ה"עונש" לברק על ההתנגדות לגזירות: קיצוץ בתקציב הביטחון

שר הביטחון הצביע נגד התכנית הכלכלית החדשה, אף שמשרדו לא נפגע ממנה. כך הוא הצליח להרגיז את ראש הממשלה ואת שר האוצר. התגובה לא איחרה לבוא: השניים החליטו "לקנוס" אותו בקיצוץ של 100 מיליון שקלים מתקציב המשרד

ההתנגדות המפתיעה של שר הביטחון אהוד ברק לגזירות הכלכליות עלתה ביוקר - אך לא ברור למי: בתום ישיבת הממשלה, פנה שר האוצר יובל שטייניץ לראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר לו: "אם ברק הצביע נגד, על אף שלא קיצצנו שקל בתקציב משרדו, נקצץ לו בכל זאת ב-100 מיליון שקלים". שר החוץ אביגדור ליברמן אף הגדיל לעשות כשהציע לקצץ את תקציב הביטחון ב-300 מיליון שקלים.

על פי דיווחים, הורה שטייניץ כי מתוך 100 מיליון השקלים שיקוצצו יועברו מחצית לטובת מיגון בית החולים "ברזילי" שבאשקלון, פרויקט שאמור היה להיעצר בשל הקיצוץ בתקציב משרד הבריאות.

הפתעה נוספת סיפק שר התקשורת והרווחה, משה כחלון - שהצביע גם כן נגד, וככל הנראה לא התרשם מהאיומים מסביבת נתניהו שלפיהם "שר שיצביע בממשלה נגד התכנית יפוטר".

ישי: התכנית רעה, ניאבק בכנסת

הממשלה אישרה הערב את חבילת הגזירות הכלכליות, למרות התנגדותם של שרי ש"ס בראשות אלי ישי. "זו לא פעם ראשונה שמעבירים תכנית כלכלית בלעדינו", אמר ישי בריאיון מיוחד ל"תכנית חיסכון". עם זאת, ישי לא מתכוון לוותר. "נמשיך את המאבק בכנסת, ושם נביא שיפורים ותיקונים תוך כדי הדיונים בממשלה".

הגזירההשינוימועד הכניסה לתוקף
מע"מתוספת 1%יום רביעי הקרוב
מס הכנסהתוספת 1%יום רביעי הקרוב
מחירי הסיגריות והבירותהתייקרותנכנס לתוקף בשבוע שעבר
תקציב משרדי הממשלהקיצוץ 5%בשנה הקרובה
תקציב משרדי הממשלהקיצוץ 3%ב-2013
מס מעסיקים תוספת 0.6%ב-2013
מס על בעלי הכנסה גבוההתוספת 2%נכנס לתוקף

לדבריו של ישי יש לעשות שינויים ותיקונים בתכנית הכלכלית, בעיקר בנושא המע"מ. "יש להנהיג מע"מ פרוגרסיבי", טוען שר הפנים, "לנושאים חשובים וצרכים חיוניים כמו חשמל, מים, מזון בסיסי הייתי מוריד את המע"מ. מאידך, הייתי מעלה אותו על מוצרי מותרות כמו דירות גדולות, מכוניות חדשות, בתי מלון זאת כדי לאזן. על דברים כאלה המדינה צריכה לקחת 19% מע"מ".

בתגובה לטענה שאפשר לסגור חלק מהגירעון באמצעות קיצוץ קצבאות לתלמידי ישיבות אמר ישי: "זו הצעה פופוליסטית מכיוון שקיצצו לכולם ופגעו בכולם. יש להפסיק עם השנאה וההסתה נגד שומרי המסורת וחושבי הכיפה, השכבה החלשה מורכבת מהרבה מגזרים וצריך לעזור לאלה שלא רק שלא סוגרים את החודש - אלא גם לא מתחילים אותו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת