יו"ר ש"ס אלי ישי על תכנית הגזירות: "התכנית רעה, יש לבצע איזונים"

תשעה שרים התנגדו לתכנית הכלכלית שאושרה בממשלה. אחד מהם, היה שר הפנים אלי ישי. "יש להנהיג מס הכנסה פרוגרסיבי, שישלמו יותר על מותרות ופחות על מוצרי בסיס. נמשיך להיאבק בכנסת"

הממשלה אישרה הערב את חבילת הגזירות הכלכליות, למרות התנגדותם של שרי ש"ס בראשות אלי ישי. "זו לא פעם ראשונה שמעבירים תכנית כלכלית בלעדינו", אמר ישי בריאיון מיוחד ל"תכנית חיסכון". עם זאת, ישי לא מתכוון לוותר. "נמשיך את המאבק בכנסת, ושם נביא שיפורים ותיקונים תוך כדי הדיונים בממשלה".

לדבריו של ישי יש לעשות שינויים ותיקונים בתכנית הכלכלית, בעיקר בנושא המע"מ. "יש להנהיג מע"מ פרוגרסיבי", טוען שר הפנים, "לנושאים חשובים וצרכים חיוניים כמו חשמל, מים, מזון בסיסי הייתי מוריד את המע"מ. מאידך, הייתי מעלה אותו על מוצרי מותרות כמו דירות גדולות, מכוניות חדשות, בתי מלון זאת כדי לאזן. על דברים כאלה המדינה צריכה לקחת 19% מע"מ".

בתגובה לטענה שאפשר לסגור חלק מהגירעון באמצעות קיצוץ קצבאות לתלמידי ישיבות אמר ישי: "זו הצעה פופוליסטית מכיוון שקיצצו לכולם ופגעו בכולם. יש להפסיק עם השנאה וההסתה נגד שומרי המסורת וחושבי הכיפה, השכבה החלשה מורכבת מהרבה מגזרים וצריך לעזור לאלה שלא רק שלא סוגרים את החודש - אלא גם לא מתחילים אותו".

הגזירההשינוימועד הכניסה לתוקף
מע"מתוספת 1%יום רביעי הקרוב
מס הכנסהתוספת 1%יום רביעי הקרוב
מחירי הסיגריות והבירותהתייקרותנכנס לתוקף בשבוע שעבר
תקציב משרדי הממשלהקיצוץ 5%בשנה הקרובה
תקציב משרדי הממשלהקיצוץ 3%ב-2013
מס מעסיקים תוספת 0.6%ב-2013
מס על בעלי הכנסה גבוההתוספת 2%נכנס לתוקף

מנכ"ל משרד רה"מ: "החלטה אמיצה - ולא פופולרית"

בתכנית "שש" עם עודד בן-עמי התייחס מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, לגזירות הכלכליות - דקות ספורות אחרי שאושרו. "היה כאן סוף מעשה במחשבה תחילה", הוא אמר באשר למהלך - והסביר: "מדינות רווחה רבות באירופה קרסו. הממשלה שומרת על אחריות תקציבית וקיבלה החלטה אמיצה, קשה ולא פופולרית".

לוקר ציין כי הממשלה הנוכחית "יצרה 300,000 מקומות עבודה בשלוש שנים. זו כלכלה חזקה. רק לפני חודש זעקו מה עם המסתננים, אז השקענו - ועכשיו כמות המסתננים ירדה בצורה משמעותית. הדברים האלה עולים כסף".

מנכ"ל משרדו של נתניהו ציין כי למרות היחס השלילי בציבור למהלכי הממשלה, זכתה התכנית לתמיכה נרחבת בקרב כלכלנים בכירים - ובראשם נגיד בנק ישראל: "פישר תמך בעלאת מס ההכנסה, אבל בצורה מתונה - כמו שאנחנו עשינו. יש גירעון וירידה בצמיחה. בשני הדברים האלה צריך לטפל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת