ליברמן: "לבנאדם שחוגג 40 מותר לשתות ולא רק מים"

בהתייחסות ראשונה לתחקיר בו העידו מאבטחים על התנהגות בעייתית ומעוררת תהיות של שר התיירות מישראל ביתנו, אמר יו"ר המפלגה ליברמן: "דפוסי ההתנהגות שלו הם לא של מוזס ואייכלר מיהדות התורה, אבל זה רחוק מהתיאורים בתקשורת. לבנאדם שחוגג 40 מותר להיות שמח ולשתות לא רק מים"

מגבה את מיסזניקוב. ליברמן (חדשות 2)

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן מגבה היום את חבר מפלגתו, השר סטס מיסז'ניקוב שמעלליו נחשפו כאן השבוע בתחקיר מיוחד של עמית סגל במהדורה המרכזית. ליברמן העניק גיבוי מלא לשר ואמר: "אני חייב להתייחס לגופו של עניין; כשאני מתייחס לבני אדם - קודם כל לפי התוצאות. זה שר ביצועי מן הטובים בממשלה הזו וקודם כל אני מציע להתייחס לפי היכולת הביצועית. יש עשייה תיירותית ענפה", אמר שר החוץ בתדרוך עיתונאים.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ליברמן התייחס לעצם התחקיר ואמר: "מעולם לא התעניינתי מה עושה שר בזמנו החופשי, אלא איך הוא עובד. כשאתה רואה את אלה שנותנים עדויות בפנים מכוסות אתה שואל מה המניע? למה הם עשו את זה, מאילו סיבות. מעניין לבדוק מי אותם אנשים, מה השמות ולמה הם עשו זאת. אם יש נקמנות או ניסיון להרוויח משהו בדרך. אני יכול להגיד שאני מכיר את סטס 15 שנה, יצא לי לבלות איתו לא מעט שעות גם מחוץ לעבודה ובאירועים חברתיים. דפוסי ההתנהגות שלו הם לא של מוזס ואייכלר מיהדות התורה, אבל זה רחוק מהתיאורים בתקשורת. לבנאדם שחוגג 40 מותר להיות שמח ולשתות לא רק מים. בין מה שתואר למציאות אין שום דימיון. היתה פה התנפלות ושמחה לאיד".

ליברמן הוסיף עוד ואמר כי "לגבי המסעדה שבה סטס ישב בעת ההצבעה על שחרור שליט - שמעתי הכחשה גורפת ויש לו גם תיעוד ממוסמך לזה. ירצה ידבר, לא ירצה לא ידבר - אבל במקרה הזה זה לא נכון. מעולם לא התעניינתי ולא מתכוון להתעניין מה השרים עושים בזמם הפנוי. זה לא תפקידי ואני חושב שזה לא נכון. כל אחד אדם מספיק מבוגר ומנוסה, לכל אחד יש תחביבים משלו; אני לא מסכים עם כולם, לא כולם אוהבים רפטינג כמוני".

מיסז'ניקוב מגיב: "עברתי בדיקת ינשוף והגעתי בזמן לעבודה"

השבוע התייחס לראשונה גם מיסז'ניקוב עצמו לחשדות במהלך ישיבת ממשלה משותפת של ממשלת ישראל ובולגריה, ואמר שר התיירות, במעין הלצה: "דבר אחד אני יכול לומר לכם - הגעתי הבוקר בזמן לעבודה ועברתי בדיקת ינשוף".

מוקדם יותר היום התייחס לתחקיר השר מיכאל איתן. "העובדה שאנשי אבטחה פונים לתקשורת, היא כשל חמור במערך אבטחת האישים", אמר השר בריאיון לערוץ החדשות, "מבלי להתייחס לדברים שטוענים אנשי האבטחה שעשה או לא עשה שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, העובדה שאנשי אבטחה פונים לתקשורת היא כשל חמור".

"חברה נאורה מכבדת את הזכות לפרטיות ובמקרים שאינטרסים חשובים אחרים מחייבים לפגוע בזכות הזו, המאבטחים צריכים לפנות לממונים עליהם, לראש השב"כ וממנו לראש הממשלה, שהוא בעל הסמכות לנקוט בכל האמצעים, כולל אזהרה ואף פיטורי שר, בשל התנהגות בלתי הולמת", הוסיף השר איתן.

תנועת אומ"ץ פנתה ליועמ"ש

בעקבות התחקיר אודות עדויות גורמים במערך האבטחה של שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, הודיעה תנועת אומ"ץ כי פנתה ליועץ המשפטי לממשלה ולמבקר המדינה בבקשה שיפתחו בבדיקה מיידית של הממצאים.

יושב ראש תנועת אומ"ץ למען מנהל תקין אריה אבנרי, סיפר הבוקר לחדשות 2 על ההחלטה. "הממצאים בכלל לא מפתיעים אותי וכל ההכחשות גם לא מפתיעות אותי - תנועת אומ"ץ עוסקת בשר התיירות כבר שלוש שנים", סיפר אבנרי.

עוד ציין כי "בעבר הגיע מידע שגם בשליחותיו של השר לחו"ל הוא היה מבלה בברים במקום להיפגש עם אישים והתלוננו בפני מבקר המדינה הקודם אבל זה לא הבשיל לכדי מעשה". אבנרי הדגיש: "אנו נבדוק אם לנושא הנוכחי יש היבט פלילי ונפנה גם למבקר המדינה החדש בנושא כל אורחות חייו של השר מיסז'ניקוב, ואנו מקווים שהוא ישוחרר מהממשלה עוד בקדנציה הנוכחית".

העדויות: שכרות, מועדוני חשפנות וכשלי אבטחה

אתמול הבאנו עדויות של יותר מחמישה אנשים במערך האבטחה של שרי הממשלה שסיפרו פרטים מטרידים על אורח חייו של שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב מישראל ביתנו, ועל כשלי אבטחה חמורים שנבעו ממנו. הם לא תיאמו גרסאות זה עם זה, אחד מהם גם עבר בדיקת פוליגרף שלא מטעמו על ידי בודק מוסמך - ונמצא דובר אמת.

כמה וכמה גורמי אבטחה מספרים על לילות רבים מאוד של שכרות, בילוי פרוע במועדונים, שבסיומם כפי שמאשר גורם אבטחה, שר התיירות לא תמיד ידע איפה הוא נמצא. "אם זה היה נגמר בדרינק זה עוד היה טוב. בעשרות מקרים הוא היה חוזר שיכור מתנדנד נודף ריח אלכוהול. היו גם תקופות של שלושה לילות בשבוע. הוא איבד את שיווי המשקל לא פעם. היו מאבטחים שנאלצו לתמוך בו, והיו גם כאלה שסירבו. מצידם שייפול. לדעתי, אסור שאיש ציבור יתנהג ככה, לחזור הביתה מתנדנד בארבע בבוקר", אומר גורם במערך האבטחה של השר.

על פי עדות נוספת: "השר בדרך כלל יוצא מהמועדון .. הוא יושב שיכור עם בחורות באוטו. איך ידעתי שהוא שיכור? יש ריח חריף מאוד של אלכוהול, וכולם מזיעים אדומים ונפוחים, וככה הייתי נוהג אותם הביתה, בלי רישיון בכלל. זה קרה המון פעמים, כמעט כל סוף שבוע. יש מצבים שהוא מתנדנד, שהוא פשוט יוצא מתנדנד מהרכב ואתה רואה את הבנאדם, הוא שיכור".

אורח חייו של השר פגע בתפקודו בנקודה הרגישה ביותר: ערב אחד, באוקטובר שעבר, זימן נתניהו בבהילות את כל שרי הממשלה לישיבה דחופה בת קרוב לשש שעות. על הפרק: עסקה דרמטית לשחרורו של גלעד שליט. כל שרי הממשלה ביטלו תכניות ומיהרו כמובן לירושלים, אין שר שיעז להיעדר מישיבה כזו, בעצם היה כזה: מנתוני מזכירות הממשלה, הנה לפניכם, עולה התמונה הבאה: שר אחד היה בחו"ל, והשני סטס מיסז'ניקוב דווקא היה בארץ, "אך נבצר ממנו להשתתף בישיבה". למה בדיוק נבצר?

לישיבה החשובה ביותר של הממשלה, מיסז'ניקוב לא טרח להגיע למרות הזימון, למרות טלפונים שהגיעו אליו, למרות שהדיון נמשך עד 2:00 לפנות בבוקר. בזמן שראשי השב"כ והמוסד דיברו בירושלים, אדם אחר ששהה במסעדה מספר מה עשה השר: "זה היה סוג של מפגש חברים עם בקבוקי וודקה שרצו על השולחן".