"בלי ועדת פלסנר, קדימה לא תישאר בממשלה"

האירועים סביב ההחלטה לפרק את ועדת פלסנר לשוויון בנטל עשויים להיות גורליים לגורל הקואליציה, כך מצהירה היום ח"כ נינו אבסדזה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "אין לנו מה לעשות בקואליציה הזאת, אבל בכל זאת נתנו סיכוי", היא אומרת. לדבריה, גם מופז מבין שללא שוויון בנטל, קדימה לא תהיה בקואליציה

על רקע פיזור ועדת פלסנר לשוויון בנטל והראיון שנתן הבוקר חיים רמון, לשעבר יו"ר מועצת קדימה, שבו אישר באופן רשמי את כוונתו להקים מפלגת מרכז חדשה, גוברות הקריאות בקרב מורדי מפלגת קדימה לפרוש מהקואליציה של נתניהו.

בראיון לחדשות 2 באינטרנט סימנה היום ח"כ נינו אבסדזה את ההחלטה סביב פירוק ועדת פלסנר כאירוע שיכול לסמל את פירוק הקואליציה, אך גם להביא לשמירה עליה, אם יחזור בו ראש הממשלה בנימין נתניהו מהחלטתו.

"אנחנו כל הזמן שואלים את עצמנו מה אנחנו עושים בקואליציה הבולשביקית של אלקין. אין לנו מה לעשות שם, אבל בכל זאת נתנו סיכוי", אומרת אבסדזה. "לא תמכתי בקואליציה באף חוק, גם לא התנגדתי, אבל אמרתי שאם אנחנו יכולים להוביל מהלך לשינוי בחוק טל, אז יש על מה לדבר. אבל ראש הממשלה לא מסיק מסקנות ואין על מה לדבר".

"עשינו הכל כדי להביא לשוויון בנטל. תמכו בוועדה אפילו אנשים כמוני שהצביעו נגד הקואליציה והחלטות הממשלה", מוסיפה אבסדזה. "אמרתי שאם תושג המטרה, אז לפחות זה, אבל טעיתי. לצערי היו מי שאמרו לי שאטעה ואכן טעיתי".

על השאלה אם דיברה עם יו"ר המפלגה שאול מופז בנושא, אמרה חברת הכנסת כי טרם שוחחו מאז פירוק ועדת פלסנר. "כולם נמצאים בלחץ של זמן ועל זה לא הספקתי לדבר איתו", אמרה. "ודאי שהוא ישמע ממני את מה שהוא שמע כבר קודם. גם הבנתי שהוא רוצה לתת לזה סיכוי ומסכים שאם אין שוויון בנטל - אנחנו לא בממשלה".

רמון אישר: מקים מפלגה חדשה

מאז הצטרפות קדימה לקואליציה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עלו קולות אשר קראו לחברי המפלגה לפרוש ממנה. בנוסף, חרשו את המערכת הפוליטית שמועות בנוגע לפעילותו של רמון מאחורי הקלעים, פעילות שקיבלה הבוקר אישור רשמי בראיון שנתן לתכנית "מה בוער" עם רזי ברקאי בגלי צה"ל.

רמון ציין בראיון כי בהצטרפותה לממשלה, איבדה קדימה את תפקידה כאלטרנטיבה שלטונית. חבר הכנסת לשעבר אף חזה כי בבחירות הקרובות תיעלם קדימה מהמפה הפוליטית, ולכן הדגיש את הצורך בהקמת מפלגת מרכז חדשה, שתתפוס את מקומה.

"כרגע כל מי שבאופוזיציה לא מנסה להיות אלטרנטיבה לנתניהו, כולל שלי יחימוביץ', שהודיעה כי תסכים להצטרף לממשלה בראשות נתניהו", הסביר רמון. "עוד כשפרשתי מקדימה הודעתי שצריך להקים אלטרנטיבה לממשלה, מכיוון שקדימה ויתרה על תפקידה כאלטרנטיבה לשלטון וחברה לנתניהו ולליכוד".

מפלגה חדשה? "30 מנדטים"

למרות תכניתו להקמת מפלגת מרכז חדשה - קרא רמון לקדימה לפרוש מהממשלה, זאת על רקע מדיניותה וההתפתחויות האחרונות בחקיקת חוק טל החדש ופירוק ועדת פלסנר. "יש אלטרנטיבה והיא צריכה לבוא במקום קדימה ולהחליף את נתניהו", אמר רמון בראיון. להערכת רמון, מפלגת מרכזה חדשה יכולה לקבל כ-30 מנדטים בבחירות הקרובות.

גורמים בקדימה אישרו כי בימים האחרונים מתנהל מהלך אשר מעורבת בו גם יושבת הראש לשעבר ציפי לבני, והדגישו כי עד לפני מספר ימים אמנם אמרה לבני כי היא משאירה את הבמה למופז לנהל את קדימה כראות עיניו, אך בימים האחרונים חל מהפך גם בתפיסתה שלה, וכי המהלך של חים רמון יחד עם חברי כנסת נוספים במפלגה שעדיין עומדים בקשר עם השניים נעשה בתיאום מלא.

קדימה בתגובה: "מורשע בפלילים מטיף מוסר?"

בראיון התייחס רמון גם לביקורת שלו על ראש הממשלה נתניהו, כשהאשים אותו בחוסר רצינות. "נתניהו הוא הבעיה, ולא מופז. שלוש שנים הוא מתעתע בציבור ואומר שהוא רוצה לעשות שלום, אבל כיום כל המסכות כבר הוסרו וברור ששותפיו האמיתיים הם המתנחלים והחרדים", אמר רמון.

ממפלגת קדימה נמסר בתגובה לדבריו של רמון: "אין לנו צורך להטפות מוסר מאדם המורשע בפלילים. תמוה בעיננו שאדם מורשע מתיימר להקים מפלגה, ולהבטיח פוליטיקה חדשה ונקייה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת