עו"ד משה שחל במכתב לראש הממשלה: פטר את שטייניץ וישי

יממה לאחר פרסום דוח מבקר המדינה על הכשלים באסון הכרמל, פנה שר המשפטים לשעבר משה שחל לראש הממשלה נתניהו ודרש ממנו: "השתמש באחריותך המיוחדת - העבר את שטייניץ וישי מתפקידם"

מאז פרסום דוח מבקר המדינה אמש אודות הכשלים באסון הכרמל, קראו זאב אבן-חן, אביה של טופז ז"ל, יחד עם בעלה של טופז עמית, לפיטוריהם של שר האוצר שטייניץ ושר הפנים ישי. היום, הדרישה הזו עברה לפסים מעשיים.

שר המשפטים לשעבר משה שחל, המייצג את השניים, שלח בשמם מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, בבקשה להעביר את השניים מתפקידם בשל הכשלים שהתגלו ועלו בדוח. במכתב, הם דורשים מראש הממשלה להשיב לפנייתם עד סוף חודש יוני אחרת יעתרו לבג"ץ.

"אבקשך להפעיל את סמכותך לפי חוק יסוד ולהעביר את השרים מתפקידם, זאת בשל האחריות המיוחדת שהטיל עליהם מבקר המדינה לאחר המחדלים החמורים שהובילו למותם של 44 בני אדם באסון הכרמל", כך פתח עו"ד שחל את מכתבו לראש הממשלה נתניהו. לאחר מכן נימק את בקשתו תוך שהוא מציין את סעיפי הדוח הקשורים לשטייניץ וישי.

"אין לי כל ספק", הוסיף שחל, "כי מינוי מבקר המדינה על ידך על מנת שייתן חוות דעת על אירועי השריפה בכרמל, תחת הקמת ועדת חקירה ממלכתית, נעשתה לא על מנת 'לטאטא את הדברים מתחת לשולחן', לא על מנת לטייח ולא על מנת לדחות זמן, אלא מתוך מטרה כי הגוף האמון על פי חוק על ביקורת המדינה יחקור את הנושא באופן שיאפשר לממשלה לפעול על פי ממצאיו".

במהלך המכתב אף פירט שחל מספר מקרים בהם הטיל מבקר המדינה אחריות אישית על אישי ציבור בעקבות מחדליהם. מחדלים שגרמו להם לקחת אחריות ולסיים את עבודתם: ועדת אגרנט שהוקמה לאחר מלחמת יום הכיפורים וגרמה להתפטרותם של שר הביטחון דיין וראש הממשלה גולדה מאיר, ועדת כהן שלקחה את סמכויות שר הביטחון מאריאל שרון בעקבות טבח סברה ושתילה וגם ועדת אור שקבעה כי שלמה בן-עמי לא ישמש עוד בתפקיד שר לביטחון פנים בעקבות מאורעות האינתיפאדה השנייה.

"מרשינו שירתו בשירותי הביטחון במשך שנים רבות", סיכם עו"ד שחל את מכתבו, "והמניע אותם אינו יצר נקמנות שכן את שנלקח מהם אין להשיב. הפנייה אלייך נעשית מאותו מניע המחזק אותם לאחר האסון - שאובדן יקיריהם לא יהיה לשווא, וכי יוסקו המסקנות הנדרשות בהן קבלת האחריות האישית כדבר נורמטיבי"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דוח אסון הכרמל - סיקור מיוחד:

"התמהמה חרף הנזק לביטחון הציבור"

"מי שהמבקר הצביע עליו צריך ללכת"

"רה"מ נמנע מלהטיל את כובד משקלו"

"אחריותו של ישי - כפולה ומכופלת"

פרשנות משפטית: ישי ושטייניץ ייאלצו להתפטר?