משבר בחוק הגיוס לכולם או ניסיון דחייה נוסף?

בקדימה מכנסים ישיבת סיעה מיוחדת בעקבות המשבר במו"מ על חוק הגיוס, בעוד בליכוד אומרים שאין משבר והפערים דווקא צומצמו. במשרד רה"מ מסבירים שהגיעו להבנות על תמריצים לגיוס בגיל מוקדם

פוצץ המשא ומתן הקואליציני לגיבוש הצעת חוק להגברת השוויון בנטל. השר לעיניינים אסטרטגיים משה יעלון חזר בו מההסכמות שכב הושגו עם ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה לאחר שיחה לילית עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

סלע המחלוקת עומד כעת על שלוש נקודות עיקריות: מכסות הפטורים, גיל המתגייסים והסנקציות האישיות - שהן למעשה סוגיות הליבה של מציאת הפתרון. "יש הרגשה", אומרים בסביבתו של פלסנר, כי "הלכנו צעד אחד קדימה ועשרה צעדים אחורה - הבנו שמדובר בנסיגה מהשיחות הקודמות, וכי יש 'דיבור שונה' החל מאתמול בלילה, בכל הקשור לאימוץ עקרונות דוח ועדת פלסנר". נכון לעכשיו המו"מ הופסק, והשלב הבא יהיה ככל הנראה לאחר שיחה נוספת של ראש הממשלה בנימין נתניהו והמשנה שלו שאול מופז.

בסביבתו של ראש הממשלה בוחנים את הדיבורים על אווירת משבר ומציינים כי השר יעלון דיווח כי הפערים צומצמו בימים האחרונים. מבחינתם אין הם רואים את האירוע כמשבר אלא שדווקא הפערים צומצמו לפי התרשמות השר יעלון.

כמו כן פורסמה הנקודה העיקרית שעלתה מתכניתו של יעלון: תמריץ כלכלי לגיוס מגיל 18 הן בציבור החרדי והערבי. תמריץ חיובי אומר כי ככל שחייל יתגייס מוקדם יותר כך התמריץ גבוה יותר.

השר משה (בוגי) יעלון וח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), שמונו לעמוד בראש הצוות האמון על גיבוש חוק הגיוס החדש שאמור להוות חלופה לחוק טל, צפויים למסור היום את נוסח החוק החדש - לקראת הבאתו לאישור בישיבת הממשלה הקרובה.

בתחילת השבוע נועדו השניים בירושלים, ונמסר כי נרשמה התקדמות משמעותית בניסוח החוק. העיתון "ישראל היום" מדווח כי עדיין קיימים מספר חילוקי דעות בין יעלון לפלסנר - בעיקר סביב סוגיית הסנקציות האישיות שיוטלו על בחורי ישיבה שלא יהיו מוכנים להתגייס לשירות צבאי או אזרחי.

עקב חילוקי הדעות בין השניים, סוכם בין הצדדים כי המחלוקות ביניהם יובאו להכרעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו והמשנה לו שאול מופז, כדי לגבש את נוסח החוק הסופי עד לישיבת הממשלה הבאה, שתתקיים ביום א' הקרוב, ולאחר מכן, לכשיאושר הנוסח - הוא יובא לאישור הכנסת בקריאה ראשונה.

ליברמן: "בלי חובת גיוס בגיל 18 - אתנגד"

אחרי שנדמה היה שההבנות בין קדימה לליכוד בסוגיית ועדת פלסנר הביאו לכך שהסערה בקואליציה נרגעה - טרף  יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן את הקלפים. בישיבת סיעתו אמר שר החוץ כי "בכל מקרה, ביום רביעי תעלה הצעת החוק שלנו להצבעה בקריאה טרומית. כולנו נצביע בעדה, עם או בלי הסכמת הקואליציה".

ליברמן הדגיש כי לא יתפשר בסוגיית גיל הגיוס ואמר: "על כל הצעה שלא תכלול את המשפט - 'חובת שירות מגיל 18', נצביע נגדה כולם, כולל השרים - גם אם תהיה זו הצעת חוק ממשלתית".

נתניהו: "לא ניתן להמשיך בדרך הנוכחית"

לא הצבא, לא הכלכלה, ולא החברה, יכולים להמשיך בדרך הנוכחית", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית. "לכן אני מבין לחלוטין את הדירשה של המשרתים ושל בני משפחותיהם. אני מאמין גם שרובים המכריע של אזרחי ישראל, לרבות רבים בציבור החרדים, מבינים שחייב לבוא שינוי".

"אנחנו מתכוונים לתת תמריצים חיוביים למשרתים, תמריצים שליליים לאלה שאינם משרתים ולהנהיג אמצעי אכיפה אמיתיים כדי להבטיח ששינוי של ממש אכן מתרחש", הוסיף נתניהו. "אחרי 64 שנים שהנושא לא טופל כנדרש אנחנו ניצבים לפני מהלך היסטורי, גידול ודרמטי, בהשתתפות הציבור החרדי והציבור הערבי בנשיאה בנטל".

"אנחנו רוצים להביא לגידול דרמטי בקצב ההשתתפות כדי שההשתלבות המוגברת תצליח", ציין נתניהו. "אנחנו חייבים לבצע אותה בהדרגה, ובאופן שלא יביא לקרע בעם כי האחדות שלנו היא הנדבך הראשון בחוסננו הלאומי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת