חברי ועדת פלסנר נגד פרסום המסקנות: "הדוח פוליטי - לא מקצועי"

בשעות טרם נקודת ההכרעה במשבר הקואליציוני זכה רה"מ לחיזוק מצד אישי המקצוע שהיו שותפים לכתיבת הדוח שעתיד להתפרסם ב-10:00. עד אז, נמשכים הלחצים על מופז להיפגש עם נתניהו, בתקווה לפתור את המשבר מבלי לפרק את הקוליאציה

המשבר בקואליציה צפוי להגיע הבוקר לנקודת הכרעה: בקדימה מתכוונים להגיש את דוח פלסנר ב-10:00, כשטרם ברור האם מאמציו של נתן אשל לגשר בין היו"ר שאול מופז לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, כדי למנוע מהראשון לפרוש מהממשלה, יישאו פרי. לחדשות 2 באינטרנט נודע הלילה כי מאמציו של נתניהו למנוע את פרסום מסקנות הוועדה שפיזר זכו לחיזוק גם מקרב חברים בה.

פרט לפוליטיקאים שנמנו עם חברי צוות ועדת פלסנר, השתתפו בה גם אנשי מקצוע שונים. אלה פנו לעומד בראשה, ח"כ יוחנן פלסנר, בדרישה שלא יפרסם את המסקנות בשמם. גורם המקורב לוועדה אמר כי הוא ועמיתיו מצפים מפלסנר להיענות לבקשתם, ובכל מקרה להימנע מלתת לדברים תוקף רשמי.

"הוועדה עשתה עבודה חשובה, אבל התפוצצה ממש ברגע האחרון", אמר אותו הגורם - שהדגיש כי "ביומיים האחרונים פלסנר המשיך בדיונים לבדו, כאילו שהוא יכול לנסח הכל בעצמו. העמדות שיוצגו לא יהיו של ועדת פלסנר אלא אישית של פלסנר עצמו. מסיבת העיתונאים שהוא ייכנס לא תהיה של הוועדה, אלא של חבר כנסת יחיד".

פלסנר: "לא אתן לעבודה הזאת להתמסמס"

הגורם הדגיש כי ההתנגדות לפרסום המסקנות נובעת גם מכך ש"חלק מאותם אנשים שישבו בדיונים הארוכים וכתבו חלק מהמסקנות ומהפרקים לא רוצה להיות מזוהים עם משהו בעל אופי אישי ופוליטי - ולא מקצועי. מה שנוצר הוא ערבוביה של עניינים פוליטיים עם מקצועיים".

אישים שנחשפו לדיוני הוועדה מסרו כי הצוות כמעט שאיתר נוסחה שהייתה זוכה להסכמה הן מצד ש"ס והן מצד קדימה, שכללה הטלה של סנקציות אישיות קלות כך שהיו זוכות לתמיכת חברי הסיעה החרדית.

בתגובה על הדברים מסר ח"כ פלסנר: "ראש הממשלה הפסיק את עבודת הוועדה ואסר על עובדי המדינה שביצעו עבודת מטה להמשיך ולשתף פעולה עמה. הוא הביא להפסקת הדיונים המרתוניים הסופיים של הוועדה, שהיו אמורים לאשר סופית את הסעיפים ולאפשר לחברי הועדה להוסיף התסתייגויות. לכן אני מפרסם את הדוח שמתבסס על עבודת הוועדה, אבל אני אהיה חתום עליו. לא אוסיף את שמות החברים. האפשרות האחרת היא רק לתת לעבודה הזו להתמסמס".

בסביבת נתניהו מאמינים: ניתן יהיה לפתור את המשבר

בלשכת ראש הממשלה ממשיכים כל העת להפעיל לחצים על מופז להיוועד עם נתניהו ומאמינים כי ניתן יהיה ליישב את המחלוקת בין השניים ולמנוע את התפרקות הקואליציה.

אנשיו של נתניהו עשו שימוש ב"נשק יום הדין" - וגייסו את ראש לשכתו לשעבר, נתן אשל, לנסות ולהביא לפשרה עם פלסנר עצמו שתוכל למנוע את המשבר. אשל נחשב לאחראי על ה"משימות המיוחדות" מטעם ראש הממשלה, וכבר שוחח עם פלסנר בניסיון לגבש עמו הסכמה.

הוא מסר לו בשמו של נתניהו כי זה יהיה נכון לאמץ את מתווה מסקנות הוועדה - תוך ביצוע שינויים בהן. עם זאת, לא ברור מהם אותם השינויים ומה ההיקף שבו הם יבוצעו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת