מחיר המשבר: הליכוד מאבד 5 מנדטים

משבר חוק הגיוס ופרישת קדימה מהממשלה פוגעים בליכוד. סקר חדש מגלה כי הליכוד מאבד 5 מנדטים לאחר משבר הגיוס. הפרישה מהממשלה לא מיטיבה עם קדימה שזוכה בסקר ל-7 מנדטים. יחימוביץ' מובילה את העבודה ל-18 מנדטים ומפלגת העצמאות של ברק – 3 מנדטים

מאבד כוח? נתניהו בכנסת, ארכיון (רויטרס)

נסיונותיו של ראש הממשלה לפרק את קדימה פוגעים בסופו של דבר בליכוד. מסקר מכון המחקר של רפי סמית, עולה כי במהלך החודשיים האחרונים הפסידה מפלגת השלטון חמישה מנדטים וירדה מ-33 מנדטים במאי, ל-28 בלבד -העמדה הנחותה ביותר מזה שנה.

איך משפיע המהלך על מופז וקדימה? המפלגה הגדולה בכנסת הנוכחית מתחזקת רק במנדט אחד, לאחר משבר חוק הגיוס, שנמצא בטווח טעות הדגימה, ולמעשה קדימה לא הרוויחה ולא הפסידה מהכניסה או מהיציאה מהממשלה ורק אחד מכל שמונה מהמצביעים שלה ב-2009 ישוב ויצביע עבורה.

משמאל לקדימה, נמצאת העבודה בראשות שלי יחימוביץ' שמצמצמת פערים מול הליכוד, וזוכה בסקרים ל-18 מנדטים. אם לפני שנה עמד הפער על יותר מ-10 מנדטים, על פי סקר סמית/גלובס, בין הליכוד לעבודה מפרידים כיום עשרה מנדטים בלבד. בסוגיית הגיוס כמעט שלא נשמע קולה של יחימוביץ', אבל כנראה שדווקא ההחלטה שלה לשמור על עמימות היא זו שעשתה עבורה את העבודה.

יאיר לפיד עדיין לא מזנק, למרות ההתבטאויות שלו בנושא משבר הגיוס שאמור להיות נושא מרכזי במצע של מפלגתו החדשה. הבשורה הטובה של הסקר היא לשר הביטחון, אהוד ברק: מפלגת העצמאות עוברת את אחוז החסימה וזוכה לשלושה מנדטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת