הסעיף שעלול לבלום את הצטרפות הנגבי

צחי הנגבי הוא אדריכל המהלך של חבירת חברי קדימה לליכוד, אבל כלל לא בטוח שהוא יוכל ליהנות מפירותיו. סעיף בחוקת הליכוד קובע כי מי שהורשע בעבירה שיש עמה קלון לא יהיה חבר בתנועה. גורמים בכירים בליכוד וגורמים משפטיים מעריכים כי הסעיף חל גם על הנגבי, שהורשע בעבר

צחי הנגבי מוביל קבוצה של שבעה ח"כים שמתכוונים להתפלג מקדימה ולהצטרף לליכוד, אך סעיף בחוקת הליכוד עשוי למנוע ממנו את המעבר. על פי סעיף 21, "יחדל להיות חבר התנועה מי שהורשע על ידי בית המשפט בפסק דין סופי בעבירה שיש עמה קלון".

כשהנגבי עבר לקדימה בשנת 2006 אישר הליכוד בהנהגת נתניהו, יחד עם השר מיכאל איתן, את הסעיף שנועד להילחם בתופעות הפליליות שרווחו אז בשורות המפלגה. כעת, ייתכן שהסעיף הזה לא יאפשר להנגבי לחזור לליכוד.

הנגבי הורשע בשבועת שקר בבית המשפט המחוזי והוטל עליו קלון. רק בשבוע שעבר, סילק הליכוד משורותיו חבר מפלגה שביקש להתמודד על ראשות סניף בגלל שהורשע בעבירה דומה. גורמים בכירים בליכוד וגורמים משפטיים מעריכים היום שאם הסעיף חל על חברי ליכוד, אז קל וחומר שהוא ישמש גם לפסילת מי שמבקש להצטרף אליו, כך שהנגבי לא יוכל להצטרף למפלגה וגם לא לרוץ מטעמה לכנסת.

הנושא הזה צפוי להגיע להכרעת מנהלת הליכוד ולבית הדין הפנימי של המפלגה. על פי ההערכות, גם הצטרפות של שבעה חברי קדימה לא תביא לליכוד רוב בהצבעה על החלופה לחוק טל, ולא רוב על התקציב, אך עלול לגרום נזק אדיר מבחינה הסברתית לכל מי שיהיה מעורב בו.

7 ח"כים מקדימה במגעים עם הליכוד

ביממה האחרונה הולכת ומתגבשת קבוצה המונה לפחות שבעה חברי כנסת, שמתארגנים לפרוש מהסיעה ולחבור לליכוד. בראש היוזמה עומד ח"כ צחי הנגבי, ואם יבשילו המגעים, הוא אמור להתמנות לשר להגנת העורף בממשלת נתניהו, במקומו של מתן וילנאי.

בלשכת ראש הממשלה טרם הגיבו על הפרסום, ואת תגובתו של הנגבי עצמו, שנמצא בנופש באילת, לא ניתן היה להשיג.

חברי הכנסת שצפויים לחבור לליכוד מנהלים בימים אלו משא ומתן מול השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, על האפשרות שייתמכו בהצעת החוק הממשלתית לשוויון לנטל - לכשזו תובא לאישור הכנסת.

עד כה, איש מבין חברי אותה הקבוצה לא מוכן להזדהות בגלוי כמי ששוקל פרישה מקדימה. במקביל, הולכת ומתגבשת קבוצה נוספת המזוהה עם "מחנה לבני" - שאנשיה צפויים לנסות ולחבור למפלגת המרכז החדשה שעל הקמתה הכריז חיים רמון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת