אולמרט: "אין לישראל סיבה לתקוף באירן בשבועות או בחודשים הקרובים"

ראש הממשלה לשעבר תקף בחריפות את מחליפו בתפקיד והאשים כי נתניהו אחראי ל"חרדה ופחדים" בציבור בסוגיית הגרעין של טהרן. הוא הבהיר כי אין כל הצדקה לפעול נגדה בזמן הקרוב

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, נאם הערב בקריה האקדמית אונו ותקף בחריפות את מדיניות הממשלה הנוכחית באשר לסוגיית הגרעין האירני. את דבריו של אולמרט העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אירן היא מדינה עוינת לישראל, היא אינה מסתירה זאת", אמר אולמרט בפתח דבריו - והוסיף: "משטר האייתולות מהסוג שקיים באירן, כשהוא חמוש בנשק גרעיני, מהווה איום שמדינת ישראל אינו יכולה - וגם לא תוכל בעתיד להשלים איתו. השאלה היא איך מנהלים את המאבק הזה".

אולמרט ציין כי בעת שהוא עצמו כיהן כראש הממשלה, "ניהלנו אותו (את המאבק בגרעין האירני) בדרך יעילה, נחושה ומוחצת - מבלי שהושמעה מילה אחת, ללא דיון ציבורי. אני ממליץ שגם את המאבק הזה ננהל בצורה מאופקת, לא היסטרית וללא בהלה, עם שיקול דעת – בקור רוח ובאחריות".

"אירן רחוקה מלהגיע לסף שאין ממנו חזרה" 

באשר לצורך בתקיפה באירן בעיתוי הנוכחי כדי למנוע מטהרן יכולת גרעינית אמר אולמרט: "מתוך היכרות מעמיקה עם האיום, עם האפשרויות ועם ההתפתחויות ועם הסכנות – זה איננו המצב היום. אין שום סיבה, על בסיס מה שאנחנו יודעים במדינת ישראל – בין אם ממקורות שלנו או ממקורות שמשתפים איתנו פעולה, שיש סיבה למדינת ישראל לפעול בתווך הזמן של השבועות הקרובים או של החודשים הקרובים".

עם זאת, הדגיש ראש הממשלה לשעבר כי האיום הנשקף מיכולת אטומית לשלטון האייתולות הוא מהותי: "אינני רוצה לטעון שאירן אינה חושבת על ייצור נשק לא קונבנציונלי. כהנחת עבודה, אנו צריכים לצאת מנקודה שהם עשויים להתכוון לכך. על בסיס הידיעות שיש לנו, זה איננו המצב כרגע - שבו מחויבת פעולה ישראלית עכשיו".

על העיסוק התקשורתי בסוגיה אמר: "הדיבורים על כך שזה (תקיפה באירן) קרוב, בלתי נמנע ושחייבים לעשות את זה אינם משקפים את פני הדברים כפי שהם מוכרים לכל המערכת הביטחונית. לא נכון ולא אחראי לפעול תוך התעלמות בוטה מאינטרסים של גורמים נוספים, ביניהם של הידידה הגדולה ביותר שיש למדינת ישראל – ארצות הברית". בנוסף ציין אולמרט: "אם יש קיום קיומי למדינת ישראל הוא הקיפאון בתהליך המדיני".