מקורבי רה"מ נתניהו נגד התבטאויות פרס: "טעה שהתנגד לתקיפת הכור העירקי"

בעקבות הריאיון המיוחד שהעניק נשיא המדינה לחדשות 2 בו התייחס לנושא תקיפת הגרעין האירני, תוקפים אותו מקורבי נתניהו. "פרס שכח מהו תפקיד נשיא המדינה", אמרו והוסיפו: "טעה בתחזית לאחר ההתנתקות כשבפועל נורים משם אלפי טילים על ישראל". ח"כ מירי רגב: "פרס, שמאלן, תבוסתן וחתרן"

מקורבי רה"מ: פרס טעה בכור העירקי (רויטרס)

בלשכות של ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק לא הופתעו מהדברים שאמר נשיא המדינה שמעון פרס בריאיון לחדשות 2, במהלכו טען כי ישראל לא יכולה לתקוף לבד את אירן. בתגובה תוקפים בסביבתו של נתניהו את פרס: "שכח מהו תפקיד נשיא המדינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקורבי נתניהו אמרו בתגובה לדברי הנשיא: "פרס שכח שהיו לו שלוש טעויות קרדינליות. הוא טעה כשחשב שאחרי הסכמי אוסלו יהיה כאן מזרח תיכון חדש ובפועל התהליך גבה יותר מאלף קורבנות ישראלים, טעה בתחזית לאחר ההתנתקות כשבפועל נורים משם אלפי טילים על ישראל. והטעות הכי גדולה של פרס היא התנגדותו לתקיפת הכור העירקי בשנת 1981. רק אתמול אמר חמינאי שישראל תימחק מעל המפה - אסור שלמשטר הזה תהיה פצצת אטום".

התגובה שהגיעה ממקורבי נתניהו לא מפתיעה, והיא משקפת למעשה יחסים מאוד מעורערים בין שניהם.

ח"כ מירי רגב (הליכוד) הגיבה גם היא לדברי הנשיא: "אמירותיו של הנשיא פרס הן חסרות אחריות. הדברים לא מפתיעים אותי. פרס, שלא גיבה גם את ראש הממשלה דאז מנחם בגין לפני התקיפה של הכור בעירק - פרס נשאר אותו פרס, שמאלן, תבוסתן וחתרן שאינו מגבה ראשי ממשלות. בעקבות התנהגות זו אני בודקת אפשרות להפסיק את כהונתו. אני מצפה מהנשיא פרס שלא יעסוק בסוגיות שהן באחריות ראש הממשלה. אין בעולם נשיא שמגבה נשיא מדינה אחרת, ולא את המדינה אותה הוא מייצג".

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ', התייחסה לדברים שהגיעו ממקורבי נתניהו: "השתלחותו של ראש הממשלה נתניהו בנשיא המדינה שמעון פרס היא תוקפנית וגסה והעובדה שהוא מסתתר מאחורי מקורבים אינה מפחיתה מחומרת תגובתו. מוסד הנשיאות הוא המוסד החשוב והמוערך במדינה, והנשיא עצמו מקובל ומוערך על הציבור כולו. הנשיא אמר דברים שבטאו דאגה ואחריות עמוקים למעמדה ולבטחונה של מדינת ישראל, ומוטב לנתניהו שיקשיב לנשיא היטב ויפנים את הדברים".

"אירן עם נשק גרעיני היא סכנת נפשות"

בריאיון שהעניק נשיא המדינה, ושודר במהדורה המרכזית, התייחס פרס לאפשרות שישראל תתקוף באירן: "ברור לנו שאנחנו לבד לא יכולים לעשות את זה. אנחנו יכולים לדחות את זה, אבל ברור לנו שאנו צריכים ללכת יחד עם אמריקה. יש שאלות של תיאום וזמנים אבל כמה שהסכנה קרבה, לפחות הפעם אנו לא לבדנו". בנוגע לאפשרות שהממשל האמריקני תיזום תקיפה כדי לבלום את הגרעין האירני מדגיש פרס: "ארה"ב תוביל את זה אין לי ספק בזה. אם ישראל תעשה משהו זה יידחה".

פרס התייחס גם למחויבותו של נשיא ארה"ב ברק אובמה לישראל בהקשר לתקיפת מתקני הגרעין באירן. "זהו אינטרס אמריקאי והוא (הנשיא אובמה) רואה את האינטרס הזה", הבהיר הנשיא. "אובמה לא אומר את זה רק כדי לסבר את אוזנינו".

"אין ספק שאירן עם נשק גרעיני היא סכנת נפשות, למעלה מכל ספק", אמר פרס. "אין ספק שישראל צריכה להתייחס לעניין הזה במלוא הרצינות וכובד הראש. אירן היא סכנה לכל העולם. היא היום סכנה לאמריקה כמו לישראל, וזה חיבור טוב. הרבה פעמים היינו לבד", הדגיש פרס. הנשיא הוסיף כי "ישראל צריכה לסמוך על עצמה, אבל זה לא אומר שהיא צריכה לוותר על ידידים. כשאני אומר - 'יש לי זכות להגנה עצמית', זה לא אומר שיש לי חובה להיות ברוגז עם כולם, מה פתאום".