המשפחות השכולות תקפו את רה"מ, הוא הגיב: "אין לי דרך לתת מענה לכאב האישי"

דיון סוער בדוח אסון הכרמל בכנסת, לאחר שהועבר לשם מלשכת ראש הממשלה. כמה מנציגי המשפחות ששכלו את יקיריהן באסון האוטובוס התפרצו לעבר נתניהו. זאב אבן חן אמר לו: "אתה לא כינסת את ממשלת ישראל שתדון בדוח החמור הזה. 44 אנשים נהרגו, לא 44 ג'וקים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ התייצבו היום לדיון מיוחד בוועדה לביקורת המדינה בכנסת בנושא אסון השריפה בכרמל. הדיון עבר מלשכת רה"מ לבניין הכנסת, לאחר שיו"ר הוועדה ח"כ אורי אריאל קיבל את טענת המבקר יוסף שפירא כי אין לקיים ישיבת ביקורת אצל המבוקר. בדיון השתתפו גם מבקר המדינה יוסף שפירא, אנשי המשטרה ושירותי כיבוי האש.

בדיון נכחו נציגי המשפחות השכולות של הנספים באסון האוטובוס, אשר התפרצו לעבר רה"מ במהלך דבריו וצעקו לעברו: "הילדים שלנו נשרפו שם! אתה אומר שקנית מטוסים - את מי זה מעניין?".
נתניהו השיב להם ואמר: "אסור שהדרג המדיני יעסוק בחקירות מהסוג הזה. אני לא אתייחס לזה. אתייחס לדוח ולשאלת השריפה. אין לי דרך למצוא מענה לכאב שלכם, אני מכיר את הכאב הזה".

אבן חן לרה"מ: "44 אנשים נהרגו, לא ג'וקים"

זאב אבן חן, אחד מנציגי המשפחות השכולות, תקף בדבריו את שר הפנים ישי ושר האוצר שטייניץ על ההתבטאויות שלהם לאחר פרסום הדוח וקרא לראש הממשלה להעיר להם. "ציפיתי ששר האוצר יתנצל על האמירה האומללה הזו שאפשר לזרוק את הדוח לפח הזבל, שיתנצל בפני המשפחות השכולות".

אבן חן התייחס גם לתלונה שהגישו בני משפחתו של יצחק מלינה ז"ל למחלקה לחקירות שוטרים, נגד מפקד המחוז הצפוני של המשטרה רוני עטיה. לדבריו, עטיה טען שנודע לו על אסון האוטובוס רק בדיעבד, אך מחקירה של משפחת מלינה עולה שהוא חלף על פני אוטובוס הצוערים בדרכו מכלא דמון לגבעת וולפסון, ולא הזהיר אותם מפני האש. הוא קרא למפכ"ל להוציא את עטיה לחופשה כפויה.

לראש הממשלה אמר אבן חן: "אתה לא כינסת את ממשלת ישראל שתדון בדוח החמור הזה. 44 אנשים נהרגו, לא 44 ג'וקים, במה שאתה הגדרת אחד האסונות הקשים ביותר בישראל ואתה לא מוצא לנכון לקיים דיון בעניין הזה?".

"זה לא מתפקידנו לבודד את עניין האוטובוס", אמר נתניהו בהתייחסו לאסון אוטובוס הצוערים. "יש הבדל יסודי בין שריפות ענק לבין שריפות אחרות. אנחנו דנים כאן במקרה מאוד קיצוני וחריג במדינת ישראל אבל לא חריג בעולם. יש שריפות ענק בקליפורניה, קנדה, יוון, סיביר... אלה שריפות שמכלות לפעמים שטחים בגודל מדינת ישראל. במדינות האלה יש את כל האמצעים והשריפות משתוללות. אגב, שם אין ועדות חקירה".

רה"מ דיבר על הצורך במטוסי כיבוי ואמר: "אין שום אפשרות לטפל בשריפות ענק ללא מטוסים. זו בעיית היסוד. יש בעיות שונות במערך הכיבוי אבל מה שמכריע זה היכולת לבוא עם חומר כיבוי רב מעל שטח הררי, להטיל את החומר הזה ולכבות את השריפה".

"ניתנה תוספת תקציב - לא נדונה שאלת המטוסים"

נתניהו הזכיר את התוספת התקציבית בסך 10 מיליון שקל בשנה שניתנה למערך הכבאות עוד לפני השריפה אך הדגיש: "לא נדונה השאלה של המטוסים. נדונה השאלה של הליקויים במערך הכבאות, התקציבים וכו'. כל הדברים הללו נכונים לשריפות רגילות אבל לא לשריפת ענק". נתניהו אמר שגם אם היו מזרימים עוד כספים למערך הכבאות, "זה לא היה משפיע על הדבר העיקרי שהוא הכבאות האווירית, כי הדבר הזה בכלל לא נדון".

נתניהו סיפר שהוזמן לארוחה באי יווני יחד עם ר"מ יוון דאז פפנדריאו ושר ההגנה שלו, ואמר כי "בעוד אנו יושבים על האי, זה היה אי מיוער, אנחנו רואים אש פורצת עם להבות ענק בגובה של 10 מטר ואולי אפילו 20 מטר. ואני אומר לו, 'אולי כדאי שנפסיק את הארוחה'. הוא שאל אותי, 'למה?'. הוא אמר שאין צורך בזה. כעבור דקות הופיעו מטוסים צהובים שלוקחים מים מהים וכיבו את השריפה; עוד לפני שסיימנו את הארוחה. פפנדריאו אמר לי שעברנו שריפות ענק והבנו שהדרך היחידה לכבות שריפות ענק זה ע"י מטוסי כיבוי".

הדיון הועבר מלשכת רה"מ לכנסת

הדיון החל באיחור: לאחר שבימים האחרונים פורסם שהמשפחות השכולות לא ישתתפו בדיון, הודיע הבוקר מבקר המדינה שהוא מחרים אותו, לאחר מכן הייתה שמועה על ביטול הדיון ואז - ברגע האחרון - הוא הועבר מלשכת ראש הממשלה לכנסת.

"קיבלתי בקשה שהדיון יהיה פתוח לתקשורת והסכמתי", אמר נתניהו בתחילת הישיבה. "קיבלתי בקשה של המבקר שהדיון יעבור לכנסת והסכמתי גם כן. המבקר אמר שהוא לא מגיע לדיון וזה בסדר גמור".

נציב שירותי הכיבוי שחר איילון הזהיר בדיון ש"אפשר כבר לכתוב את הדוח הבא". לדבריו, התקציבים שהובטחו לשירותי הכיבוי לאחר אסון הכרמל תקועים בוועדת הכספים ולא עוברים "בגלל ציניות".

ראש העיר חיפה יונה יהב הגיב להערה שקיבל בדוח השריפה, על שלא התייעץ עם המשטרה בפינוי שכונת דניה. "אם אעמוד בסיטואציה דומה אין סיכוי שאתייעץ עם המשטרה", אמר. "זה היה 3:00 בבוקר, הרוחות ב-60 קשר מסתובבות לכיוון דניה, מה אני אלך לחפש את מפקד המשטרה באמצע הלילה?".

"אני הכנתי את הפינוי מראש, אני לא צריך את המשטרה", הוסיף יהב. "ואם הוא היה אומר לי תחשוב או תחכה?".

שר האוצר שטייניץ אמר בדיון: "קצת הופתענו במשרד האוצר שקראנו יום אחד שאנחנו מופיעים בכלל בדוח על תפקוד המשטרה ומכבי האש. בתולדות ישראל אין מקרה דומה שמשרד האוצר תופס מקום נכבד בדוח על תפקוד המשטרה ומכבי האש".

בנאום הסיכום של ראש הממשלה הוא אמר למשפחות השכולות: "אני רוצה לחבק אתכם. זה הכל. דברים אחרים נדון, אני מחבק אתכם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת