צוות השופט לוי: "יש להכשיר המאחזים הבלתי חוקיים"

שופט בית המשפט העליון בדימוס אדמונד לוי, העומד בראש "צוות המאחזים", פרסם את הדוח שלפיו על המדינה להכשיר את המאחזים הבלתי חוקיים, מפני שהקמתם נעשתה בעידוד הדרג המדיני. עוד טוען לוי, כי ביהודה ושומרון "לא חלים דיני הכיבוש"

"יש להכשיר המאחזים הבלתי חוקיים" (רויטרס)

הוועדה המיוחדת בראשותו של שופט בית משפט העליון בדימוס אדמונד לוי, שחיברה דוח מיוחד המתייחס לעשרות מאחזים בלתי חוקיים בשטחי יהודה ושומרון, ממליצה למדינה להכשיר עשרות ישובים שהוקמו במימון ובעידוד ממשלתי, כך פורסם ב"מקור ראשון".

הדוח שחיבר השופט לוי ומתפרס על פני 96 עמודים, מהווה מסמך נגד לדוח שחיברה עו"ד טליה ששון, הקובע כי עשרות מאחזים מהסוג הזה אינם חוקיים. בתוך כך קובע השופט לוי, כי הדרך לאישור המאחזים שנבנו בעידוד ובתקצוב ממשלתי - סלולה. עוד נקבע במסמך, כי "דיני הכיבוש אינם חלים ביהודה ושומרון", מפני ששטחי הגדה המערבית "מעולם לא היו חלק לגיטימי ממדינה ערבית כלשהי, לרבות ירדן".

"איש אינו מסוגל לחזות את סיום השליטה ביהודה ושומרון"

בדוח נטען עוד כי "השליטה ביהודה ושומרון נמשכת עשרות שנים ואיש אינו מסוגל לחזות את סיומה, אם בכלל. מכאן, שעומדת לישראלים זכות שבדין להתיישב ביהודה ושומרון והקמת יישובים איננה בלתי חוקית".

הדוח שחיבר השופט לוי מצביע על העובדה כי עשרות מאחזים, שנבנו על ידי הממשלה - לא קיבלו אף אישור רשמי. "מסקנתנו היא כי הקמת יישובים אלה נעשתה בידיעתו ובעידודו של הדרג המדיני הבכיר ביותר ועל כן יש לראות בהתנהלות זו הסכמה מכללא", ציין לוי בדוח. "לפיכך, דעתנו היא שניתן לגשת להסדרת מעמדם של יישובים אלה מבלי שתידרש החלטה נוספת של הממשלה או אחד משריה".

בתגובה לפרסום הדוח, פנה חבר ועדת השרים להתיישבות השר דניאל הרשקוביץ לראש הממשלה, בדרישה לכנס בדחיפות את ועדת השרים ולאמץ לאלתר את דוח הוועדה לבחינת המאחזים. לדבריו, "דוח ועדת לוי מוכיח כי דוח טליה ששון היה פוליטי מתחילתו ועד סופו. מבחינת ששון, יישובים פורחים ושכונות שלמות שנבנו בחסות ובעידוד המדינה הם מאחזים בלתי חוקיים. התנועה הציונית נוטעת ולא עוקרת נטוע, ועל הפרקליטות להתייחס לדוח לוי כאל ספר הדרכה שאין לסטות ממנו".

במקביל, טוענים בארגון זכויות האדם "יש דין" בתגובה לדוח כי "ועדת לוי הוקמה בחטא כדי להכשיר פשע וביצעה את המשימה שהוטלה עליה במלואה. הדוח איננו דוח משפטי, אלא דוח אידיאולוגי המתעלם מעקרונות בסיסיים של שלטון החוק. חברי ועדת לוי נפלו כנראה למחילת השפן, והדוח שלהם נכתב בארץ הפלאות שבה שולטים חוקי האבסורד - אין כיבוש, אין מאחזים לא חוקיים, וכנראה אין עם פלסטיני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת