המפכ"ל בכנסת על המצב בי-ם: "די להפחיד את הציבור"

רנ"צ דנינו סקר בוועדת הפנים את הטיפול בהתפרעויות והדגיש: "יש ירידה משמעותית במהומות בעקבות תגבור השוטרים". הוא מתח ביקורת על השימוש בביטויים כמו אינתיפאדה, "שלא תורמים כלום" והתחייב: "נפעל בנחישות לאפשר עליית יהודים להר הבית"

"מספיק להפחיד את הציבור, אין אינתיפאדה בירושלים": ועדת הפנים דנה הבוקר (א') במצב המתוח בירושלים בשבועות האחרונים, בהשתתפות מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו וראש העיר ירושלים ניר ברקת. בדיון קרא המפכ"ל לא לגרום לבהלה מיותרת בציבור בכל האמור למצב המתוח בבירה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ יוחנן דנינו, התחייב במהלך הדיון כי המשטרה תספק ביטחון לכל מי שיגיע לבקר בירושלים - ויצא נגד מה שכינה 'הפחדות' של התקשורת, לפיהן פרצה בבירה אינתיפאדה חדשה: "חוץ מלהפחיד את הציבור, האמירות האלה לא תורמות בכלום. בעת הזו חשוב ונכון שכמה שיותר אזרחי ישראל יגיעו לירושלים, מספיק להפחיד את הציבור עם כל המשפטים והכותרות האלה. לא נתפשר על ביטחון אזרחינו בכל הארץ ובבירת ישראל על אחת כמה וכמה".

לדברי דנינו, מרחב ירושלים תוגבר מאז פיגוע הדריסה בשבוע שעבר בכאלף שוטרים נוספים - ומאז נרשמה ירידה בהתפרעויות ובאירועי יידויי האבנים והזיקוקים: "כוח המשימה הזה עובר כשבוע בכל מוקדי החיכוך - גם בתוך השכונות. כבר עכשיו אפשר לראות שיש ירידה גדולה ביידויי האבנים ובהפרות הסדר". המפכ"ל אמר כי הגיע לדיון לאחר שהשתתף בישיבת הממשלה, שם הבטיח רה"מ נתניהו לבחון הצבת כוח שיטור קבוע בבירה, מבלי שיהיה צורך בתגבור של שוטרים ממחוזות אחרים.

בתגובה לדבריו, תקף ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי): "אדוני המפכ"ל, נראה שאתה לא מחובר למציאות, כי מדווחים לך דיווחי שקר". המפכ"ל השיב ואמר כי מי שטוען שאין ירידה במהומות, ביידויי האבנים ובהפרות הסדר הוא בעצמו לא מחובר למציאות".

מפכ"ל המשטרה התחייב לשמור על הסטטוס קוו בהר הבית והבהיר כי ניסיון ההתנקשות בפעיל הימין יהודה גליק הוא קו אדום: "ניסיון הרצח של יהודה גליק הוא בעיניי חציית כל הקווים כשאנחנו מדברים על המרקם העדין והרגיש סביב סוגיית הר הבית. זה מעשה טרור נפשע שחייב אותנו להבהיר שלא נהיה מוכנים לספוג אירועים כאלה. הסגירה הכללית של ההר מיד לאחר האירוע לא הייתה מכוונת לזמן ארוך - ונועדה להבהיר שנחצו הקווים ושהכלי הזה קיים בתוך סל הכלים שלנו ושלא נהסס להשתמש בו".

עוד התחייב דנינו כי המשטרה תמשיך לאפשר ביקורי יהודים על ההר בזמנים המוגדרים, וכי אם יהיה צורך - המשטרה תתגבר כוחות לשם כך: "נעשה הכל כדי שהזכויות האלה תמומשנה, גם אם זה אומר שנביא עוד כוחות להר הבית. יהודים יעלו על הר בשעות ובימים שהוגדרו להם".

20 שנות מאסר לזורקי אבנים

במקביל לדיון בוועדת הפנים, אישרה הממשלה את התיקון לחוק שיזמה שרת המשפטים ציפי לבני במטרה להחמיר את הענישה על זריקת אבנים. על פי המתווה החדש, הגדרת העבירה תשתנה כך שעל השלכת אבנים לעבר כלי תחבורה נוסע במטרה לפגוע בנוסע או לסכן את בטיחותו העונש יהיה של עד 20 שנות מאסר. העונש על יידוי אבני או חפצים לעבר שוטר או כלי רכב משטרתי ישתנה גם הוא, משלוש שנות מאסר כיום לחמש. "לא ניתן לאזרחים ישראלים לחיות בפחד מפני יידויי אבנים, ולא נקל ראש בפגיעה באנשי כוחות הביטחון, הפועלים להגנה על אזרחי ישראל", אמרה השרה לבני.

במהלך סוף השבוע האחרון נעצרו 17 מפרי סדר בירושלים, חלקם במהלך הפרות הסדר עצמן וחלקם נעצרו בבתיהם. בשבועיים האחרונים הנעצרו 111 מפרי סדר וצפויים מעצרים נוספים. אמש נרשם שיפור קל נוסף במצבו של יהודה גליק, המאושפז במצב קשה בבית החולים שערי צדק. גליק צפוי לעבור ניתוח נוסף, במטרה לייצב את מצבו.