נתניהו ביקש שינוי בתיק ההשקעות שלו

ראש הממשלה ביקש מוועדת ההיתרים במבקר המדינה לבצע שינויים בתיק ההשקעות שלו בארץ ובחו"ל. לטענתו, השינויים הכרחיים נוכח "השינויים בכלכלה העולמית". השינויים אושרו – אך נתניהו משך העתירה מחשש שהיא תובן באופן שגוי ע"י הציבור, על רקע הדיווחים על היערכות לתקיפה באירן

נתניהו. ביקש שינויים בתיק ההשקעות (רויטרס)

הוועדה למתן היתרים במשרד מבקר המדינה אישרה לראש הממשלה בנימין נתניהו לבצע שינויים בהרכב תיק ההשקעות שלו בחו"ל ובארץ, בנוסף על השינויים שנתן בתחילת כהונתו כראש ממשלה בשנת 2009 - כך עולה מהחלטת הוועדה מ-15 באוגוסט, שהגיעה לידי "גלובס". נתניהו העביר את הבקשה באמצעות עורך הדין דוד שמרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נראה לנו כי נוכח השינויים הדרסטיים בכלכלה העולמית וגם השינויים הכלכליים התכופים והמשמעותיים להשקעות בארץ, הרי שיש צורך במתן אפשרות של הנחיות נוספות לנאמן בנאמנות העיוורת באופן שהממשלה תחליט", נכתב בהחלטת הוועדה.

עוד ציינו חברי הוועדה כי "נראה לנו ששינוי זה מחויב המציאות. ההחלטה התקבלה על דעת מבקר המדינה". ב-10 באוקטובר תתכנס הממשלה ולאשר את בקשתו של נתניהו לערוך את השינויים בתיק ההשקעות שלו, אז תשוב הוועדה למתן היתרים במשרד מבקר המדינה לאשר את הבקשה.

יומיים לאחר קבלת החלטת ועדת ההיתרים, החליט נתניהו למשוך את בקשתו, בין היתר מחשש כי הבקשה תפורש באופן לא נכון כאשר תיבחן בעין הציבורית בשל עיתויה. בקשתו של נתניהו בולטת בימים אלה על רקע האיומים הבלתי פוסקים שלו ושל שר הביטחון אהוד ברק לתקוף את מתקני הגרעין של איראן בחודשים הקרובים.

הכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני-שרים, החלים גם על ראש הממשלה, מטילים מגבלות על רה"מ בקשר לניהול ענייניו הכספיים. בין היתר, נקבע כי שרים וראשי ממשלה לא יחזיק כספים (פיקדונות לסוגיהם השונים, בסכום העולה על 200 אלף שקל, במטבע ישראלי, במטבע חוץ או באגרות חוב, בכל סוג השקעה, למעט בתכניות חיסכון, בקרנות השתלמות וקופות גמל), לרבות ניירות ערך שלא באמצעות חברת נאמנות עיוורת וכי בתוך 60 יום מיום כניסתו לכהונה, על רה"מ או השר להעביר את כל ניירות הערך ואגרות החוב לחברת נאמנות ציבורית ובלתי תלויה.

יו"ר האופזיציה שאול מופז (קדימה) אמר כי מדובר בצעד תמוהה שיש בו יותר מרמז על כוונותיו של ראש הממשלה. "התנהלותו של רה״מ מעידה כי הוא ער לסיכונים העצומים לביטחון המדינה ואזרחיה ולסכנת הקריסה של הכלכלה הישראלית הנובעים מהחלטה נמהרת, מיותרת ולא שקולה, ללא תאום ובניהול בלתי מושכל של הסיכונים המדיניים, הכלכליים והביטחוניים של תקיפה ישראלית עצמאית באירן", אמר.

"מי שרצה זאת עוד הוכחה שלא קל להיות ראש ממשלה", אמר ראש מערך ההסברה הלאומי לשעבר יועז הנדל בראיון ל"ערוץ החדשות". "מדובר באדם כמו כל אדם שיש לו תיק השקעות וגם הוא זכאי לזה. ברור שבעקבות השיח האירני, זה טבעי אבל היה עדיף לעשות את זה עוד כמה חודשים. בסופו של דבר ראש הממשלה הוא תחת זכוכית מגדלת והוא כמו חלון ראווה במיוחד במדינת היהודים. יכול להיות שהיה צריך לחשוב פעמיים לפני שהגיש את הבקשה - ולא אחרי".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא ביצע שום שינוי בנאמנות העיוורת שלו. זאת למרות שהוועדה המייעצת למבקר המדינה המליצה שנתניהו ושרי הממשלה יוכלו לבצע שינויים אלה בכפוף להחלטת הממשלה. רה"מ הודיע למבקר המדינה במכתב ששיגר, כי החליט שלא לקדם את הנושא כדי למנוע אפשרות של פרשנות בלתי נכונה. במכתבו למבקר קובע מר נתניהו שאין לערוך שום שינוי בנוהל הקיים במהלך כהונת הממשלה הנוכחית".

ממשרד מבקר המדינה נמסר: "ההחלטה , כמקובל, מופיעה באתר משרד מבקר המדינה בתוך הכללים למניעת ניגוד עניינים".

 מהליכוד נמסר בתגובה: "מדובר על מהומה על לא מאומה שנובעת אך ורק מרצון פוליטי לנגח את רה"מ. הדיון התקשורתי מוכיח עד כמה צדק רה"מ כשהודיע ביוזמתו למבקר המדינה שהנושא ידון רק עם הקמת הממשלה הבאה ולא כעת וזאת כדי למנוע".