אחרי החגים: עשרות אלפי מסתננים ייכלאו

שר הפנים העלה הילוך במאבקו נגד השוהים הבלתי חוקיים מאפריקה. לחדשות 2 נודע כי הקציב להם 45 יום לעזוב מרצונם, אחרת יועברו למתקן השהייה החדש בדרום ויגורשו לארצותיהם. "אעשה הכל כדי להמאיס עליהם השהות בארץ", הסביר

יוזמה של ישי (חדשות 2)

שר הפנים אלי ישי הקציב היום למסתננים האפריקנים אולטימטום של 45 ימים לעזוב את ישראל מרצונם - תקופה שלאחריה, לפי הוראתו, יחלו הרשויות בגל מעצרים מיידי של אוכלוסייה המונה עשרות אלפי בני אדם, כך נודע לחדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המועד שקבע ישי לתחילת המעצרים הוא 15 באוקטובר - מיד בתום חגי תשרי, אז צפוייה להסתיים בנייתם של מתקני הכליאה המיוחדים המוקמים עבור מסתננים בגבול הדרום.

האכיפה תתמקד במסתננים השוהים בישראל שלא כחוק מצפון סודן ומאריתריאה - שלאחר שיילכדו, ייכלאו למשך שלוש שנים במתקנים הייעודיים. בתום התקופה, הם יגורשו בחזרה אל מדינות מוצאם.

היועמ"ש לא בחן את התכנית

היועמ"ש וינשטיין. עוד לא אמר את המילה של (חדשות 2)
מהלך זה שונה באופיו מצעדי האכיפה הקודמים שנקט ישי לפני כמה חודשים נגד מסתננים שמוצאם בסודן הדרומית: התכנית לא רק שעסקה בהיקף מצומצם בהרבה שוהים בלתי חוקיים, אלא גם זכתה לאישור הגורמים המשפטיים.

בניגוד לכך, הכריז ישי על תכנית האכיפה החדשה נגד המסתננים מבלי שהדבר הובא לבחינה בחוות דעת משפטית - והעביר אותה כהוראה לרשות ההגירה והאוכלוסין, שפקחיה יופקדו על ביצוע המהלך. מי שגם כן עודכנו בהוראתו של ישי הם אנשי לשכתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו - שם לא התקבלה התכנית בברכה.

אלא שהיעדר הביקורת המשפטית על התכנית, במיוחד לנוכח העובדה שלא הובאה לידיעתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, העלתה גם בישי עצמו את החשש שהמהלך לא ייצלח את מבחן בג"ץ.

ישי עצמו אמר היום: "הנחיתי את רשות ההגירה ואוכלוסין להיערך לכלוא את כל המסתננים מסודן הצפונית, עד להשלמת בניית מתקן השהייה - אחרי החגים. כמו שסיימנו את עבודה עם הדרום (סודן), כך נעשה עכשיו לגבי הצפון. אעשה הכל כדי להמאיס על המסתננים את השהות בארץ, כך שיחזרו בחזרה לארצותיהם".