"דוח הרפז הוא דוח חשוב ובעל השלכות משמעותיות"

מבקר המדינה היוצא מיכה לינדנשטראוס אומר בראיון פרידה מיוחד כי דוח הרפז המתקרב הוא דוח בעל השלכות חשובות ומשמעותיות. על דוח הכרמל אומר המבקר – היה ראוי שקברניטי המדינה יסבירו כיצד הם מתכוונים ליישם את המסקנות. מה צופן העתיד? "אני לא הולך הבייתה", מבטיח המבקר היוצא

מבקר המדינה היוצא, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, מסכם בראיון ל"פגוש את העיתונות" כהונה שהוא מגדיר - סוערת ומעניינת. לשאלה מדוע פרשת הרפז כל כך חשוב כדי שהוא יפרסם את הדוח עליו אומר המבקר: "חשוב שהשופט שהתחיל את החקירה יסיים אותה".

על פרשת הרפז אומר המבקר בצורה ברורה "ניסו למנוע ממני לפרסם את הדוח. אני לא יודע אם זה מכוון או לא מכוון, אבל בהחלט היו נסיונות למנוע את פרסום דוח הרפז". על החוק להארכת כהונתו אומר המבקר היוצא שהוא לא נעשה ביוזמתו, ולא היה שותף לו. "כמי שישב על כס המשפט 35 שנה, אני חושב שהסיפור המכונה דוח הרפז הוא חשוב ובעל השלכות, ולכן חשוב לי לפרסמו", אומר המבקר.

"אנשים שונים, עיתונאים, סופרים וגם פוליטיקאים, לקחו צד בדוח הרפז. אני לא מכיר את המצב הזה כי אני לא מגיע מהמקצוע הזה". על יחסיו עם ברק אומר המבקר שהוא לא נמצא ברשתו, והוא לא ראה את השר ברק מנסה לעשות מאמץ מיוחד בנושא פרסום דוח הרפז, מלבד הגעתו לעדות. "מעולם לא נסעתי לביקורים סודיים עם שר הביטחון, מעולם לא טסתי במסוק - איתו או בלעדיו. כל התיאורים האלה הם פרי הדמיון בלבד", אומר המבקר על יחסיו עם ברק.

"יש לברר את האחריות של ישי ושטייניץ"

"אני דורש לפתוח חקירה פלילי כי באחד ההודעות שנתן אחד החשודים בנושא הוא הזכיר דברים שמחייבים חקירה פלילית. לכן פנינו ליועץ המשפטי בדרישה שהנושא ייבדק. הדוח הזה יסתיים במועד, תוך שלושה חודשים ולא יותר", אומר המבקר על דוח הרפז המתקרב.

בנושא דוח הכרמל אומר המבקר כי זה אחד הדוחות המפורטים שהוא הוציא בעת האחרונה. "היה ראוי שקברניטי המדינה יתנו את דעתם על הדוח ויסבירו כיצד הם מתכוונים ליישם את המסקנות. כשאמרתי אחריות מיוחדת לשטייניץ וישי התכוונתי לכך. ראש הממשלה והכנסת היו צריכים לעשות בירור מעמיק בנושא כולל בירור האחריות".

את השיקול האם הם צריכים להישאר בתפקידם צריך לקבל ראש הממשלה, הכנסת והציבור אומר המבקר. "שר קרא לדוח שלי הזוי. זה חמור, אסור ששר יאמר דבר כזה על משרד המבקר שזוכה לאמון הציבור, אני חושב שהוא טעה באמירה הזאת", אומר המבקר על דבריו של שטייניץ לאחר פרסום דוח הכרמל.

"הזמן שלי כמבקר, למרות שנמשך שבע שנים, היה קצר מדי. אם יש דבר אחד שאני מצטער עליו זה שלא הספקתי לעשות יותר, ואני מבטיח שאני לא הולך הבייתה", נפרד המבקר היוצא.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת