אתה יכול להפציץ, וכל הדרגים המקצועיים אומרים שהפצצה תדחה את זה בשנה אחת, אבל יש יותר סיכוי שזה יקדם את זה כי אירן תגיד: תסלחו לנו, הופצצנו בידי מדינה גרעינית, אנחנו עכשיו פותחים את תכנית הגרעין שלנו כי אנחנו חייבים להגן על עצמנו, והם יפתחו את תכנית הגרעין ולעולם לא יהיה מה להגיד".

בתשובה לשאלה עד כמה הוא בכלל מבין בעניין התקיפה באירן השיב לפיד: "אני עשיתי את מה שכנראה ראש הממשלה התעלם ממנו - הלכתי מאדם לאדם בדרגים המקצועיים הבכירים ביותר בתחום, לשאול ולשמוע. זה מה שנקרא עבודת מטה מסודרת. אתה הולך ושואל את הטובים ביותר מה לעשות ואז אתה מגבש את העמדה שלך. נתניהו עשה את הדבר ההפוך - הוא הקשיב כנראה  לרמטכ"לים בעבר ובהווה, ראשי מוסד בעבר ובהווה, וראשי אמ"ן אבל החליט מסיבות שאף אחד לא מבין - לעשות ההיפך", ציין. בסיום הוא עקץ ואמר כי או שראש הממשלה חושב שהוא יודע מה האמת האמיתית או שהוא בכלל מתעסק בבחירות ולא בעניין האירני.

לפני 7 שנים: "לא רוצה להיות ראש ממשלה"

בהמשך הוא עומת עם השאלה הבלתי נמנעת - מה גרם לו לרוץ לפוליטיקה למרות הכחשתו הגורפת במשך שנים?. בריאיון לפני 7 שנים לתוכנית "חדר החדשות" אותה הגיש קושמרו, בעקבות הוצאת ספר חדש, הדגיש לפיד כי הוא לא רוצה להיות ראש ממשלה: "יש לי ג'וב הרבה יותר כיפי, להיות ראש ממשלה זה בעיקר מתסכל". היום הוא כבר נשמע אחרת לגמרי: "אני נמצא פה מפני שאני הולך לשנות את מדינת ישראל. אני הרגשתי שלא יכול להיות שיש דור שלם שנפקד. פוליטיקה היא הקריירה השנייה שלי ולא תהיה שלישית. כל עוד אני עומד על הרגליים אני אתקן את מדינת ישראל ואעשה את זה כל החיים שלי".

לפיד התייחס גם לטור שהוא כותב ב"ידיעות אחרונות". "יש לי אישור ממועצת העיתונות", אמר והוסיף: "אפסיק לכתוב אותו 3-4 חודשים לפני הבחירות, זאת גם לא החלטה רק שלי".

"לא אלך עם אולמרט לפוליטיקה"

באשר לסיכויי במערכת הבחירות מול ההערכות כי ראש הממשלה נתניהו ימשיך לכהונה נוספת, לפיד נשמע בטוח בעצמו. "בשני הסקרים האחרונים קיבלה יש עתיד 11 ו-12 מנדטים. אני רואה מצב שנתניהו לא יהיה ראש ממשלה הבא. הוא לא צריך להיות ראש הממשלה כי הוא עושה עבודה לא טובה", אמר ושלל את האפשרות שיחבור לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט: "אני הסברתי 30 פעם שאני לא הולך עם אולמרט, שהוא חבר אמת, לפוליטיקה. אני גם לא מתייעץ איתו בעניינים פוליטיים". לפיד גם סירב להתייחס לשאלה בדבר חבירה לציפי לבני. "אני לא מדבר על שמות", אמר. "אני קורא לערוץ 2 לעשות עימות. תקראו לנו".

במהלך הריאיון הוא סירב פעם נוספת להציג את רשימת מפלגתו לבחירות. "אנחנו נפרסם את הרשימה כמו כל המפלגות ברגע שיהיה תאריך לבחירות", סיכם לפיד. "זו תהיה רשימה של אנשים מהמגזר הציבורי, ראשי ערים, וראשי עמותות חברתיות".

עוד הכחיש לפיד כי הוא שווה 22 מיליון שקלים, כפי שנטען בדירוג העיתון פורבס ואמר: "הלוואי שהיו לי 22 מיליון שקל. אין לי מושג איך הם הגיעו למספר הזה והלוואי שזה היה אפילו קרוב לנכון. שוב, אין לי מה להתנצל. אני את הכסף שיש לי הרווחתי ביושר ובעבודה קשה. לא במגזר הציבורי, ואני לא צריך להסביר לאף אחד שום דבר. אבל המספר הזה אין לו שום קשר למציאות למרבה הצער".