אושר: גיוס לכולם - גם לערבים

הישג למאבק המילואימניקים: חברי סיעת הליכוד אישרו פה אחד את 6 העקרונות של ועדת פלסנר לשיוויון בנטל. בהחלטתם, ציינו חברי הסיעה כי סיבה לדחות את גיוס האוכלוסיה הערבית וקראו להחיל את עקרונות השיוויון גם עליה

ביום שאחרי הפגנת עשרות האלפים בתל אביב, מטה המאבק בעד השיוויון בנטל יכול לסמן הישג משמעותי: ראש הממשלה בנימין נתניהו וחברי סיעת הליכוד אישרו פה אחד את עקרונות ועדת פלסנר. בפתח הישיבה אמר נתניהו "החוק החדש חייב לשנות את המציאות, להגדיל בהדרגה את מספר המשרתים, וגם להיעשות באחריות כדי לשמור על אחדות העם".

חברי הסיעה אישרו את ששת העקרונות המופיעים בדו"ח פלסנר, וקראו להרחיב את הדרישה לגיוס ערבים. העקרונות שאושרו הם החלת עיקרון "שירות לכול" על כל אזרח ישראלי, אחריות אישית לשירות, תמריצים למשרתים וקיצור השירות, יצירת מערך אכיפה למניעת השתמטות, יישום מיידי של המדיניות החדשה על הגברים החרדים חייבי הגיוס וקביעת מסלולי השירות לערביי ישראל עד סוף השנה.

בישיבה, טענו חברי הסיעה שאין סיבה לדחות את מימוש חובת הגיוס על האוכלוסיה הערבית, וקראו להחיל את עקרונות השיוויון גם עליה. "סיעת הליכוד רואה חשיבות רבה בשוויון בין המינים בצה"ל ומדגישה שכל הטיפול בשוויון בנטל לא יכול לפגוע בעקרון חשוב זה", קבעו חברי הסיעה. "סיעת הליכוד מינתה את השר משה יעלון לתאם מול סיעת קדימה וסיעות הקואליציה הנוספות את נוסח הצעת החוק בהתאם לעקרונות אלה. נוסח החוק יוצג בפני סיעת הליכוד לאחר גיבושו".

רה"מ: זהו שינוי היסטורי

"אני מבין היטב את המשרתים ואת בני משפחותיהם, כולם צריכים לשאת בנטל", הדגיש ראש הממשלה בתחילת הישיבה. "אנחנו ניתן תמריצים חיוביים למשרתים ותמריצים שליליים למשתמטים. משתמט לא יקבל כמו המשרת. אנחנו עושים את זה 64 שנים אחרי שהנושא לא טופל כנדרש. זהו שינוי היסטורי".

זמן קצר לפני הישיבה, התייחסו גורמים בקדימה לכוונת ראש הממשלה לעגן את המלצות ועדת פלסנר, שהוא עצמו ביטל ואמרו כי "מדובר בצעד בכיוון הנכון".

רק לפני ימים ספורים החליט נתניהו שלא לאמץ את עקרונות הוועדה שאותה פירק, אך כעת נראה שהמהפך קרוב להשלמה. עקרונות הדוח יוצגו בפני חברי סיעת הליכוד ובמידה ותהיה הסכמה לגבי מסקנות הדוח, ידונו מופז ונתניהו בהרכב הצוות שינסח את החוק החדש. בהמשך השבוע צפוי נתניהו להביא את הצעת החוק לאישור הכנסת.

אמש: עשרות אלפי מפגינים למען השיוויון בנטל

כ-35,000 מפגינים השתתפו אמש באירוע השיא של מחאת "הפראיירים" לשיוויון בנטל הגיוס. בין המוחים הגיעו גם הרמטכ"ל לשעבר רא"ל גבי אשכנזי, שמצטרף לקודמיו בתפקיד דן חלוץ, ויו"ר קדימה שאול מופז שהגיע לעצרת למרות הודעת ראש הממשלה הבוקר שבכוונתו להביא את המלצות ועדת פלסנר לאישור סיעת הליכוד.

על בימת העצרת נאמו אישים רבים, בהם ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין, יושב ראש אגודת הסטודנטים איציק שמולי, אנשי מילואים, יו"ר מועצת התלמידים והזמר דיויד ברוזה. הרמטכ"ל לשעבר עלה על הבמה לדקה קצרה והצדיע למפגינים. "לא יכולתי שלא לבוא לכאן היום", אמר אשכנזי לקול תשואות עשרות אלפי המפגינים. 

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת