פיצוץ במשא-ומתן: "נתניהו נבהל מהחרדים"

יו"ר קדימה דחה באופן נחרץ את הצעת ראש הממשלה להקים צוות מיוחד שיגבש כבר בשבוע הבא הצעת חוק לשוויון בנטל על בסיס מסקנות דוח פלסנר. "לא יהיו עוד ועדות", הבהיר מופז. מקורבי רה"מ: "הוא התחייב לבצע מהלך היסטורי"

שלושה ימים לפני פקיעת מועד האולטימטום שהציב שאול מופז לקבלת מסקנות דוח פלסנר, מעמיק הקרע בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. אתמול בשעות הערב הביע האחרון נכונות לקבל את מתווה הוועדה ואף את עקרון הסנקציות האישיות על מי שישתמט משירות צבאי, אך אחר הצהריים דווח על כך שחזר בו מעמדה זו.

"לא יהיו ועדות נוספות", הבהיר יו"ר קדימה מופז בהודעה מטעם מפלגתו - והדגיש כי "עקרונות ועדת פלסנר הן המסקנות היחידות ורק על בסיסן ניתן להתקדם. לאחר יממה של משא ומתן התברר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מוכן לאמץ באופן פומבי את המלצות ועדת פלסנר אלא מתכוון להקים עוד ועדה. הגיע הזמן לחקיקת חוק אמיתי לשוויון בנטל".

בשעות הבוקר פרסמה לשכתו של נתניהו הודעה שממנה הסתמן כי בכוונתו למנות צוות, בהשתתפות השרים משה (בוגי) יעלון ויוסי פלד ויחד עם נציגים מקדימה שעליו תוטל המשימה לגבש עד ליום רביעי הקרוב הצעת חוק שתתבסס על מסקנות ועדת פלסנר. אישיות נוספת ששמה הוזכר כחלק מהקבוצה היא היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור. "נתניהו התהפך", אמרו גורמים בקדימה בתגובה על ההתפתחויות. "הוא מבין ולוקח בחשבון את המחיר שייגבה ממנו מהלך נגד החרדים".

בסביבת ראש הממשלה ציינו כי "נתניהו התחייב כבר לפני תקופה לבצע מהלך היסטורי" והדגישו כי "שלושת הבכירים שמהם ביקש לקחת חלק בגיבוש ההמלצות הם בכירי ביטחון שגייסו חרדים בעבר". נוסף על כך, דחו מקורבי ראש הממשלה כי הטענות כאילו הצוות שביקש להקים הוא "הקמה של 'עוד ועדה'". 

מחר: ה"פראיירים" יפגינו בעד שוויון בנטל

במקביל לנעשה במערכת הפוליטית, היו עסוקים הבוקר מובילי המאבק לשוויון בנטל בהכנות אחרונות לקראת הפגנת הענק שהם מתכננים לקיים במוצאי שבת בתל אביב, שם ייקראו בעד גיוס לכל.

המשתתפים ייצאו לצעדה ממאהל המחאה סמוך לתחנת רכבת צפון לרחבת מוזיאון תל אביב, שם יקיימו עצרת בה ישתתף בין השאר יושב ראש התאחדות הסטודנטים איציק שמולי ויופיעו האמנים דיוויד ברוזה, רמי קלינשטיין ודנה ברגר. אשי המאבק קבעו כי פוליטיקאים לא ינאמו בעצרת, אך כמה מהם הודיעו כי יגיעו, בהם חברי כנסת מקדימה.

גם הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ התייחס הבוקר למחלוקת סביב חוק הגיוס. היום מדברים על שירות לכל ולתרום לחברה, על לשאת בנטל ולהיות שם כשצריך. אנחנו נמצאים בתקופה מאתגרת מבחינה ביטחונית ומציאות מורכבת. חובתנו כצבא היא להסתכל ולהיערך לאתגרים השונים", אמר היום גנץ בטקס של תנועת "אחרי" שנערך הבוקר בירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת