התגובות לנאום: "נתניהו שרטט יפה, אך לא בלם את אירן"

בעוד שעמיתיו לממשלה הרעיפו שבחים על "נאום הקו האדום" שנשא בעצרת הכללית, מיהרו באופוזיציה ובשמאל לתקוף את ראש הממשלה. ח"כ גלאון: "הכל כשר כדי להלך אימים על העולם: גימיקים, דיאגרמות ולהטוטים"

בזמן שבניו-יורק נשא ראש הממשלה בנימין נתניהו את "נאום הקו האדום" באו"ם, המתינו במערכת הפוליטית בארץ בדריכות לדבריו ולדרך שבה בחר להמחיש את חומרת האיום שנשקף לישראל מתכנית הגרעין של אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון שהעניק לחדשות 2 זמן קצר אחרי הנאום, הביע שר החוץ אביגדור ליברמן תמיכה בנתניהו ואמר: "הדברים שנאמרו באו"ם הם בגדר הצהרת כוונות. אני חושב שראש הממשלה שרטט את המצב בצורה מדויקת מאוד והמחיש איפה עובר אותו 'קו אדום'".

ליברמן התייחס אף לסקירה ההיסטורית שכלל נאומו של ראש הממשלה ואמר: "הוא הציג לא מעט דוגמאות שבהן שליטים כן קיבלו קווים אדומים. אני חושב שכשמדברים עליהם, עבור הציבור הרחב זה מאוד לא מובן. אני חושב שזו הייתה אילוסטרציה ברורה לכך שהפנייה היא לדעת הקהל העולמית".

"הבעיה היא ישראל בהנהגת נתניהו"

מנגד, באופוזיציה ובצדה השמאלי של המפה הפוליטית התקבל הנאום בהתלהבות פחותה בהרבה. "נתניהו שרטט תרשים יפה, אבל לא מפת דרכים בינלאומית ואפקטיבית לעצירת תכנית הגרעין של אירן", מסר בתגובה יו"ר קדימה, ח"כ שאול מופז. "הבעיה אינה בהמתנה לאביב או לקיץ, אלא בהתרחקות המערב מהתמיכה בישראל בהנהגת נתניהו".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, מסרה כי "נתניהו הטיל 'פצצה' באו"ם ובהינף טוש אדום, שרטט דיאגרמה שקדישמן היה מחוויר לידיה. אצל נתניהו הכלכלה מתמצה בדיאגרמות, האבטלה קיימת בדיאגרמות, ועכשיו גם ההתגרענות האירנית. הכל כשר כדי להלך אימים על העולם: גימיקים, דיאגרמות ולהטוטים של יחסי ציבור לצרכי פוליטיקה פנימית, במקום לנהל דיפלומטיה עם אובמה בחדרי חדרים".

יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', התייחסה להשוואה שעלתה מנאומו של נתניהו ליחס העולם לגרמניה הנאצית ואמרה: "כנכדה של מי שנספו בשואה, אין להשוות כלל לחולשתנו הנוראה אז לעומת העוצמה הצבאית, הלאומית והנפשית שיש לנו היום, כעם שהוא ריבון בארצו. השוואה זו שגויה ואינה מיטיבה עמנו".

לפיד: "דאגה ממצב היחסים עם ארה"ב"

גם ממפלגת "יד עתיד" בראשות יאיר לפיד נמסרה תגובה על נאומו של ראש הממשלה, שבה נכתב כי התנועה "תומכת בעמדה הבהירה שהציג ראש הממשלה בנאומו. דבריו הבהירו את מה שידע ואמר כל בר סמכא בסביבתו של נתניהו, על כך שיש עוד חלון הזדמנויות לעצירת הגרעין האירני".

גם הם התייחסו למשבר המדיני ומסרו כי "'יש עתיד' רואה בדאגה רבה את מצב היחסים בין ארצות הברית וישראל ואת המשך חידוד העימות בין השתיים".