הח"כים מלגלגים על קדימה: "גוויה פוליטית שתיעלם מההיסטוריה"

בזמן ששאול מופז מנסה לאסוף את השברים ולגרור את חברי מפלגתו בחזרה לאופוזיציה, ניטחת בו ובקדימה ביקורת קשה על עצם ההצטרפות לממשלת נתניהו. דווקא בליכוד מתחו את הביקורת הקשה ביותר. "מפלגת הטרנד חסרת הערכים פוגעת פעם נוספת באזרחי ישראל", אמרו בליכוד. לפיד: "מוכנים לבחירות"

סערה במערכת הפוליטית בעקבות החלטתו של יו"ר קדימה שאול מופז לפרוש מהממשלה, על רקע המחלוקת בעניין חוק טל. לצד הברכות בקדימה, בכל רחבי הקשת הפוליטית בחרו דווקא לשוב ולהבהיר עד כמה הייתה זו טעות מצדו של מופז להיכנס מראש לממשלה.

בלטה מכל הייתה הביקורת הקשה שהשמיעו דווקא גורמים בליכוד, עד לפני שעות בודדות חברתה של קדימה לממשלה. "קדימה היא גוויה פוליטית שתיעלם במהרה מדפי ההיסטוריה", אמר ח"כ דני דנון מהליכוד. "מפלגת הטרנד חסרת הערכים פוגעת פעם נוספת באזרחי ישראל כדי לנסות ולשרוד בזירה הפוליטית".

גם השר להגנת הסביבה גלעד ארדן מהליכוד מתח ביקורת על החלטת מופז. "אנחנו רצינו לעשות פה שינוי, אבל לצערי שיקולים פוליטיים קטנים מנעו זאת", אמר בראיון לתכנית "שש עם סיון רהב-מאיר".

שר הביטחון אהוד ברק הודיע הערב בעקבות החלטת קדימה, כי עקב חוסר ההסכמה על חוק טל החדש, המצב החוקתי ישוב לקדמותו - טרם חקיקת חוק טל. "גיוס אוגוסט לחרדים יבוצע תוך הרחבת היקף הגיוס, על בסיס עבודת המטה וההכנות לגיוס שנערכו בשנה האחרונה בצה"ל ובהתאם ליעדים שקבעה הממשלה", הודיע ברק.

"במהלך שלושת החודשים הקרובים תגובש במשרד הביטחון הצעת חקיקה להוראת שעה שתוגש לממשלה ואחר כך לכנסת", אמר ברק והנחה את צה"ל לבחון אפשרות להרחיב את מסלולי הגיוס הקיימים לחרדים ולבחון מסלולים נוספים לגיוסם.

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' הגיבה הערב לפרישת קדימה גם כן. "החבירה המבישה והעלובה מגיעה לידי סיום", אמרה. "בחודשיים האחרונים התקיים אחד האירועים המביכים בפוליטיקה הישראלית, שבו נמחק לחלוטין עולם הערכים והאידיאולוגיות - ונותרה רק פוליטיקה קטנה של הישרדות וקומבינות. גם נתניהו וגם מופז יוצאים מקרטעים מהאירועים האחרונים וכעת יש לקיים לאלתר בחירות ולאפשר לציבור לומר את דברו. מפלגת העבודה בראשותי ערוכה ומוכנה לבחירות ונותרה כיום האלטרנטיבה היחידה לממשלת נתניהו הכושלת".

יו"ר "יש עתיד", יאיר לפיד, הגיב להחלטת מופז, וניצל את ההזדמנות למתוח ביקורת גם על ראש הממשלה בנימין נתניהו. "נתניהו נכשל כשלון גמור בהכרעה בנושא השוויון בנטל", אמר. "הוא יכול היה לבחור בפתרון הראוי של שירות שווה לכולם והשתלבות אמיתית והכרחית של כל המגזרים בשוק העבודה. כמו תמיד, לאחר זגזוגים והתפתלויות, נותר נתניהו בנקודת המוצא שלו - כניעה לעסקנים החרדים״.

"שהפרישה תקצר את ימי הממשלה"

לפיד קרא לראש הממשלה להודיע על פיזור הכנסת והקדמת הבחירות באופן מיידי. "אנחנו מוכנים לבחירות", אמר לפיד. "הגיע הזמן להוריד מן השלטון את הממשלה הרעה הזו".

אריה אלדד ("האיחוד הלאומי") תקף את מופז ואמר כי בכך תם המסע הפוליטי של קדימה. "קדימה נולדה בפשע ההתנתקות ומתה כקריקטורה", אמר. "היא נולדה בלי אידיאולוגיה ומתה בלי מנהיג".

וגם יושבת ראש מרצ, ח"כ זהבה גלאון, לא חסכה ביקורת ממופז. "האיש שליווה את זחילתו לממשלה בקול תרועה רמה והבטחות, מציע לפרוש ממנה בלי כל הישג, בקול ענות חלושה", אמרה. "ישיבתה הקצרה של קדימה בממשלה הייתה פרכוס שרירים אחרון של מפלגה שנפחה את נשמתה, אך יש לקוות שפרישתה תקצר את ימי הממשלה".

בקדימה היו שמיהרו לברך על ההחלטה. ח"כ נינו אבסדזה אמרה: "עדיף לשרת את הציבור נאמנה כאופוזיציה לוחמת המשמשת אלטרנטיבה שפויה מאשר להיות חלק בממשלה מתחמקת וכושלת". עם זאת, חברי כנסת בודדים עדיין מתלבטים האם לפרוש מהמפלגה או לא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק