מפלה למופז: חברי קדימה לא יודחו

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה הבוקר בתהפוכות בשדה הפוליטי שהביאו לטלטלה הקדימה. בוועדה נדחתה ההצעה להדיח את ארבעת חברי הכנסת שהתכוונו לפרוש מהמפלגה

הטלטלה במערכת הפוליטית הסתיימה במפלה ליושב ראש קדימה שאול מופז. במהלך דיון של עדת הכנסת בנושא פילוג קדימה, הוחלט שלא להדיח את ארבעת חברי הכנסת שהתכוונו לפרוש מהמפלגה לטובת תפקיד בליכוד.  את הדיון העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

ההצעה נדחתה ברוב של 11 חברי כנסת, לעומת שניים שהצביעו בעד. ח"כ אריה ביבי הצהיר כי הוא מתנגד לעצם הדיון, כיוון שלא היה פילוג בסופו של דבר. "הדיון מיותר מכיוון שהייתה כוונה אך לא מעשה", אמר. היועץ המשפטי של הכנסת טען כי לא מתקיימים התנאים המאלצים את חברי הכנסת לפרוש.

ח"כ ישראל חסון (קדימה) אמר בדיון בוועדת הכנסת כי "יש שני גורמים שיודעים את האמת: הצד ששידל והצד שהשתדל. הצד ששידל - קרי לשכת רה"מ - נושא באחריות לא פחותה לפי כל דין וחבל שאינו נוכח כאן. הניסיון לעשות צקצוק משפטי לדיון הזה יוביל לקביעת נורמה נמוכה מאוד ולצערי הקואליציה תנצח כאן בהצבעה מבחינה פוליטית".

ח"כ ישראל חסון פנה לנוכחים בוועדה ואמר כי "אם יש לכם גרם של אחריות אל תתנו לזה יד. אני גם פונה לארבעת הפורשים לקחת אחריות על מעשיהם ולעמוד מאחוריהם ולא לתת יד לביביזם ולאלקיניזם"

מוקדם יותר תקף יו"ר קדימה את מי שהיו עד לא מזמן שותפיו למפלגה ולקואליציה ורומז שהניסיון לפלג את קדימה ולעבור לליכוד, כלל גם סיכון ביטחוני אדיר למדינת ישראל. בדברים שאמר הבוקר בריאיון לגלי צה"ל, רמז מופז לכך שהנגבי הציע לראש הממשלה בנימין נתניהו תמיכה במהלך בסוריה תמורת תיק בממשלה.

"את עמדתו של צחי הנגבי תשאל אותו, אני יודע שהניסיון להעביר ארבעה חברי כנסת של קדימה תמורת שוחד פוליטי, זה לא המעשה החמור ביותר. היה כאן ספסור בקודש הקודשים של ביטחון המדינה", אמר מופז. מעבר לכך סירב יו"ר קדימה להתייחס לסוגיית התקיפה באירן.

מופז התעקש שהצטרפותה של קדימה לממשלת אחדות עם נתניהו לפני כחודשיים, נבעה משיקולים אידיאולוגיים בלבד, ונועדה למצוא פיתרון לבעיית חוסר השיוויון בנטל, לתקציב ולבעיות נוספות על סדר היום.

עם זאת, מודה מופז ששגה בהערכתו לנתניהו. "טעיתי בהערכתי שיש לו קואליציה רחבה שהוא יכול לעשות איתה כל דבר. בתחום החוק לשיוויון בנטל, בתחום התקציב שהוא נחוץ למדינת ישראל", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת