יו"ר הקואליציה: "אפשר לתפקד גם בלי קדימה בממשלה"

יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין לא חושש מפרישת קדימה מהממשלה, מעריך כי היא תמשיך לתפקד ולא בטוח שהבחירות יוקדמו. "הפוליטיקה בקדימה גברה וזה כבר הפך דבר בלתי אפשרי", אמר אלקין לחדשות 2. על פי ההערכות, קיים סיוכי קלוש שחוק הגיוס שמקדם נתניהו יעבור. ליברמן הבוקר: "לא פורשים מהממשלה"

בבוקר שאחרי פרישתה של קדימה, בקואליציה מנסים לשדר עסקים כרגיל. יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין אמר לחדשות 2: "הפרישה לא אומרת שום דבר על מועד הבחירות, כי הקואליציה יכולה להמשיך לתפקד". עם זאת, העריך אלקין כי הסיכוי לחוקק חוק גיוס חדש נמוך כעת הרבה יותר.

"קיוויתי שיש לזה סיכוי ועבדתי קשה כדי שיהיה הסכם בניגוד לאינטרס הפוליטי שלנו, אך הפוליטיקה בקדימה ניצחה", אמר אלקין והדגיש כי הממשלה לא התייאשה ותמשיך לפעול לחוקק חוק חדש לקידום השוויון בנטל. "התברר לנו שתוך כדי שאנחנו במשא ומתן ומעבירים הצעה חדשה, השותף שלנו כבר מכין מסיבת עיתונאים בו יודיע על פרישה", סיכם.

סיכוי נמוך שהחוק הגיוס של הליכוד יאושר

הסיכוי להעביר הצעת חוק על פי המתווה שגיבש השר יעלון לא גדול. לנתניהו אין את תמיכת החרדים, שגם אם לא יתנגדו לא יצביעו בעד. ככל הנראה גם חברי ישראל ביתנו לא יתמכו בחוק, ולא ברור כמה ח"כים מקדימה יצביעו בעד. למרות זאת, רה"מ יעשה מאמצים להעביר את החוק במטרה להציג הישג, שאולי יחפה על הכישלון הצורב של הקמת ממשלת האחדות.

הכרזת הפרישה של מופז ערערה את יציבות הקואליציה וגרמה נזקים. הבחירות מתקרבות גם ככה, וכל אחת מהשותפות מקווה לקבל קצת תשומת לב ולפנות לבוחרים שלה. הפרישה מייצרת גם תחושה של נטישה - של משהו שמתפרק.

ליברמן הבהיר: "אני לא פורש מהממשלה"

שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו התייחס הבוקר לשינוי בהרב הקואליציה והבהיר בראיון לגלי צה"ל: "אנחנו ממש לא בדרך החוצה מהממשלה. מי שמדבר על פרישה - ברור שמה שמעניין אותו זה הפלת הממשלה".

ליברמן אמר כי "מי שבאמת דואג לגיוס חייב לתמוך בהצעת החוק של ישראל ביתנו. גם אם היא לא תעבור, השאלה היא סדר העדיפויות. גם אם לא יתקבל שום חוק באוגוסט, אנחנו צריכים למנוע חוק גרוע. בכל מקרה נצביע בממשלה ובכנסת נגד מתווה יעלון. הוא ייתן אפשרות להמשיך את מה שהיה".

בהצבעה שהתקיימה אתמול בסיעת קדימה הצביעו 25 חברי כנסת בעד הפרישה ורק שלושה התנגדו. בתום הישיבה המכרעת, כינס שאול מופז תדרוך עיתונאים דרמטי. "היו לי קווים אדומים אותם לא חציתי", אמר מופז. "ללא שוויון בנטל - לא יהיה צדק חברתי. כל חוק שעוקף את העקרונות שלי, לא עומד במבחן החוקתי, הערכי, והמוסרי".

"התעקשנו על אחריות אישית, נצמדנו לעקרונות בג"ץ, אך מי שמציע לגייס צעירים בישראל, בכל סקטור בגיל 26 לא רוצה שוויון אמיתי", הדגיש מופז. "מי שמציע זאת מנסה להציע שיווין בכאילו ובנדמה לי, ואני מתכוון להמשיך להילחם על כך שיהיה שוויון בנטל במדינת ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק