שטייניץ: "אנחנו בקרב מגן על כלכלת ישראל"

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר שטייניץ התייחסו בפתח ישיבת הממשלה המיוחדת לנסיבות שהובילו להטלת הגזירות הכלכליות החדשות. ראש הממשלה טען כי הצעדים נועדו להגן על כלכלת ישראל. "אנחנו בקרב מגן - חייבים לשמור על תדמית כלכלת המדינה", הצהיר שר האוצר

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הבוקר בפתח ישיבת הממשלה המיוחדת, שנועדה להעביר שורה של גזירות כלכליות חדשות, לנסיבות שהובילו למהלך מעורר המחלוקת. "המשבר הכלכלי העולמי הולך ומחריף, אנחנו צריכים לעשות צעדים נוספים על מנת להמשיך ולהגן על כלכלת ישראל", הצהיר נתניהו.

ראש הממשלה הגדיר את הצעדים וההיטלים הכלכליים החדשים כמדודים אך קשים. "יש המון ביקורת פופוליסטית שאפשר להוציא בלי כיסוי ובלי חשבון. ככה מגיעים לקריסה ואנחנו לא נהיה שם, אנחנו נשמור על כלכלת ישראל ועל מקומות העבודה של אזרחי ישראל", הדגיש נתניהו.

שר האוצר, יובל שטייניץ, הגדיר את הצעדים הכלכליים כהכרחיים. "אנחנו בקרב מגן על כלכלת ישראל, נמשיך לגלות תעוזה, אחריות ונחישות כדי לעשות את זה". אמר שטייניץ שהדגיש את חשיבות העמידה של המדינה ביעדי הגירעון ושמירת תדמיתה של כלכלת ישראל.

לפני פתיחת הישיבה הדגיש שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס בריאיון לערוץ החדשות: "פקידי האוצר אטומים. יש קלות בלתי נסבלת של העלאת מסים. לפני כמה חודשים נתנו הטבות בחשמל במאות מיליוני שקלים ועכשיו מקצצים במאות מיליונים".

אטיאס הוסיף: "אי אפשר לפגוע רק באוכלוסיות החלשות, אסור לגעת במוצרי היסוד. העבירו תקציב דו-שנתי, אבל זה כבר סיבוב רביעי של קיצוצים - איך אפשר לתכנן מדיניות כך?".

הגזירות ייכנסו לתוקף ב-1 באוגוסט

בישיבה ידונו השרים בתקציב שנת 2013, והם צפויים לאשר את שורת הצעדים עליהם הכריזו ראש הממשלה ושר האוצר שייכנסו לתוקפן מחרתיים, ב-1 באוגוסט.

כחלק מחבילת הקיצוצים החדשה יתבצע ברוב משרדי הממשלה קיצוץ רוחבי של 5%. במשרדי הביטחון והרווחה לא יחול קיצוץ, ובמשרד החינוך יבוצע קיצוץ רוחבי של 1%.

עוד בין הגזירות הכלכליות, צפויה העלאת מס ההכנסה ב-1%, שתחול על המשתכרים 8,870 שקלים - מהלך שצפוי להניב לקופת המדינה כ-1.2 מיליארד שקלים. כמו כן, המע"מ יעלה גם הוא בשיעור דומה ויעמוד על 17%.

משרד האוצר הודיע עוד, כי "מס העשירים" יורחב - ויוטל על המשתכרים בסכומים של 800 אלף שקלים ומעלה בשנה. עוד נמסר, כי ההחלטה על העלאת המס שונתה לסכום הנוכחי - במקום מיליון שקלים, כפי שנקבע בתחילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת