המשבר מחריף: בקדימה טוענים - לא נקבעה פגישה עם רה"מ

יממה לאחר שנתניהו הטיל "פצצה" פוליטית ופיזר את ועדת פלסנר, והאיומים של מופז על החרמת הפגישה עמו, גורמים המקורבים לעניין מעריכים כי שני האישים ייפגשו רק מחר - לאחר הגשת מסקנות הוועדה

האם ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר שאול מופז ייפגשו? על רקע המשבר הקואליציוני, היו אמורים להיפגש היום השניים בניסיון אחרון למנוע את פרישתה של קדימה מהממשלה. אך ייפגשו ככל הנראה רק מחר, לאחר הגשת מסקנות ועדת פלסנר לבחינת סוגיית גיוס החרדים לצה"ל. בקדימה מכחישים כי נקבעה פגישה כזו למחר. 

הישיבה המתוחה בין השניים אם תתרחש, מגיעה לאחר יממה דרמטית שהחלה בהכרזת ראש הממשלה נתניהו במפתיע על פירוק ועדת פלסנר, והצעתו למופז לקיים משא ומתן שימנע משבר עם המפלגות החרדיות.

לפי הצעת ראש הממשלה, הוא ינסה לשלב נוהל שיכלול גיוס חרדים וערבים, אך לא יכלול סנקציות אישיות קשות על אברכים שלא יגוייסו כפי שתמליץ ועדת פלסנר.  יו"ר קדימה סרב להצעת נתניהו, ואף איים כי אם לא יאומץ המתווה של קדימה, כפי שמופיע במסקנות ועדת פלסנר - תפרוש המפלגה מהממשלה.

"נתניהו קיבל רגליים קרות"

במפלגתו של מופז מאוד התאכזבו מהמהלך הלא צפוי של ראש הממשלה. "כנראה שראש הממשלה קיבל רגליים קרות", אמר הבוקר ח"כ נחמן שי(קדימה), "המתווה שאנחנו מציגים לא מקובל עליו כרגע והוא החליט לפעול טובת 'שותפיו הטבעיים' על פני קדימה".

לגבי הדיווחים על כוונת מופז להתפטר עם הקואליציה אם ראש הממשלה ימשיך בכוונתו אמר ח"כ שי: "מבחינתנו האופזיציה הוא מקום חם ונעים. נחזור למקומנו , נמשיך לעבוד ונתכונן לבחירות. אם נשאר בקואליציה, אך ניפרד מהערכים שלנו, אז לי לא יהיה מה לעשות שם".

מופז איים: "ממשלת האחדות תגיע לסוף דרכה"

יו"ר קדימה עצמו אמר בשעות הערב המוקדמות אתמול כי "הוועדה לשוויון בנטל הוקמה מתוקף הסכם משותף לנו ולליכוד, ועל כן פירוקה על ידי ראש הממשלה באופן חד-צדדי אינו מחייב את קדימה שתמשיך לעמוד בהתחייבותה הציבורית".

נוסף על כך, הדגיש מופז כי "מסקנות הוועדה יקבלו פומבי ויהוו בסיס לכל ניסיון אמיתי, הגון, ערכי, מוסרי, חוקתי ואפקטיבי לתיקון היסטורי בתחום השוויון בנטל. אם ראש הממשלה בחר שלא לפנות לכיוון הנדרש הזה - תגיע ממשלת האחדות הלאומית לסוף דרכה".

אנשי מאהל הפראיירים ופעילי ארגונים שונים למען שוויון בנטל הגיבו בחריפות על ההתפתחויות האחרונות בראשן פירוק ועדת פלסנר. "נתניהו הבטיח והוא ממש לא מקיים. הוא פשוט פחדן", תקף אתמול בועז נול, מראשי "מחאת הפראיירים". "ברור לכולם מה קורה ומה הפתרון הנכון, ובמקום לדאוג לביטחון המדינה הוא דואג לקואליציה שלו", אמר נול - ופנה לאזרחים וביקש מהם להצטרף אליו ואל חבריו למאבק בהפגנה שתיערך בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת