רה"מ: "שמיר שייך לדור הנפילים"

פוליטיקאים ושרים שהכירו את שמיר מספרים על אדם שהיה קנאי לארץ ישראל מיומו הראשון בכנסת ועד יומו האחרון. "שמיר פעל ללא פשרות, במחתרת, במוסד, וכראש ממשלה", אמר שר הביטחון ברק

ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר הלך אמש לעולמו בגיל 96. את השנים האחרונות לחייו העביר במוסד סיעודי בתל אביב בשל מצבו הבריאותי, אך עמיתיו לקריירה הפוליטית והמדינית מספרים עם אדם פעיל שפעל למען ארץ ישראל בקנאות. "שמיר היה מופת לנאמנות לארץ ישראל ולערכי הנצח של העם היהודי", ספד לו ראש הממשלה בנימין נתניהו.

נתניהו הביע צער עמוק על מותו של של שמיר ואמר כי "שמיר שייך לדור הנפילים שהקימו את המדינה ונלחמו על חירותו של העם היהודי בארצו. שמיר הוביל את מדינת ישראל תוך נאמנות עמוקה לעם ולארץ. שמיר, שאיבד את משפחתו בשואה, נלחם בלח"י ופעל כראש ממשלת ישראל לביצור ביטחונה של מדינת ישראל והבטחת עתידה, כשלנגד עיניו ניצבים אזרחי המדינה".

שר הביטחון אהוד ברק הביע צער כבד על פטירתו של יצחק שמיר, שהיה ראש הממשלה השביעי של מדינת ישראל. "יצחק שמיר פעל כל חייו עמיד כסלע גרניט וממוקד, ללא פשרות. במחתרת, במוסד, בממשלות ישראל וכראש ממשלה, חתר שמיר תמיד להבטחת חרות ישראל בארצו והבטחת ביטחונה ועתידה", אמר שר הביטחון. "המאבק על יציאת הבריטים מהארץ והכרתו את עומק ההסיטוריה היהודית עיצבו את זהותו, והכתיבו את פועלו. מחוייבות זו שלא ידעה גבולות, שיעבדה את כל הוויתו".

גם נשיא המדינה, שהיה שותפו לתפקיד ראש הממשלה במהלך השנים, מספר על אדם לוחם אמיץ לפני קום המדינה ולאחריה. "הוא לחם בעוז נגד המנדט הבריטי בימי המחתרות ותרומתו האדירה למען מדינת ישראל במסגרת המוסד תישאר לעד חקוקה בדברי הגבורה של עמינו. הוא היה נאמן לדעותיו, פטריוט גדול של עמו ואוהב ישראל אשר שירת את מדינתו בנאמנות ובמסירות במשך עשרות שנים", אמר פרס.

"שמיר בהחלט היה אחד מדור הנפילים, אחד מאותן דמויות שהקימו את המדינה וגם בזמן מחלוקת ידעו שעם ישראל קודם לכל דבר, אבל ידע שהמציאות צריכה להיקבע בהתאם לדמוקרטיה", אמר הערב יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין על שמיר בריאיון לחדשות סוף השבוע. "אני זוכר אותו בוועידת מדריד, הולך כאילו קפאו השד ויחד עם זאת מנסה לפתח דיאלוג".

המשנה לראש הממשלה שאול מופז אמר הערב כי "שמיר ניהל דיאלוג ריאליסטי למרות דעותיו". מופז אף הזכיר את "תפקודו המאופק של שמיר במלחמת המפרץ שחיזק את עם ישראל". יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ הביעה צער על מותו של רה"מ לשעבר יצחק שמיר. "הוא היה אדם נחוש שמילא את תפקידו בדרכו האידיאולוגית , ביושר, צניעות וענווה כראוי למנהיג" אמרה יחימוביץ'.

גם בבית הלבן ספדו לשמיר: "יצחק שמיר הקדיש את חייו למדינת ישראל. מהימים שפעל למען עצמאות ישראל ועד ימיו כראש ממשלה, הוא חיזק את ביטחונה של ישראל וקידם את השותפות עם ארה"ב. מחשבותינו ותפילותינו עם בני משפחתו ועם ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת