הערכה: קדימה תפרוש מהקואליציה, הבחירות יוקדמו

פחות מחודש אחרי החבירה הדרמטית לממשלה, עשויה הכרעת נתניהו לפזר את ועדת פלסנר להשיב לסדר היום את הכוונה להקדים את הבחירות. לנוכח המציאות הפוליטית שנוצרה ובחירתו של רה"מ בחרדים נראה כי לא יוכלו עוד מופז וחבריו לסיעה להישאר בממשלה. האם אזרחי ישראל בדרך לקלפיות?

ה"פצצה" שהניח אתמול אחר הצהריים ראש הממשלה בנימין נתניהו, עם ההודעה על פירוק ועדת פלסנר, תשיב ככל הנראה לסדר היום את הכוונה להקדים את הבחירות. פחות מחודש אחרי ההצטרפות הדרמטית של קדימה לממשלה, רווחת במערכת הפוליטית ההערכה כי בתוך כשבועיים יעזבו חברי הסיעה את הקואליציה.

"נכשלנו", אמרו בכירים בקדימה בהתייעצות שקיימו עם יושב-ראש הסיעה, מופז. "נתניהו בחר בחרדים והלך לכיוון שלהם - ולא שלנו. הוא ירק לנו בפנים. הפתרונות של נתניהו לא שווים כלום והחוק שהוא מתכוון להביא להצבעה לא יוביל לגיוס של החרדים". בשעות הערב החלו גורמים שונים במפלגה להפעיל על מופז לחץ לפרוש באופן מיידי מהממשלה, אולם מסתמן כי הוא עצמו מעדיף להמתין לפי שעה לפחות עד ליום רביעי הקרוב, אז יתקבלו המלצות ועדת פלסנר.

מופז ונתניהו צפויים להיפגש היום, כשבינתיים התקבלו בלשכת ראש הממשלה איומי הפרישה מקדימה בעירבון מוגבל. אם בכל זאת יפגין מופז רצינות באשר להקדמת הבחירות, הרי שבפגישה עם נתניהו ייתכן שיחליטו השניים לקיים את הבחירות באוקטובר, כפי שתוכנן להיעשות תחילה.

מופז איים: "ממשלת האחדות תגיע לסוף דרכה"

יו"ר קדימה עצמו עצמו אמר בשעות הערב המוקדמות אתמול כי "הוועדה לשוויון בנטל הוקמה מתוקף הסכם משותף לנו ולליכוד, ועל כן פירוקה על ידי ראש הממשלה באופן חד-צדדי אינו מחייב את קדימה שתמשיך לעמוד בהתחייבותה הציבורית".

נוסף על כך, הוא הדגיש כי "מסקנות הוועדה יקבלו פומבי ויהוו בסיס לכל ניסיון אמיתי, הגון, ערכי, מוסרי, חוקתי ואפקטיבי לתיקון היסטורי בתחום השוויון בנטל. אם ראש הממשלה בחר שלא לפנות לכיוון הנדרש הזה - תגיע ממשלת האחדות הלאומית לסוף דרכה".

תגובות שליליות במיוחד על ההתפתחויות מסרו פעילי ארגונים שונים למען השוויון בנטל. "נתניהו הבטיח והוא ממש לא מקיים. הוא פשוט פחדן", תקף בועז נול, מראשי "מחאת הפראיירים". "ברור לכולם מה קורה ומה הפתרון הנכון, ובמקום לדאוג לביטחון המדינה הוא דואג לקואליציה שלו", אמר נול - ופנה לאזרחים וביקש מהם להצטרף אליו ואל חבריו למאבק בהפגנה שתיערך בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת