בקדימה החליטו - פורשים מהממשלה

הרומן הקצר בין נתניהו למופז תם בכישלון מהדהד: 25 ח"כים תמכו בעמדת יו"ר קדימה מופז שהודיע כי החליט לפרוש מהממשלה, 3 בלבד התנגדו. "לא רק הציבור ישפוט את נתניהו, אלא גם ההיסטוריה", אמר הערב מופז. צפו בהודעתו הדרמטית של מופז

זה נמשך חודשיים ושבוע - אך הקואליציה הגדולה בתולדות ישראל מתפרקת: חברי הכנסת של קדימה,  החליטו לאמץ את החלטתו של היו"ר שאול מופז לפרוש מהממשלה. 25 חברי כנסת הצביעו בעד, רק שלושה התנגדו.

בתום הישיבה המכרעת, כינס שאול מופז תדרוך עיתונאים דרמטי, אותה העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט. "היו לי קווים אדומים אותם לא חציתי", אמר מופז. ללא שוויון בנטל - לא יהיה צדק חברתי. כל חוק שעוקף את העקרונות שלי, לא עומד במבחן החוקתי, הערכי, והמוסרי".

"התעקשנו על אחריות אישית, נצמדנו לעקרונות בג"ץ, אך מי שמציע לגייס צעירים בישראל, בכל סקטור בגיל 26 לא רוצה שוויון אמיתי", הדגיש מופז. "מי שמציע זאת מנסה להציע שיווין בכאילו ובנדמה לי, ואני מתכוון להמשיך להילחם על כך שיהיה שוויון בנטל במדינת ישראל".

"ההצעה של גיוס בגיל 26 אינה עומדת בשום מבחן - בטח לא של בג"ץ", הוסיף מופז. "אני אומר בגילוי לב: הפכתי כל אבן, לא מיהרתי להתפטר, גם כאשר ראש הממשלה פיזר באופן חד צדדי את ועדת פלסנר והפר את ההסכם הקואליציוני. לא מיהרתי להתפטר. התעקשתי שהוועדה תשלים את עבודתה, וגם על כך שסיעת הליכוד תצביע על העקרונות. הסיעה הצביעה פה אחד בעד העקרונות. אבל ראש הממשלה מתקשה לבצע וליישם את העקרונות האלה. התחייבתי בפני המשרתים לנסות ולמצות את התהליך וכך עשיתי".

"נתניהו בחר בימין הקיצוני"

לאחר מכן המשיך מופז בביקורת האישית על נתניהו. "בכל נקודת החלטה - הוא בחר בימין הקיצוני", אמר. "לצערי, כשהיה צריך לבחור בין הנושאים בנטל לבין ההשתמטות - הוא ניצב לצד הרוצים בהשתמטות, בקצה הימני של המפה הפוליטית. החלטה זו של ראש הממשלה לא הותירה לנו ברירה, אלא להתפטר. רציתי בכל מאודי להגיע להסכם היסטורי, אבל לא ניקח חלק בהטעיה הציבורית ולא נשתמט מחובתנו לציבור".

"לא רק הציבור ישפוט את נתניהו, אלא גם ההיסטוריה", תקף מופז. "הוא בחר במודע לא לעשות דבר ולוותר על הילדות והילדים שלנו. אני התחייבתי בפני ילדיי ובפני אזרחי ישראל - שאם לא נצליח במשימה, לא נמשיך להיות חלק בקואליציה הנוכחית. אני עומד במילתי. לפני חצי שעה הודעתי לראש הממשלה על התפטרותי ואנחנו שבים בראש מורם לראשות האופוזיציה".

ביקורת בליכוד על החלטת מופז

המערכת הפוליטית סערה בעקבות החלטתו מופז לפרוש מהממשלה. בלטה מכל הייתה הביקורת הקשה שהשמיעו דווקא גורמים בליכוד, עד לפני שעות בודדות חברתה של קדימה לממשלה. "קדימה היא גוויה פוליטית שתיעלם במהרה מדפי ההיסטוריה", אמר ח"כ דני דנון מהליכוד. "מפלגת הטרנד חסרת הערכים פוגעת פעם נוספת באזרחי ישראל כדי לנסות ולשרוד בזירה הפוליטית".

גם השר להגנת הסביבה גלעד ארדן מהליכוד מתח ביקורת על החלטת מופז. "אנחנו רצינו לעשות פה שינוי, אבל לצערי שיקולים פוליטיים קטנים מנעו זאת", אמר בראיון לתכנית "שש עם סיון רהב-מאיר".

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' הגיבה הערב לפרישת קדימה גם כן. "החבירה המבישה והעלובה מגיעה לידי סיום", אמרה. "בחודשיים האחרונים התקיים אחד האירועים המביכים בפוליטיקה הישראלית, שבו נמחק לחלוטין עולם הערכים והאידיאולוגיות - ונותרה רק פוליטיקה קטנה של הישרדות וקומבינות. גם נתניהו וגם מופז יוצאים מקרטעים מהאירועים האחרונים וכעת יש לקיים לאלתר בחירות ולאפשר לציבור לומר את דברו. מפלגת העבודה בראשותי ערוכה ומוכנה לבחירות ונותרה כיום האלטרנטיבה היחידה לממשלת נתניהו הכושלת".

יו"ר "יש עתיד", יאיר לפיד, הגיב להחלטת מופז, וניצל את ההזדמנות למתוח ביקורת גם על ראש הממשלה בנימין נתניהו. "נתניהו נכשל כשלון גמור בהכרעה בנושא השוויון בנטל", אמר. "הוא יכול היה לבחור בפתרון הראוי של שירות שווה לכולם והשתלבות אמיתית והכרחית של כל המגזרים בשוק העבודה. כמו תמיד, לאחר זגזוגים והתפתלויות, נותר נתניהו בנקודת המוצא שלו - כניעה לעסקנים החרדים״.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק