המאבק על חוק הגיוס: ש"ס מסכימה לסנקציות אישיות נגד מי שלא יתגייס

האם נמנע משבר קואליציוני - או שהוא רק בתחילתו? ש"ס מסכימה לראשונה לסנקציות אישיות קלות נגד צעירים חרדים שלא יתגייסו לצה"ל. התנאי: מדובר בוויתור היחידי בחוק הגיוס החדש. נציגי יהדות התורה לא הביעו הסכמה. בעקבות ההחלטה על הטלת סנקציות התפטר עו"ד ויינרוט מוועדת פלסנר

בתום ישיבת הממשלה היום נועד ראש הממשלה בנימין נתניהו עם בכירי ש"ס, שם הבהירו ראשי הסיעה לראשונה כי הם מוכנים לסנקציות אישיות קלות נגד צעירים חרדים שלא יתגייסו לצה"ל. עם זאת, בפרסום רשמי הערב התנער ישי מהדיווח.

בכירי ש"ס אמרו כי לא יפרשו מהקואליציה אם יוחלט על סנקציות והליכים כאלה, רק בתנאי שזה יהיה הצעד שיסגור את חוק הגיוס שמתגבש בימים אלו - ללא תביעות נוספות. על פי הערכות, בש"ס לא רוצים שהעובדה שהחוק אינו מתקדם "ייפול" על המפלגה, ולכן הסכימו לוויתור.

בנוסף מעריכים בש"ס, כי יו"ר קדימה שאול מופז מנסה לייצר משבר סביב גיבוש החוק, וכדי לפוצץ כוונה זאת נועדו עם ראש הממשלה. יש לציין, כי למרות החלטת ש"ס, נציגי יהדות התורה לא הביעו הסכמה לצעד זה.

ראש הממשלה ציין כי הוא נחוש להגיע לפתרון שיוביל לגיוס לכל כבר בשבועות הקרובים - פתרון שיהיה מוסכם על כל צדדי הקואליציה. עם זאת משהו נפגע באמון ביחסים שבין ראש הממשלה למופז.

עו"ד וינרוט התפטר מוועדת פלסנר

בעקבות ההחלטה להטיל סנקציות על מי שלא מתגייס, שלח הערב עו"ד יעקב ויינרוט מכתב לראש הממשלה - והודיע לו על התפטרותו מוועדת פלסנר לקידום השוויון בנטל.

מועדת פלסנר נמסר בתגובה לפרסום התפטרותו של עו"ד וינרוט כי "כנראה שעו"ד וינרוט, שהיה חבר בוועדת טל המקורית, חשב שהוא יצליח להפוך את 'ועדת פלסנר' לוועדה שתחוקק את 'חוק טל השני'. משהסתבר לו כי הוועדה מתכוונת להמליץ על חלופה עם כלי אכיפה חזקים שתאפשר לחולל שינוי מציאות אמיתי, מנסה כעת עו"ד לייצר דה -לגיטימציה למסקנות הוועדה טרם פרסומם".

עוד נמסר: "בימים הקרובים תפרסם ועדת פלסנר את מסקנותיה שיתבססו על עשרות דיונים ועל עבודת מטה מקיפה. הצעת הוועדה תהווה את החלופה היחידה האפשרית שתחזיר את התקווה לסדר אזרחי חדש בישראל".

מופז איים לפרוש מהקואליציה

אמש, פחות מחודשיים לאחר שהדהים את המערכת הפוליטית והצטרף לממשלה, איים מופז לפרוש מהקואליציה על רקע חוק הגיוס החדש.

מופז קיים פגישות התייעצות עם חברי הכנסת ממפלגתו לקראת פגישה נוספת שנערכה היום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. המחלוקת העמוקה בין השניים עומדת בעינה גם לאחר פגישתם שלשום: מופז דורש הטלת סנקציות כלכליות אישיות על חרדים שלא יתגייסו לצה"ל, בעוד שראש הממשלה הביע התנגדות.

המתיחות בקואליציה התגברה אמש לאחר ההודעה על ביטולה של פגישת אבו מאזן והמשנה לראש הממשלה שאול מופז שהיתה אמורה להתקיים היום . על פי גורמים המעורבים בקביעת הפגישה, ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא זה שהוביל לביטול הפגישה על רקע המתיחות בינו לבין מופז בנושא ועדת פלסנר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת