מופז לרה"מ: אמץ הדוח או שנפרוש

המבחן של נתניהו: לאחר פרסום מסקנות ועדת פלסנר, מופז שולח איום נוסף לעבר רה"מ וקורא לו לאמץ אותן במלואן: "זהו תנאי לבחינת האפשרות למיצוי השותפות שלנו בממשלה. הכדור נמצא בידיים של נתניהו ומדובר בימים", אמר מופז. במפלגות החרדיות מכנים את הדוח "מחסל תקציב הישיבות". האם רה"מ ישנה את עמדתו?

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט אמנם לבטל את ועדת פלסנר לקידום השילוב בשירות והשוויון בנטל, אבל נראה שהדוח עדיין מערער את הקואליציה הרחבה שלו: עם פרסום מסקנות הוועדה, איים המשנה לראש הממשלה שאול מופז על נתניהו, וקרא לו לאמץ אותן במלואן. "הכדור נמצא בידיים של נתניהו ומדובר בימים", הבהיר מופז.

"אני מצפה מראש הממשלה לאמץ את עקרונות הוועדה. זהו תנאי לבחינת האפשרות למיצוי השותפות שלנו בממשלה", אמר השר מופז בישיבת סיעה מיוחדת שכינס בצהריים. "אם קווי המתאר העיקריים של הוועדה לא יאומצו, לא נוכל להישיר מבט אל הילדים והילדות שלנו. זהו מבחן של מנהיגות וזה המקום בו הרצון הפוטנציאל והסיכוי שהענקנו לממשלה פוגש את הנחישות ליישם את תכלית הקמתה".

"לא באנו לרדוף את הציבור החרדי. אני מכבד את הציבור ומקבל את הערך של חשיבות לימוד התורה", הוסיף מופז. "אינני עוין למי שתורתם אמונתם, אבל הגיע העת ליצירת אמנת חברתית חדשה הגונה והוגנת בים הציבור החרדי לבין יתר חלקי החברה הישראלית".

לפיד: לא נשתוק - נצא לרחובות

במקביל נמשכות התגובות מכל קצוות הקשת הפוליטית למסקנות הוועדה: ח"כ מיכאל בן ארי היה הראשון לצאת נגד הדוח, וכינה אותו גזעני. "מה עם הערבים?" שאל ח"כ בן ארי בשעה שח"כ יוחנן פלסנר הציג את המסקנות. "זה רק גזענות כלפי יהודים", טען בן ארי והוצא ממסיבת העיתונאים.

גם ביתר המפלגות החרדיות לא בירכו על מודל הגיוס שהוצג. "ראיתי את מסקנות הוועדה, ששמה לה למטרה לחסל את תקציב הישיבות", אמר יו"ר "יהדות התורה" ח"כ ישראל אייכלר בריאיון לחדשות 2 באינטרנט. "המטרה מלכתחילה היא לחסל את תקציב הישיבות. מדינת ישראל חייבת לבטל את גיוס החובה לכלל האזרחים, כי זה מקור הזעם. מי שישמור עלינו יקבל משכורת טובה, והמדינה תחסוך 20 מיליארד שקל בשנה".

יאיר לפיד הגיב גם הוא לפרסום המסקנות בעמוד הפייסבוק שלו: "את זה הם לא קיבלו? את זה??!!! הם דוחים את מסקנות ועדת פלסנר שממליצה על דחיית גיוס עד גיל 22???"

לפיד הוסיף: "נתניהו החליט להכנע לחרדים ללא תנאי והפנה גב לרוב הציבור הישראלי שמשרת בצבא, משלם מסים, ולא מצליח לגמור את החודש. אין לנו כוונה לשתוק. "יש עתיד" תהיה בצמתים בכל הארץ גם השבוע, ואנחנו באים להפגנה בשבת".

מי שקורא בכל זאת לאמץ את מסקנות הדוח הם חברי "מאהל הפראיירים" שמכנים את הדוח "לא מושלם", אך מאמינים שיביא לשיוויון. "יש כתובת אחת להאשים - והיא ראש הממשלה בנימין נתניהו שפרם את כל המהות מאיזשהו פיתרון שיהיה פה", אמר הבוקר בועז נול ממובילי המחנה המשותף הנאבק למען גיוס שווה לכולם. "מה זאת אומרת שלא יהיו סנקציות? אתה מכיר חוק שאין בצדו סנקציות למי שעובר עליו? נתניהו פספס הזדמנות היסטורית של פעם ב-60 שנה. אני בעיקר מרגיש פראייר שהאמנתי לראש הממשלה שמעדיף את שלמות הקואליציה על שלמות המדינה והחברה".

יחימוביץ': "עבודת הוועדה - מופע להטוטים"

"הדוח הזה לא מושלם, אבל צריך לאמץ אותו כי הוא פורץ דרך שהיה צריך לפרוץ מזמן", הוסיף יו"ר אגודת הסטודנטים איציק שמולי שחבר למאבק. "אבל כמו בנושאים אחרים אנחנו לא משאירים את היישום למקבלי ההחלטות ונצא לרחובות גם בנושא הזה".

לטענת יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ למסיבת העיתונאים של ועדת פלסנר אין כל ערך והיא חלק מהונאה של הציבור ומתיאטרון בובות פוליטי, הצגה שיש להפסיקה מיד. "באותה מידה אפשר היה לכנס מסיבת עיתונאים על טיסה למאדים", אמרה יחימוביץ'. "אין ספק שכוונותיו של פלסנר טובות, וחלק מהמסקנות ראויות, אבל הן מתנפצות אל מציאות של חבירה צינית בין קדימה לליכוד שנועדה רק לצרכי הישרדות פוליטית".

"כבר כעת עוברת קדימה השפלה כאשר היא מציגה קבל עם ובחגיגיות מסקנות שממילא יושלכו לפח. לנתניהו מלכתחילה לא היתה כוונה לבדוק בכובד ראש פתרון לבעיה וכל עיסוקו בנושא הוא להטוטים פוליטיים", דברי יחמוביץ'.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת