הממשלה תצביע: הרחבת סמכויות לנתניהו

השרים יצביעו הבוקר על שינויים בתקנון הממשלה, שצפויים לקצר את תהליכי העבודה על ידי ריכוז סמכויות בידי ראש הממשלה ולאפשר לו שליטה טובה יותר. במסגרת השינויים יוכל רה"מ לעכב הצבעות על נושאים מסויימים או להביא הצעות שנדחו לדיון נוסף. כמו כן, יימנע משרים שאינם נוכחים להצביע מרחוק - כפי שהיה נהוג עד היום

קיצור הבירוקרטיה או הרחבת סמכויות מוגזמת? הממשלה תצביע היום על שינויים בתקנון הממשלה, שיעניקו סמכויות נרחבות לראש הממשלה בנימין נתניהו ויאפשרו לו שליטה גדולה יותר בעבודת השרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

במסמך ארוך שמתפרס על פני 51 עמודים, מפורטים השינויים שגיבש מזכיר הממשלה צבי האוזר בחודשים האחרונים, כחלק מעבודת מטה שנועדה להקל על עבודת הממשלה בהעברת החלטות. מדובר בשינויים שלא נעשו מאז שנת 1948, שבה נכתב המסמך המקורי. המהלך לשינוי התקנון מקבל משמעות נוספת על רקע הדיווחים על אפשרות של תקיפה ישראלית באירן בחודשים הקרובים.

התקנון מאפשר לראש הממשלה לקבוע בעת הפצת סדר יום של הצבעה, כי שרים שיעדרו ממנה לא יוכלו להצביע מרחוק כפי שנהוג היום, ותישלל מהם זכות ההצבעה אלא אם מונה להם ממלא מקום.

רה"מ יקבע את סדר היום של הוועדות

סעיף נוסף בתקנון קובע כי סדר היום של ועדות השרים יוכל להשתנות לפי הוראה של ראש הממשלה, שיוכל להחליט על דחייה או קיום של ישיבה בנושאים מסוים "מטעמים מיוחדים שיובהרו לראש הוועדה", לשון הסעיף. הבעייתיות בסמכות כזו נובעת מהעובדה שראש הממשלה יוכל להביא הצעות להצבעה מספר פעמים עד שיזכו לאישור, אול לחילופין להסירן מסדר היום עד למועד אחר - בהתאם להשקפתו.

סעיפים נוספים קובעים כי הצבעות ממשלה טלפוניות יחתמו תוך 12 שעות ממועד תחילתן, וראש הממשלה יוכל לקצר אותן כראות עיניו. בנוסף, יתאפשר לו לערער על הכרעות של ועדות שרים, הוא יהיה רשאי לקבוע כי ערר שהוכרע בוועדת שרים לא יקבל תוקף של החלטת ממשלה עד שיידון שוב מחדש בממשלה.