זעם על התייקרות הלחם: "נתניהו זורה מלח על פצעי החלשים"

ההחלטה להעלות את מחיר הלחם גוררת ביקורת קשה על ראש הממשלה. "בבית הספר של נתניהו אין את המושג 'אדם שנברא בצלם אלוהים'", אמרו ארגוני המחאה. מופז: "זו ממשלה ללא חמלה וללא דרך"

זעם בקרב ארגונים חברתיים וביקורת במערכת הפוליטית בעקבות ההחלטה להעלות מחר את מחיר הלחם ב-6.53%. "כהכנה למלחמה, מכים נתניהו וממשלתו בחברה הישראלית ללא רחם", אמרו בפורום לצדק חברתי. יו"ר האופוזיציה מופז: "העלאת מחיר הלחם היא פגיעה בבטן הרכה והריקה של השכבות החלשות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ממשלת ישראל החליטה כי הדרך הטובה ביותר להכין את החברה הישראלית למלחמה שאולי תפרוץ היא בקיצוצים נרחבים ובהפיכת חלק ניכר מאזרחי המדינה לעניים", נכתב בהודעת הפורום לצדק חברתי. "בבית הספר שנתניהו וממשלתו למדו בו, אין כנראה את המושג 'אדם שנברא בצלם אלוהים', אלא אדם שנברא בצלם הכסף".

יו"ר קדימה ח"כ שאול מופז תקף בחריפות את מדיניות הממשלה. "העלאת מחיר הלחם היא פגיעה בבטן הרכה והריקה של השכבות החלשות", אמר. "לאחר שספסרה בביטחון הלאומי והימרה על גורל האזרחים, עברה הממשלה לכרסם גם בביטחון התזונתי. זו ממשלה שלוקחת מכל יד פה. ממשלה ללא חמלה וללא דרך".

פגיעה קשה בשכבות החלשות

חברו לסיעה ח"כ שלמה מולה אמר: "ממשלת נתניהו מתגאה בצמיחה כלכלית, אך צמיחה זו אינה מתבטאת בהטבה לאזרחים אלא רק פוגעת בהם. לחם הוא המוצר הבסיסי ביותר כמעט בכל בית ממוצע בישראל, והעלאת מחירו משמעותו פגיעה קשה בשכבות החלשות. אין ספק כי לממשלת נתניהו סדרי עדיפויות מעוותות".

ח"כ עמיר פרץ (העבודה) קרא לנתניהו לשנות את ההחלטה. "ראש הממשלה אינו יכול להמשיך ולהסתתר מאחורי סיסמאות", אמר. "כמו שהוא יודע להטיל גזרות, עליו למנוע את עליית מחירי הלחם - שהיא בבחינת זריית מלח על פצעיהם הפתוחים והכואבים של בני מעמד הביניים והשכבות החלשות".

"נתניהו מרחיק את החברה הישראלית מחזון מדינת הרווחה"

גם כלכלנים ואנשי רוח, החברים בצוות המומחים המייעץ למחאה החברתית, מתחו ביקורת על העלאת מחירי הלחם. "היום, יותר מתמיד, מרחיק נתניהו את החברה הישראלית מהחזון של ממדינת הרווחה שמטרתה הבסיסית להבטיח קיום בכבוד לאזרחי המדינה", נמסר בהודעתם.

"הטענה כי מדובר בעלייה של עשרות אגורות בלבד, מלמדת על הנתק ההולך ומעמיק בין ראש הממשלה לעם", הוסיפו המומחים. "לעלייה זו משמעות מרחיקת לכת לשכבות המוחלשות. היא דוחקת אותם יותר ויותר אל תוך מעגלי העוני המצוקה. במקום לגבש מדיניות כלכלית שביכולתה לתת מענה לבעיית יוקר המחיה המאמיר, נתניהו מחמיר ומעצים את הבעיה".

מוקדם יותר הודיע משרד התמ"ת כי עליית המחירים נובעת מעלייה חדה של מחירי החיטה בעולם בחודש האחרון, מה שגרם גם להעלאת מחירי הקמח, המהווה מרכיב משמעותי במחיר הלחם. גם עליית מחירי הדלק בחודש האחרון תרמה לעלייה במחיר הלחם. מדובר בעלייה ראשונה של המחירים, מזה שנה וחצי.

אלה יהיו מחירי הלחם אחרי השינוי מחר, כולל מע"מ:

סוג הלחם מחיר לפני השינוי מחיר אחרי השינוי 
 לחם אחיד (כהה) 750 גרם 4.92 שקלים 5.24 שקלים
 לחם לבן 750 גרם 4.92 שקלים 5.24 שקלים
 חלה 500 גרם (לחם אחיד כהה) 5.37 שקלים 5.72 שקלים
 לחם פרוס וארוז 750 גרם 7.38 שקלים 7.87 שקלים
 לחם לבן פרוס וארוז 750 גרם 6.56 שקלים 6.99 שקלים