השר מיכאל איתן: "פניית אנשי האבטחה לתקשורת - כשל חמור במערך אבטחת האישים"

בעקבות פרשת שר התיירות סטס מיסז'ניקוב שנחשפה אמש במהדורה המרכזית, יוצא השר מיכאל איתן נגד המאבטחים. "חיבור בין גורמי אבטחה לתקשורת הוא מסוכן, פוגע באבטחה ויתרה מכך, פוגע ביסודות המשטר הדמוקרטי", אמר

 "העובדה שאנשי אבטחה פונים לתקשורת, היא כשל חמור במערך אבטחת האישים" - כך אומר הבוקר השר מיכאל איתן שמתייחס לתחקיר אותו חשף כתבנו עמית סגל במהדורה המרכזית שמתאר התנהלות בעייתית של שר התיירות סטס מיסז'ניקוב. התחקיר הביא שורת עדויות על מעלליו של השר מפי גורמים במערך האבטחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מבלי להתייחס לדברים שטוענים אנשי האבטחה שעשה או לא עשה שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, העובדה שאנשי אבטחה פונים לתקשורת היא כשל חמור", אמר השר איתן. "חברה נאורה מכבדת את הזכות לפרטיות ובמקרים שאינטרסים חשובים אחרים מחייבים לפגוע בזכות הזו, המאבטחים צריכים לפנות לממונים עליהם, לראש השב"כ וממנו לראש הממשלה, שהוא בעל הסמכות לנקוט בכל האמצעים, כולל אזהרה ואף פיטורי שר, בשל התנהגות בלתי הולמת".

השר איתן הוסיף: "חיבור בין גורמי אבטחה לתקשורת הוא מסוכן, פוגע באבטחה ויתרה מכך, פוגע ביסודות המשטר הדמוקרטי. היום מדובר בטענות על התנהלות אישית אך אם העברת המידע לתקשורת לא תגונה, יש סכנה כי התופעה תתרחב ויועבר מידע גם בענייני עבודה ובנושאים פוליטיים. יש לערוך בדק בית במערך אבטחת האישים על מנת למנוע מחדלים נוספים של העברת מידע ממאבטחים לתקשורת".

תנועת אומ"ץ פנתה ליועמ"ש

בעקבות התחקיר אודות עדויות גורמים במערך האבטחה של שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, הודיעה תנועת אומ"ץ כי פנתה ליועץ המשפטי לממשלה ולמבקר המדינה בבקשה שיפתחו בבדיקה מיידית של הממצאים.

יושב ראש תנועת אומ"ץ למען מנהל תקין אריה אבנרי, סיפר הבוקר לחדשות 2 על ההחלטה. "הממצאים בכלל לא מפתיעים אותי וכל ההכחשות גם לא מפתיעות אותי - תנועת אומ"ץ עוסקת בשר התיירות כבר שלוש שנים", סיפר אבנרי.

עוד ציין כי "בעבר הגיע מידע שגם בשליחותיו של השר לחו"ל הוא היה מבלה בברים במקום להיפגש עם אישים והתלוננו בפני מבקר המדינה הקודם אבל זה לא הבשיל לכדי מעשה". אבנרי הדגיש: "אנו נבדוק אם לנושא הנוכחי יש היבט פלילי ונפנה גם למבקר המדינה החדש בנושא כל אורחות חייו של השר מיסז'ניקוב, ואנו מקווים שהוא ישוחרר מהממשלה עוד בקדנציה הנוכחית".

העדויות: שכרות, מועדוני חשפנות וכשלי אבטחה

אתמול הבאנו עדויות של יותר מחמישה אנשים במערך האבטחה של שרי הממשלה שסיפרו פרטים מטרידים על אורח חייו של שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב מישראל ביתנו, ועל כשלי אבטחה חמורים שנבעו ממנו. הם לא תיאמו גרסאות זה עם זה, אחד מהם גם עבר בדיקת פוליגרף שלא מטעמו על ידי בודק מוסמך - ונמצא דובר אמת.

כמה וכמה גורמי אבטחה מספרים על לילות רבים מאוד של שכרות, בילוי פרוע במועדונים, שבסיומם כפי שמאשר גורם אבטחה, שר התיירות לא תמיד ידע איפה הוא נמצא. "אם זה היה נגמר בדרינק זה עוד היה טוב. בעשרות מקרים הוא היה חוזר שיכור מתנדנד נודף ריח אלכוהול. היו גם תקופות של שלושה לילות בשבוע. הוא איבד את שיווי המשקל לא פעם. היו מאבטחים שנאלצו לתמוך בו, והיו גם כאלה שסירבו. מצידם שייפול. לדעתי, אסור שאיש ציבור יתנהג ככה, לחזור הביתה מתנדנד בארבע בבוקר", אומר גורם במערך האבטחה של השר.

על פי עדות נוספת: "השר בדרך כלל יוצא מהמועדון .. הוא יושב שיכור עם בחורות באוטו. איך ידעתי שהוא שיכור? יש ריח חריף מאוד של אלכוהול, וכולם מזיעים אדומים ונפוחים, וככה הייתי נוהג אותם הביתה, בלי רישיון בכלל. זה קרה המון פעמים, כמעט כל סוף שבוע. יש מצבים שהוא מתנדנד, שהוא פשוט יוצא מתנדנד מהרכב ואתה רואה את הבנאדם, הוא שיכור".

אורח חייו של השר פגע בתפקודו בנקודה הרגישה ביותר: ערב אחד, באוקטובר שעבר, זימן נתניהו בבהילות את כל שרי הממשלה לישיבה דחופה בת קרוב לשש שעות. על הפרק: עסקה דרמטית לשחרורו של גלעד שליט. כל שרי הממשלה ביטלו תכניות ומיהרו כמובן לירושלים, אין שר שיעז להיעדר מישיבה כזו, בעצם היה כזה: מנתוני מזכירות הממשלה, הנה לפניכם, עולה התמונה הבאה: שר אחד היה בחו"ל, והשני סטס מיסז'ניקוב דווקא היה בארץ, "אך נבצר ממנו להשתתף בישיבה". למה בדיוק נבצר?

לישיבה החשובה ביותר של הממשלה, מיסז'ניקוב לא טרח להגיע למרות הזימון, למרות טלפונים שהגיעו אליו, למרות שהדיון נמשך עד 2:00 לפנות בבוקר. בזמן שראשי השב"כ והמוסד דיברו בירושלים, אדם אחר ששהה במסעדה מספר מה עשה השר: "זה היה סוג של מפגש חברים עם בקבוקי וודקה שרצו על השולחן".