הרב עמאר לפרס: "להתווכח כמו אחים"

הנשיא והרב הראשי דנו בחלופות לחוק טל וקראו להרגיע את הרוחות. פרס: "יש לעשות הכל על מנת להגיע להבנה". הרב עמאר: "מאמין שנראה שינוי מהותי בקרב החרדים". נתניהו בישבת הממשלה: "יש למנוע קרע בעם"

פגישת פרס ועמאר - מחפשים פתרון (חדשות 2)

על רקע המשבר המתמשך בסוגיית גיבוש חוק הגיוס, שמאיים על שלמות הקואליציה, נועד היום נשיא המדינה שמעון פרס עם הרב הראשי שלמה עמאר במטרה לנסות ולהרגיע את הרוחות. ראש הממשלה נתניהו התייחס הבוקר בפתח ישיבת הממשלה למחלוקות והדגיש כי חייבים למנוע "קרע בעם", כאשר ממול מפגינים מובילי מחאת הפרייארים במחאה על הסחבת במגעים.

הרב עמאר פנה אל הנשיא פרס ואמר: "בשעה זו כשהרוחות מתלהטות עשויה להתפשט שנאה בעם. חשבתי שכבודו יוכל לתרום את חלקו בקודש. אנו נמצאים בימים של מחלוקת, מצד אחד חיילנו, שהשם ישמור עליהם, המרגישים תחושת קיפוח שהם תורמים ונושאים נפשם להגנת המדינה, ומהצד השני בני הישיבות, הממיתים עצמם באוהלה של תורה וממשיכים לשמור על קיומו של עם ישראל".

"אני מאמין כי לאורך זמן נראה שינוי מהותי בקרב החרדים", אמר הרב עמאר. "ישנם ויכוחים בתוך העם, אך הוויכוחים חייבים להיות מכובדים. באתי לבקש ממך כבוד הנשיא שנצא בקריאה משותפת - יש להתווכח באהבה ובידידות כאחים לאחים. יש לנהל את המשא ומתן בנושא גיוס בני הישיבות בכבוד ובהדר".

"יש שינויים מתחת לפני השטח"

הנשיא השיב: "אני מכבד את כבוד הרב, ומסכים כי יש לעשות הכל על מנת שנגיע לכלל הבנה ולא לכלל מחלוקת מעמיקה". פרס הדגיש כי יש ניצוצות של התקדמות בגיוס חרדים ויש שינויים מתחת לפני השטח אבל אסור לברוח מפתרון שבסיסו שוויון בנטל.

"אני פונה לעם ישראל ומצטרף לקריאתו של הרב הראשי - בואו ננהל דיון זה ללא הקצנות במאמץ עליון למצוא פתרון במסגרתו הנטל יתחלק כראוי בתוך העם למען הגנת המולדת", אמר נשיא המדינה.

"למנוע קרע בעם". רה"מ נתניהו (רויטרס)

גם ראש הממשלה התייחס היום למשבר סביב גיבוש חוק הגיוס. "64 שנים הנושא הזה לא טופל כראוי, וכעת אנחנו ניצבים בפני אפשרות של מהלך היסטורי שהתוצאה שלו תהיה הגדלת מספר המשרתים - הן המתגייסים לצבא והן המשרתים בשירות הלאומי ארחי - מגיל 18, מבלי לגרום לקרע בעם", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה.

"אני מאמין שהמהלך הזה יצליח רק אם הוא יתבצע בהדרגתיות, אבל אני רוצה להגיד שההדרגתיות שאנחנו מדברים עליה היא מאוד שאפתנית", הסביר נתניהו והוסיף: "חלוקה יותר שוויונית של הנטל חשובה לחוסן הלאומי שלנו, והאחדות חשובה לחוסן הלאומי שלנו. אני אחראי לנסות להביא פתרון, יחד עמכם, שישיג את שני היעדים הללו גם יחד, כדי שהחוסן הלאומי שלנו יתחזק ולא יוחלש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק