מזכיר הממשלה: "השינויים לא רלוונטיים להחלטות הרות גורל"

שרי הממשלה אישרו את השינויים בתקנון הממשלה המרחיבים את סמכויות ראש הממשלה. השר שמחון התנגד להצבעה, והשרים ליברמן ואהרונוביץ' שנעדרו מהישיבה - הביעו גם הם את התנגדותם בכתב. מזכיר הממשלה הכחיש קשר בין המהלך לתקיפה אפשרית באירן: "לא נעשו שינויים שהם רלוונטים לסוג כזה של החלטות"

הורחבו סמכויות ראש הממשלה. ארכיון (רויטרס)

הממשלה אישרה היום ברוב קולות את השינויים בתקנון הממשלה, המעניקים סמכויות נרחבות לראש הממשלה בנימין נתניהו ומאפשרות לו שליטה רחבה יותר בעבודת השרים. מזכיר הממשלה צבי האוזר התייחס לדיווחים לפיהם השינויים קשורים להכנות לתקיפה באירן והדגיש: "לא נעשו שינויים שהם רלוונטים לסוג כזה של החלטות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בתדרוך שערך האוזר בתום ישיבת הממשלה, הבהיר: "אין בשינויים שאומצו על ידי הממשלה משום רלוונטיות לשאלות הקשורות להחלטות הרות גורל". בנוסף ציין מזכיר הממשלה: "מדובר במסמך פעולה מאוד חשוב, שראוי שלאחר שנים כה רבות ייבחן, יעבור רענון ויותאם לשפה ולפרקטיקות של ימינו".

בהצבעה שנערכה בין חברי הממשלה התנגד שר התמ"ת שלום שמחון לשינויים בתקנון, והשרים אביגדור ליברמן ויצחק אהרונוביץ' שנעדרו מהישיבה, העבירו פתקים בהם הביעו גם הם את התנגדותם.

רה"מ יכול לשלול זכות הצבעה משרים שיעדרו מהצבעה

השינויים שגיבש מזכיר הממשלה בחודשים האחרונים מפורטים במסמך ארוך שמתפרס על פני 51 עמודים, וגובשו כחלק מעבודת מטה שנועדה להקל על עבודת הממשלה בהעברת החלטות. מדובר בשינויים שלא נעשו מאז שנת 1948, שבה נכתב המסמך המקורי. התקנון מאפשר לראש הממשלה לקבוע בעת הפצת סדר יום של הצבעה, כי שרים שיעדרו ממנה לא יוכלו להצביע מרחוק כפי שנהוג היום, ותישלל מהם זכות ההצבעה אלא אם מונה להם ממלא מקום.

סעיף נוסף בתקנון קובע כי סדר היום של ועדות השרים יוכל להשתנות לפי הוראה של ראש הממשלה, שיוכל להחליט על דחייה או קיום של ישיבה בנושאים מסוים. "מטעמים מיוחדים שיובהרו לראש הוועדה", לשון הסעיף. הבעייתיות בסמכות כזו נובעת מהעובדה שראש הממשלה יוכל להביא הצעות להצבעה מספר פעמים עד שיזכו לאישור, או לחילופין להסירן מסדר היום עד למועד אחר - בהתאם להשקפתו.

סעיפים נוספים קובעים כי הצבעות ממשלה טלפוניות יחתמו תוך 12 שעות ממועד תחילתן, וראש הממשלה יוכל לקצר אותן כראות עיניו. בנוסף, יתאפשר לו לערער על הכרעות של ועדות שרים. הוא יהיה רשאי לקבוע כי ערר שהוכרע בוועדת שרים לא יקבל תוקף של החלטת ממשלה עד שיידון שוב מחדש בממשלה.