"מדיניות יחימוביץ' תביא למיליון מובטלים"

רה"מ נתניהו אומר כי הוא מתכוון להעביר תקציב אחראי ומאוזן ב-2013, וכי העלאות המסים כבר מאחורינו: "הצד של המסים כבר טופל, עכשיו צריך לטפל בהוצאות". נתניהו גם תקף את מדיניות מפלגת העבודה: "באירופה ניסו את השיטות של יחימוביץ', היא הובילה ל-25% אבטלה – בישראל זה אומר מיליון מובטלים"

אשמור על תקציב אחראי. נתניהו, ארכיון (לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אומר שהוא אינו שולל את האפשרות שהבחירות יוקדמו. "בטוח יהיו בחירות ב-2013. ככל שהדבר תלוי בי, יהיה גם תקציב. אבל תקציב אחראי זה לא תלוי רק בי, אלא גם בשותפות הקואליציוניות. אנחנו מבררים את הדברים איתן היום".

התקציב יהיה אחראי כי אנחנו מנהלים את הכלכלה בצורה מאוד אחראית. כלכלת ישראל צמחה בתוך המשבר הקשה ביותר ב-80 השנים האחרונות. היא צמחה יותר ממדינות המערב והאבטלה היא קטנה מזו של מדינות המערב בשיעורים ניכרים. אנחנו צמחנו ב-2011, המשכנו לצמוח בקצב של קרוב ל-5% בעוד שהממוצע בגוש האירו הוא מינוס עשירית", מתגאה נתניהו.

כשנשאל האם בכוונתו להעלות מסים אמר רה"מ: "אם יש מישהו ששונא להעלות מסים זה אני. אני הורדתי מסים יותר מכל ראש ממשלה או שר אוצר בתולדות מדינת ישראל. לפעמים בלית ברירה אתה נאלץ להעלות מסים, אבל אני חושב שאנחנו עושים את זה פחות מכל ממשלה אחרת וכך גם נמשיך. בכל מקרה הצד של המיסוי כבר טופל, הצד של ההוצאות עדיין לפנינו, זה יהיה האתגר של התקציב הבא".

התפיסה הכלכלית של יחימוביץ' תייצר מיליון מובטלים

לאור הסקרים, נשאל ראש הממשלה האם שלי יחימוביץ' היא מועמדת להיות שרת האוצר. "התפיסה של הגברת יחימוביץ' נוסתה בעשור האחרון בכמה מדינות במערב. הן הגיעו לרמת אבטלה של 25%. במדינת ישראל פירוש הדבר מיליון מובטלים. אני לא אאמץ מדיניות של מישהו שיביא מיליון מובטלים, וזה מה שהמדיניות של יחימוביץ' תביא. התפיסות האלה, אבד עליהן הכלח. אני מצפה מאנשים שהיו בתקשורת לקרוא עיתונים, להסתכל על התקשורת העולמית ולראות מה מתרחש בעולם. אי אפשר להתעלם מזה".

"אנחנו נמשיך לטפח את החינוך ונמשיך לפעול להורדת מחירי הדירות. אם הייתי שם פה בכיסא הזה כמה מהפוליטיקאים ונותן להם להחליט את ההחלטות האלה, המשק הזה היה קורס, כי הם טובים רק בדבר אחד: בהגדלת הוצאות הממשלה עד בלי סוף. פירוש הדבר העלאות מסים עד אינסוף, ופירוש הדבר אבטלה המונית וקריסה כלכלית. זה הפועל היוצא של הדברים שהם מבצעים".

על יוקר המחיה, ובמיוחד על מחירי המזון, אמר ראש הממשלה כי הפיתרון הוא להביא לתחרותיות יותר גדולה: "זאת תפיסת העולם שלי, היא שונה מאוד מתפיסות עולם פופוליסטיות שנשמעות כאן, שרוצות את ההפך, רוצות למנוע תחרות, לבצר את השליטה של ועדים גדולים בתחומי שירותי היסוד וגם לעשות חלוקה, כל הזמן חלוקה של הוצאה הולכת וגדלה של הוצאות הממשלה. זו הדרך להביא רק דבר אחד: פשיטת רגל".

הבעיה במחירי הדירות - הפקק בוועדת התכנון

"אלה שמבקרים אותי על מחירי הדיור צריכים לשאול את עצמם מדוע הם מתנגדים בכנסת לרפורמות שאני מביא כדי לפשט את התהליכים האלה. צריך לשווק יותר קרקעות, יש לנו מלאי של 80 אלף דירות שעכשיו נמצאות בבנייה במדינת ישראל. לא היה דבר כזה. חוץ מהקדנציה הראשונה שלי, לא היה דבר כזה".

"הפקק המרכזי נמצא בוועדות המחוזיות. להן יש האפשרות לטרפד כל גישור ולהחזיר אותו במעגלים אינסופיים. זה בדיוק מה שאני מנסה. אנחנו עובדים על זה. יש רפורמות שלוקח שנים לעשות. הרבה מאוד שנים. אבל אסור להפסיק לעבוד עליהן".

ח"כ שלי יחימוביץ' מסרה בתגובה: "החזון הכלכלי שפורשת מפלגת העבודה בהנהגתי הוא חזון סוציאל דמוקרטי מאוזן, שבו הסקטור הפרטי משגשג וההון הוא מבורך ותורם ערך לחברה, ומנגד יש מדינה שאינה מתנערת מאחריותה לאזרחיה. החזון הכלכלי של נתניהו הוא ימני שמרני קיצוני, על פי דפוס שכבר חדל מלהתקיים בעולם מאז תאצ'ר ורייגן. נתניהו פשוט לא מאמין במדינה, וסבור שאין לה חלק בהנהגתה של הכלכלה, וכי את מושכות הכלכלה צריכים להמשיך ולאחוז הטייקונים הקורסים".