לאחר נתק של חודש: פרס ונתניהו נועדו בירושלים

לאחר נתק ממושך בן כחודש סביב המחלוקת על תקיפת אירן, נועדו היום ראש הממשלה נתניהו ונשיא המדינה פרס. נתניהו זעם על דבריו של הנשיא בראיון לחדשות 2 בגנות תקיפה באירן ומקורביו השמיעו האשמות חריפות נגד פרס

התחממות ביחסים בין ראש הממשלה לנשיא המדינה: לאחר תקופת נתק של כחודש, נפגשו הבוקר נשיא המדינה שמעון פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו במשכנו של פרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפגישה בין השניים התקיימה לאחר תגובתה הנזעמת של לשכת נתניהו, לדברים שאמר הנשיא בריאיון לחדשות 2 לפני כחודש, ובו הדגיש כי הוא מתנגד לתקיפה באירן שלא בתיאום עם ארצות הברית. על פי הדיווח, הפגישה בין נתניהו לפרס ארכה כשעתיים, ובמהלכה דנו השניים במספר סוגיות בהן הסכסוך הישראלי-פלסטיני והערכות שונות סביב אפשרות התקיפה באירן.

מחר צפויים נתניהו ופרס להשתתף יחדיו בקבלת פנים לספורטאים הישראלים שהשתתפו במשחקים בפראלימפיים, שתיערך בבית הנשיא בירושלים.

"פרס שכח מהו תפקיד הנשיא"

לפני כשלושה שבועות התייצב נשיא המדינה בגלוי נגד אפשרות של תקיפה ישראלית עצמאית באירן. בריאיון מיוחד לחדשות 2 הוא הדגיש: "אירן מסוכנת לאמריקה בדיוק כמו לישראל", וציין כי הוא משוכנע שארצות הברית תוביל ברגע האמת תקיפה של מתקני הגרעין. פרס התייחס גם למחויבותו של נשיא ארה"ב ברק אובמה לישראל בהקשר לתקיפת מתקני הגרעין באירן. "זהו אינטרס אמריקני והוא (הנשיא אובמה) רואה את האינטרס הזה", הבהיר הנשיא. "אובמה לא אומר את זה רק כדי לסבר את אוזנינו".

"אין ספק שאירן עם נשק גרעיני היא סכנת נפשות, למעלה מכל ספק", אמר פרס. "אין ספק שישראל צריכה להתייחס לעניין הזה במלוא הרצינות וכובד הראש. אירן היא סכנה לכל העולם. היא היום סכנה לאמריקה כמו לישראל, וזה חיבור טוב. הרבה פעמים היינו לבד", הדגיש פרס. הנשיא הוסיף כי "ישראל צריכה לסמוך על עצמה, אבל זה לא אומר שהיא צריכה לוותר על ידידים. כשאני אומר - 'יש לי זכות להגנה עצמית', זה לא אומר שיש לי חובה להיות ברוגז עם כולם, מה פתאום".

בעקבות הריאיון המיוחד שהעניק נשיא המדינה,  ובו התייחס לנושא תקיפת הגרעין האירני, תקפו אותו מקורבי נתניהו. "פרס שכח מהו תפקיד נשיא המדינה", אמרו והוסיפו: "פרס שכח שהיו לו שלוש טעויות קרדינליות. הוא טעה כשחשב שאחרי הסכמי אוסלו יהיה כאן מזרח תיכון חדש ובפועל התהליך גבה יותר מאלף קורבנות ישראלים, טעה בתחזית לאחר ההתנתקות כשבפועל נורים משם אלפי טילים על ישראל. והטעות הכי גדולה של פרס היא התנגדותו לתקיפת הכור העירקי בשנת 1981".