היום: יעלון ופלסנר יציגו חוק הגיוס החדש

השר משה (בוגי) יעלון וח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) צפויים להציג היום את נוסח חוק הגיוס החדש, וזאת לקראת הבאתו לאישור בישיבת הממשלה הקרובה. עד כה מסרו השניים כי נעשתה התקדמות משמעותית בנוסח החוק, אך קיימים ביניהם כמה חילוקי דעות, שיובאו להכרעת ראש הממשלה נתניהו והמשנה לו שאול מופז

עדיין קיימות חילוקי דעות בנוגע לסנקציות. (רויטרס)

השר משה (בוגי) יעלון וח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), שמונו לעמוד בראש הצוות האמון על גיבוש חוק הגיוס החדש שאמור להוות חלופה לחוק טל, צפויים למסור היום את נוסח החוק החדש - לקראת הבאתו לאישור בישיבת הממשלה הקרובה.

בתחילת השבוע נועדו השניים בירושלים, ונמסר כי נרשמה התקדמות משמעותית בניסוח החוק. העיתון "ישראל היום" מדווח כי עדיין קיימים מספר חילוקי דעות בין יעלון לפלסנר - בעיקר סביב סוגיית הסנקציות האישיות שיוטלו על בחורי ישיבה שלא יהיו מוכנים להתגייס לשירות צבאי או אזרחי.

עקב חילוקי הדעות בין השניים, סוכם בין הצדדים כי המחלוקות ביניהם יובאו להכרעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו והמשנה לו שאול מופז, כדי לגבש את נוסח החוק הסופי עד לישיבת הממשלה הבאה, שתתקיים ביום א' הקרוב, ולאחר מכן, לכשיאושר הנוסח - הוא יובא לאישור הכנסת בקריאה ראשונה.

ליברמן: "בלי חובת גיוס בגיל 18 - אתנגד"

אחרי שנדמה היה שההבנות בין קדימה לליכוד בסוגיית ועדת פלסנר הביאו לכך שהסערה בקואליציה נרגעה - טרף  יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן את הקלפים. בישיבת סיעתו אמר שר החוץ כי "בכל מקרה, ביום רביעי תעלה הצעת החוק שלנו להצבעה בקריאה טרומית. כולנו נצביע בעדה, עם או בלי הסכמת הקואליציה".

ליברמן הדגיש כי לא יתפשר בסוגיית גיל הגיוס ואמר: "על כל הצעה שלא תכלול את המשפט - 'חובת שירות מגיל 18', נצביע נגדה כולם, כולל השרים - גם אם תהיה זו הצעת חוק ממשלתית".

נתניהו: "לא ניתן להמשיך בדרך הנוכחית"

לא הצבא, לא הכלכלה, ולא החברה, יכולים להמשיך בדרך הנוכחית", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית. "לכן אני מבין לחלוטין את הדירשה של המשרתים ושל בני משפחותיהם. אני מאמין גם שרובים המכריע של אזרחי ישראל, לרבות רבים בציבור החרדים, מבינים שחייב לבוא שינוי".

"אנחנו מתכוונים לתת תמריצים חיוביים למשרתים, תמריצים שליליים לאלה שאינם משרתים ולהנהיג אמצעי אכיפה אמיתיים כדי להבטיח ששינוי של ממש אכן מתרחש", הוסיף נתניהו. "אחרי 64 שנים שהנושא לא טופל כנדרש אנחנו ניצבים לפני מהלך היסטורי, גידול ודרמטי, בהשתתפות הציבור החרדי והציבור הערבי בנשיאה בנטל".

"אנחנו רוצים להביא לגידול דרמטי בקצב ההשתתפות כדי שההשתלבות המוגברת תצליח", ציין נתניהו. "אנחנו חייבים לבצע אותה בהדרגה, ובאופן שלא יביא לקרע בעם כי האחדות שלנו היא הנדבך הראשון בחוסננו הלאומי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת