גם הבית היהודי פרשה מוועדת פלסנר: "בלי גיוס ערבים - אין שוויון בנטל"

הצעת החוק המתגבשת ממשיכה לטלטל את הקואליציה: חברי הסיעה הדתית-לאומית הצטרפו הערב לעמיתיהם מישראל ביתנו והודיעו כי יפרשו מהצוות לאיתור פתרון לסוגיית השוויון בנטל אלא אם יישאו בו גם בני המגזר. שר הביטחון ברק ניסה לצנן את הרוחות: "הגיוס הוא אתגר לא פשוט, לא כולם יהיו מאושרים"

אחרי הפרישה הדרמטית של ישראל ביתנו מוועדת פלסנר, ממשיך המשבר בסוגיית גיוס הערבים לטלטל את הקואליציה: יו"ר הבית היהודי, שר המדע דניאל הרשקוביץ, עדכן הערב את ראש הממשלה בנימין נתניהו בהחלטתו להורות לחברי סיעתו לעזוב גם כן את שורות הוועדה.

"בעקבות המסקנות המתגבשות בנוגע לאי שילוב ערבים בשירות למען המדינה, איני רואה מקום להמשך שותפותה של הבית היהודי בוועדה", אמר הרשקוביץ - והדגיש: "מי שמקבל מהמדינה צריך גם לתרום למענה. בלי תרומת הערבים, אין שוויון בנטל. כרגע, נראה שוועדת קש"ב הופכת ל'ועדת כשל' - וחלקנו לא יהיה עמם".

במקביל להתפתחויות במערכת הפוליטית, ניסה שר הביטחון אהוד ברק לצנן את הרוחות הסוערות סביב הסוגיה הבוערת. "אני מאמין שינוסח חוק שמדינת ישראל תוכל לעמוד בו", הוא אמר בריאיון ל"שש" עם עודד בן עמי - אך עם זאת, ציין כי "לא כולם יהיו מאושרים, למרות שהחוק ישנה את המצב מיסודו. האתגר שכל אזרח יישא בנטל אינו פשוט. אנחנו חייבים להמשיך את הדיון בנושא".

"חבל שהאינטרס הפוליטי גובר על תחושת האחריות"

בוועדת פלסנר בחרו להגיב על הסערה סביב החוק שמגבשים חבריה והפנו אצבע מאשימה לעבר ישראל ביתנו: "מדובר במהלך פופוליסטי של מפלגה שיודעת להטיף על שוויון בנטל, אבל אין לה שום כוונה ליזום מהלכים רציניים על מנת לקדם אותו. היום אימצה ועדת פלסנר את עיקרון 'השירות לכל' של כלל אזרחי ישראל כיעד לאומי".

עוד מסרו שם כי "ישראל ביתנו בוחרת להלהיט את הרוחות, במקום להמשיך ולקיים עבודת מטה משותפת שתביא לשילוב בפועל של עשרות אלפי אזרחים ישראלים במערך השירות. חבל שהאינטרס הפוליטי גובר על תחושת האחריות ומקשה על ניצול ההזדמנות ההיסטורית ליישום פתרון כולל ומאוזן שיחולל שינוי מציאות אמיתי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת